bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Aly Ben Salem  Pietro Dalla Santa  Albert Engström  Arvid Fougstedt  Sven Gedin  Ingegerd Gothe  Robert Högfeldt  Einar Jolin  Georges Laporte  Greta Lindberg  Frans Lindström  Nils Nilsson Skum  Lars Norrman  Jenny Nyström  Josef Öberg  Anna Palm de Rosa  Dénes Perger  Madeleine Pyk  Patrik Reuterswärd  Michael Shevarjov  Gunnar Widforss  Nisse Zetterberg  Emile Zoir
  • 3126 Akvarell
    Anna Palm de Rosa (1859-1924), Carlberg, 22,5 x14
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:47
  • 4093 Akvarell
    Birgit Nilsson, människor, motivet: 45x38
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:01
  • 3064 Akvarell
    Dénes Perger (1934-2015), Stadsgårdskajen, Stockho..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:04
  • 4465 Akvarell
    Emile Zoir (1867-1936), Hamn, signerad, 55x77 ca
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:17
  • 4560 Akvarell
    Frans Lindström (1874-1954), Skinnarviksgatan, mot..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:40
  • 4423 Akvarell
    Gunnar Widforss (1879-1934), 1908, Stigbergsgatan,..//
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:49
  • 9349 Akvarell
    Inga Wånggren, Källhagen, vy mot Nordiska Museet, ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:07
  • 5023 Akvarell
    Jenny Nyström (1854-1946), Sjungande pojkar, motiv..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:28
  • 7275 Akvarell
    Josef Öberg (1890-1967), Stockholm, 47x60
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:17
  • 4473 Akvarell
    Kina, 83x39, man
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:26
  • 4472 Akvarell
    Kina, Tiger, 49x97
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:26
  • 4344 Akvarell
    Maurice, Venedig, 55x36
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:59
  • 3108 Akvarell
    Michael Shevarjov (f. 1958), Stockholmsmotiv, moti..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:38
  • 4519 Akvarell
    Oidentifierad konstnär, "Persisk marknad", signera..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:01
  • 3105 Akvarell
    Oidentifierad Konstnär, signerad David, 92, Skepps..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:20
  • 3008 Akvarell
    Olle Hagdahl, Klara Kyrka, signerad. - 45, 40x31
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:12
  • 3011 Akvarell
    Pietro Dalla Santa (1931-2002), Agnes Stockholm, 6..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:17
  • 7282 Akvarell
    Sign B-N, Stockholm, 19x15 cm
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:37
  • 3005 Akvarell
    Wetterström, Stockholms inlopp, signerad. -22 28x43
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:39
  • 2300 Akvareller
    3 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:11
  • 3120 Akvareller
    4 st, F Lindström, 14x22 ca
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:35
  • 3063 Akvareller
    7 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:23
  • 3061 Akvareller
    8 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:18
  • 3062 Akvareller
    9 st. Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:21
  • 4402 Blandteknik
    2 st, Lars Norrman (1915-1979), 22x32,27x40
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:38
  • 5044 Blandteknik
    Aly Ben Salem (1910-2001), kvinnoporträtt, signera..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:57
  • 5033 Blandteknik
    Ammar Farhat (1911-1987), 1956, Mor med barn, blad..//
    Utrop: 25.000 kr
    Just nu: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 18:59
  • 5019 Blandteknik
    Arvid Fougstedt (1888-1949), 25x18, Paris 1908
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:38
  • 4098 Blandteknik
    Carl Johan Forsberg, St Petrikyrkan i Malmö, 65x48
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:06
  • 5017 Blandteknik
    Einar Jolin (1890-1976), Man med orm, 48x39
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:22
  • 4258 Blandteknik
    Hamngren, hästar med ryttare, 1976,39x56
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:12
  • 4001 Blandteknik
    Hilding Linnqvist (1891-1984), fiskeläge, signerad..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:29
  • 3047 Blandteknik
    Ingegerd Gothe (1912-1988), Stockholm, 14x20
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:08
  • 5008 Blandteknik
    Jenny Nyström (1854-1946), 'Till barnbiblioteket s..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 20:08
  • 4403 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), Båt, bladets mått: 41x60
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:39
  • 4401 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), Hong Kong, 45x30
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:37
  • 4400 Blandteknik
    Lars Norrman (1915-1979), Poolområde, signerad, 39x53
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:35
  • 5029 Blandteknik
    Nils Nilsson Skum (1872-1951), Renhjord, "1941 års..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:08
  • 4299 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Trollflicka med blomm..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:37
  • 3130 Blandteknik
    signerad, Man, 29x19
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:42
  • 4552 Blandteknik
    Sven Gedin (1930-2001), -59, motivet: 24x34
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:32
  • 4236 Blyerts
    4 st, signerad. Kronstrand, porträtt, motivet. 10x..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:39
  • 4523 Blyerts
    Greta Lindberg (1889-1978), Sign Paris -21, modell..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 20:04
  • 3040 Färgkrita
    Nisse Zetterberg (1910-1986), Stockholmsmotiv, sig..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:16
  • 4554 Färgkrita
    Patrik Reuterswärd (1886-1971), -56, motivet: 23x3..//
    Utrop: 400 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:33
  • 4557 Gouache
    Oidentifierad konstnär, signerad, 1964, Man med hi..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:36
  • 4412 Pastell
    Georges Laporte (1926-2000), Segelbåtar, motivet: ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:54
  • 3121 Pastell
    Oidentifierad konstnär, Hammarbyhamnen, signerad, ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:25
  • 4466 Pasteller
    2 st, Rune Jansson, signerad. 1948 respektive 1947..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:18
  • 4185 Rödkrita
    efter De Prince, Kvinna med blomsterkorg, motivet:..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:20
  • 4191 Sidenmålning
    Asien, 1900-tal, motivet. 34x28
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:26
  • 3131 Tryck
    Norrmalmstorg, motivet: 33x50,5
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:43
  • 4409 Tusch
    2 st, Oidentifierad konstnär, signerad, Ryttare, m..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 19:49
  • 4553 Tusch
    Albert Engström (1869-1940), ramens innermått: 34x45
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:31
  • Metropol Tipsar
  • 4423 Akvarell
    Gunnar Widforss (1879-1934), 1908, Stigbergsgatan,..//
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:49
  • 5008 Blandteknik
    Jenny Nyström (1854-1946), 'Till barnbiblioteket s..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 20:08
  • 5019 Blandteknik
    Arvid Fougstedt (1888-1949), 25x18, Paris 1908
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:38
  • 5017 Blandteknik
    Einar Jolin (1890-1976), Man med orm, 48x39
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:22
  • 5044 Blandteknik
    Aly Ben Salem (1910-2001), kvinnoporträtt, signera..//
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:57
  • 3126 Akvarell
    Anna Palm de Rosa (1859-1924), Carlberg, 22,5 x14
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 augusti kl 18:47
  • 5029 Blandteknik
    Nils Nilsson Skum (1872-1951), Renhjord, "1941 års..//
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:08
  • 5023 Akvarell
    Jenny Nyström (1854-1946), Sjungande pojkar, motiv..//
    Utrop: 10.000 kr
    Just nu: 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 19:28
  • 5033 Blandteknik
    Ammar Farhat (1911-1987), 1956, Mor med barn, blad..//
    Utrop: 25.000 kr
    Just nu: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 augusti kl 18:59