KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 9379562
*
nr 937 9562
Dénes Perger
(1934-2015), Sverige
Akvarell, Dénes Perger (f. 1934), Tyska brinken, signerad, -84, 33x23
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 januari 2015
kl 18:19:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 13:47:21
1
100 kr
8/1 22:40:21
2
200 kr
25/1 10:20:44
3
600 kr
25/1 14:39:41
4
300 kr
25/1 14:39:41
3
350 kr (Budbetjänt)
25/1 17:05:12
5
600 kr
25/1 17:05:12
3
600 kr (Budbetjänt)
26/1 16:54:46
6
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
26 jan
Stockholmsmotiv
Till denna auktion har vi samlat konst - oljemålningar och grafik - med motiv från Stockholm; vaxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv.
Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
Dénes Perger
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Läs mer om Dénes Perger
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller denes perger dénes perger gamla stan stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tyska brinken vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45
*
Dénes Perger
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Stockholmsmotiv
Läs mer om Dénes Perger
nr 937 9562
Dénes Perger
(1934-2015), Sverige
Akvarell, Dénes Perger (f. 1934), Tyska brinken, signerad, -84, 33x23
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/1 13:47:21 | 1 | 100 kr |
8/1 22:40:21 | 2 | 200 kr |
25/1 10:20:44 | 3 | 600 kr |
25/1 14:39:41 | 4 | 300 kr |
25/1 14:39:41 | 3 | 350 kr (Budbetjänt) |
25/1 17:05:12 | 5 | 600 kr |
25/1 17:05:12 | 3 | 600 kr (Budbetjänt) |
26/1 16:54:46 | 6 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
26 jan
Stockholmsmotiv
Till denna auktion har vi samlat konst - oljemÃ¥lningar och grafik - med motiv frÃ¥n Stockholm; vaxholmsbÃ¥tar, södermotiv och bubblande cityliv.Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
Dénes Perger
Dénes Perger, svensk bildkonstnär född 1934 i Léva, Ungern, död 2015 i Stockholm.Läs mer om Dénes Perger
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller denes perger dénes perger gamla stan stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tyska brinken vattenfärg
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:53 -
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 19:47 -
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:45