bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Hans Åsberg  JanOlof Bengtsson  Carl-Hampus Bergman  Annie Boberg  Maja Braun  Marco Cecioni  Curt Clemens  Magnus Creutz  Ryno Frieberg  Greta Gerell  Karl Granquist  Eric Heinertz  Robert Högfeldt  Lennart Jirlow  Einar Jolin  Folke Karlsson  Ewa Klingspor  Virginia Larson  Yoshio Nakajima  Ludvig Lubbe Nordström  Sohan Qadri  Siri Rathsman  Lennart Rosensohn  Celso Salgueiro  Margareta Sölveland  Roland Svensson  Per Adalbert von Rosen  Al Wagiella  Lambert Werner  Ralf Wiberg  Tore Wideryd  Ernst Wrede  Sven X-et Erixson
  • 1230 Akvarell
    Britt Roempke. Signerad, bärkorgar, 49x60cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:50
  • 1180 Akvarell
    Britt Roempke. Signerad, nypon, 15x23cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:19
  • 1459 Akvarell
    Carl-Hampus Bergman (1921-1989), Sverige. Komposit..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:38

    3029 Akvarell

    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, 1957. Motivet: 40x29cm

    Utrop: 20.000 kr
    Pris just nu 15.500 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 18:42


  • 1467 Akvarell
    Ewa Klingspor (f. 1944), Sverige. Hus, Signerad. B..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:21
  • 1464 Akvarell
    Göran Nilsson, Signerad, bladets mått: 16x24 cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:16
  • 4034 Akvarell
    Gunnar Dahlström. Signerad, renskötarnas kaffepaus..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    5 oktober kl 20:54
  • 1389 Akvarell
    Johan Pettersson, häst. Signerad, daterad -96, bla..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:15
  • 1515 Akvarell
    Kina. Signerade, figurer med vattenbuffel, bladets..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:57
  • 3029 Akvarell
    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, 195..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 15.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:42
  • 1463 Akvarell
    Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:45
  • 1042 Akvarell
    Margareta Sölveland (f. 1938), Sverige. Signerad. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:43
  • 1462 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Havsörn. Signerad Peterson..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:40
  • 1393 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad Ingvar A, Björkar..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:27
  • 1466 Akvarell
    Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:24
  • 1465 Akvarell
    Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Klippor. Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:30

    3014 Gummitryck på papper

    JanOlof Bengtsson (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad -95. Bladets mått: 74,5x54,5

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 18:17


  • 3033 Akvarell
    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Borgholms sl..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:38
  • 1116 Akvareller
    10 st, Ove John Mathiesen, Stockholmsmotiv. Signer..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:15
  • 6337 Blandteknik
    Al Wagiella (f. 1939), Integrerad neonbelysning. S..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:43
  • 1262 Blandteknik
    Celso Salgueiro (f. 1927), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:56
  • 1454 Blandteknik
    Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Signerad, i t..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:41
  • 1569 Blandteknik
    G Lannman, Rökande kvinna. Signerad, 36x43 cm
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:53
  • 1225 Blandteknik
    Karl Granquist (1921-1994), Finland. Signerad, 198..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:38
  • 1561 Blandteknik
    Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:47
  • 3032 Blandteknik
    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Hallarna Par..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:39
  • 1014 Blandteknik
    Ludvig Lubbe Nordström (1882-1942), Sverige. Signe..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:24
  • 1314 Blandteknik
    Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. "Fuori di Testa"..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:01
  • 1313 Blandteknik
    Marco Cecioni (f. 1948), Sverige. Signerad a tergo..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:37

    3039 Blandteknik

    Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, relief / akvarell. Signerad, daterad -90. Bladets mått: 49,5x32,5

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 19:11


  • 1293 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, hustak, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:01
  • 1575 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, ora..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:53
  • 1440 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna i stol, 5..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:33
  • 1546 Blandteknik
    Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Ishocke..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:37
  • 1373 Blandteknik
    Ralf Wiberg (1935-2015), Sverige. "Motljus Sudret"..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:38
  • 3040 Blandteknik
    Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, reli..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:37
  • 3039 Blandteknik
    Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, reli..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:11
  • 3016 Blandteknik
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Blomsterst..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:52
  • 3006 Blandteknik
    Yoshio Nakajima (f. 1940), Japan. "Röd". Signerad,..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:11
  • 3007 Blandteknik
    Yoshio Nakajima (f. 1940), Japan. Komposition. Sig..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:29
  • 1252 Blyerts
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Hästar. Signerad..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:36
  • 1432 Collage
    Annie Boberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:38

    3040 Blandteknik

    Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, relief / akvarell. Signerad, daterad -90. Bladets mått: 48x32,5

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    28 september kl 20:37


  • 3034 Färgkrita
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Ovande man. ..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:32
  • 3014 Gummitryck på ..
    JanOlof Bengtsson (f. 1946), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:17
  • 1182 Pastell
    Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:15
  • 1107 Pastell
    Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Vinterlandskap, ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:59
  • 3025 Pastell
    Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Två kvinnor. Si..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:41
  • 1439 Pastell
    Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:58
  • 1453 Teckning
    Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Signerad. Tus..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:39
  • 1455 Teckning
    Tusch, Sign Follin, 1961,22x30 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:39
  • Metropol Tipsar
  • 3014 Gummitryck på ..
    JanOlof Bengtsson (f. 1946), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:17
  • 3029 Akvarell
    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, 195..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 15.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:42
  • 1463 Akvarell
    Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 18:45
  • 3006 Blandteknik
    Yoshio Nakajima (f. 1940), Japan. "Röd". Signerad,..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:11
  • 3039 Blandteknik
    Sohan Qadri (1932-2011), Indien. Komposition, reli..//
    Utrop: 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:11
  • 3033 Akvarell
    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Borgholms sl..//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:38
  • 3032 Blandteknik
    Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. "Hallarna Par..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 19:39
  • 3007 Blandteknik
    Yoshio Nakajima (f. 1940), Japan. Komposition. Sig..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:29
  • 3034 Färgkrita
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Ovande man. ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    28 sept kl 20:32




Ladda ner broschyr