KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar

Aktuella artister: Nils Emil Anckers  Acke Åslund  Hildegard Berencreutz  Oskar Bergman  Lars Boethius  Gunnel Boij-Tiriolo  Håkan Brunberg  Stig Claesson Slas  Ture Dahlö  Dorothy de Bock Porter  Albert Engström  Waldemar Flaig  Otto Hagborg  Robert Högfeldt  Einar Hylander  Robert Jacobsen  Veronika Keerdoja  Robert Kitchen  Regina Kylberg  Virginia Larson  Harald Lindberg  William Macilraith  Gustaf Magnusson  Roberto Matta  Herman Müller  Einar Norelius  Erna Ovesen  Ellen Palm  Primus Mortimer Pettersson  Nils Rundgren Björnjägaren  Michail Sjevarjov  Axel Sjöberg  Larissa Stenlander  Alexandra Westermark  Eva Zettervall  Anders Zorn
  • 6069 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    8 juni kl 19:08
  • 1024 Akvarell
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    om en månad
    29 juni kl 20:47
  • 1093 Akvarell
    Utrop: 300 - 600 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:42

    1008 Akvarell

    Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. "När rågen blir mogen och höger som skogen då gifter jag mig". Signerad, akvarell, 69x49cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    29 juni kl 19:28

  • 1091 Akvarell
    Utrop: 300 - 600 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:24
  • 7130 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    8 juni kl 20:02
  • 7125 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    8 juni kl 18:58
  • 7183 Akvarell
    Utrop: 200 - 500 kr

    8 juni kl 18:20
  • 7232 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    8 juni kl 19:02
  • 1071 Akvarell
    Utrop: 500 - 800 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:07
  • 1066 Akvarell
    Utrop: 500 - 1.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 20:30
  • 6361 Akvarell
    Utrop: 300 - 700 kr

    8 juni kl 20:15
  • 7035 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    8 juni kl 20:33
  • 7077 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    8 juni kl 20:18
  • 5020 Akvarell
    Utrop: 5.000 - 6.500 kr

    8 juni kl 20:23
  • 7179 Akvarell
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    8 juni kl 20:37

    5020 Akvarell

    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Vid Baggensfjärden". Signerad, daterad "Saltsjöbaden augusti -41". Motivet: 35x50 cm

    Utrop: 6.500 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    8 juni kl 20:23

  • 1008 Akvarell
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 4323 Akvarell
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    8 juni kl 20:22
  • 4324 Akvarell
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    8 juni kl 20:23
  • 4325 Akvarell
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    8 juni kl 20:23
  • 7178 Akvarell
    Utrop: 200 - 400 kr

    8 juni kl 19:05
  • 1019 Akvarell
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 7163 Akvarell
    Utrop: 800 - 1.000 kr

    8 juni kl 20:05
  • 7073 Akvareller
    Utrop: 100 - 600 kr

    8 juni kl 18:39
  • 7076 Akvareller
    2 st, Barntavlor, Signerade Braun, 29x23 cm
    Utrop: 100 - 300 kr

    8 juni kl 20:37
  • 7127 Akvareller
    Utrop: 1.500 - 1.800 kr

    8 juni kl 20:55
  • 7026 Akvareller
    Utrop: 100 - 600 kr

    om en månad
    29 juni kl 18:57
  • 7083 Blandteknik
    Utrop: 100 - 300 kr

    8 juni kl 19:22

    4323 Akvarell

    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med en scarf. Osignerad. Oramat löst blad, bladets mått: ca 108x153 cm. Motivet: ca 81x129 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    8 juni kl 20:22

  • 7162 Blandteknik
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    8 juni kl 20:38
  • 7192 Blandteknik
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    8 juni kl 20:16
  • 1038 Blandteknik
    Utrop: 500 - 1.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:08
  • 7158 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    8 juni kl 20:18
  • 7157 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    8 juni kl 20:50
  • 7151 Blandteknik
    Ett par, Bali. Signerade, 83x31 - 87x29cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    8 juni kl 19:47
  • 1009 Blandteknik
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 18:33
  • 1063 Blandteknik
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    om en månad
    29 juni kl 20:27
  • 7165 Blandteknik
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    8 juni kl 19:27
  • 7169 Blandteknik
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    8 juni kl 20:54
  • 7182 Blandteknik
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    8 juni kl 19:01
  • 1039 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    om en månad
    29 juni kl 20:27

    1019 Akvarell

    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    29 juni kl 19:28

  • 7086 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    8 juni kl 18:05
  • 7176 Blandteknik
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    8 juni kl 20:13
  • 7177 Blandteknik
    Utrop: 400 - 800 kr

    8 juni kl 18:26
  • 7159 Blandteknik
    Utrop: 400 - 800 kr

    8 juni kl 18:57
  • 7160 Blandteknik
    Utrop: 400 - 800 kr

    8 juni kl 18:48
  • 7133 Blandteknik
    Utrop: 500 - 1.000 kr

    8 juni kl 19:04
  • 7132 Blandteknik
    Utrop: 500 - 1.000 kr

    8 juni kl 20:07
  • 7403 Blandteknik
    Vinterträd, Signerad, 1935. Motivet: 6,5x11 cm
    Utrop: 100 - 300 kr

    8 juni kl 19:50
  • 7156 Blandteknik
    Utrop: 300 - 800 kr

    8 juni kl 18:58
  • 7155 Blandteknik
    Utrop: 300 - 800 kr

    8 juni kl 18:04
  • 7128 Blandteknik / ..
    Utrop: 300 - 800 kr

    8 juni kl 20:52
  • 7184 Färgkrita
    Utrop: 300 - 500 kr

    8 juni kl 19:22

    7176 Blandteknik

    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad PMP, Hästgård. Motivet: 25x33 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    8 juni kl 20:13

  • 7180 Gouache
    Utrop: 400 - 800 kr

    8 juni kl 19:43
  • 1073 Gouache
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    om en månad
    29 juni kl 20:29
  • 7421 Grafik/tecknin..
    Parti, ca 23st
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    8 juni kl 18:46
  • 7087 Pastell
    Utrop: 100 - 300 kr

    8 juni kl 19:38
  • 7081 Pastell
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    8 juni kl 19:07
  • 7141 Tuschteckning
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    8 juni kl 20:21
  • Metropol Tipsar
  • 1008 Akvarell
    Utrop: 12.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 7127 Akvareller
    Utrop: 1.800 kr

    8 juni kl 20:55
  • 1019 Akvarell
    Utrop: 3.000 kr

    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 4325 Akvarell
    Utrop: 2.000 kr

    8 juni kl 20:23
  • 4324 Akvarell
    Utrop: 2.000 kr

    8 juni kl 20:23
  • 4323 Akvarell
    Utrop: 3.000 kr

    8 juni kl 20:22
  • 5020 Akvarell
    Utrop: 6.500 kr

    8 juni kl 20:23
  • 7176 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr

    8 juni kl 20:13
  • 7421 Grafik/tecknin..
    Parti, ca 23st
    Utrop: 3.000 kr

    8 juni kl 18:46