KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar

Aktuella artister: Helge Artelius  Ebbe Berg  John Ivar Berg  Max Book  Siri Derkert  Albert Theodor Gellerstedt  Sven Hempel  Lars Hofsjö  Carl Kylberg  Frans Lindström  Johan Lundgren  Bo Erik Lundqvist  Gustaf Lundqvist  Lars Melander  Eduardo Navone  Edvin Ollers  Ilkka Pärni  Madeleine Pyk  Inge Schiöler  Nils G Stenqvist  Jorge B Stever  Pär Gunnar Thelander  Victor Vasarely  Eric Vasström  Josef Wilhelm Wallander  Sven X-et Erixson  Stanislaw Zoladz
  • 3010 Akvarell
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 20:39
  • 6123 Akvarell
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 19:00
  • 7297 Akvarell
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    23 sept kl 18:12

    3033 Gouache

    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad Vasarely. Motivet: 40,5x34 cm

    Utrop: 40.000 kr
    Pris just nu 29.500 kr

    30 september kl 20:15

  • 3031 Akvarell
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 20:47
  • 7183 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    23 sept kl 19:53
  • 9310 Akvarell
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    23 sept kl 18:44
  • 9393 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    23 sept kl 20:13
  • 9181 Akvarell
    Utrop: 300 - 800 kr

    23 sept kl 18:59
  • 9183 Akvarell
    Magnus Berg, "spång", 1987. Signerad, 18x12 cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    23 sept kl 20:34
  • 9355 Akvarell
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    23 sept kl 20:52
  • 9599 Akvarell
    Utrop: 300 - 600 kr

    23 sept kl 19:09
  • 9111 Akvarell
    Utrop: 100 - 600 kr

    23 sept kl 20:46
  • 9259 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad 1947, ca 29x20 cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    23 sept kl 20:12
  • 7559 Akvarell
    Utrop: 300 - 700 kr

    23 sept kl 19:10
  • 9126 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad Sjöbring, 27x36cm
    Utrop: 100 - 500 kr

    23 sept kl 18:57

    3022 Blandteknik

    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Dykaren". Utförd på papper. Signerad. Motivet: 45x53 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    30 september kl 18:47

  • 9103 Akvarell
    Utrop: 100 - 400 kr

    23 sept kl 18:23
  • 9346 Akvarell
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    23 sept kl 19:53
  • 9416 Akvarell
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    23 sept kl 19:43
  • 9433 Akvarell
    Sign J Van Couver, bergsfors, 26x17 cm. Signerad
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    23 sept kl 19:14
  • 9125 Akvarell
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    23 sept kl 18:25
  • 9371 Akvarell
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr

    23 sept kl 20:58
  • 9289 Akvarell
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr

    23 sept kl 18:43
  • 9358 Akvarell
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr

    23 sept kl 19:16
  • 9305 Akvarell
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr

    23 sept kl 19:47
  • 9321 Akvarell
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr

    23 sept kl 20:11
  • 9236 Akvarell
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    23 sept kl 20:37
  • 9260 Akvarell
    Utrop: 100 - 500 kr

    23 sept kl 19:19

    3031 Akvarell

    Hans Dahl, Landskap med skojande figurer, signerad, 25x35 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    30 september kl 20:47

  • 7052 Akvarell
    Utrop: 300 - 700 kr

    23 sept kl 18:52
  • 9603 Akvareller
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    23 sept kl 20:02
  • 1062 Akvareller
    2 st, G D Paul Raj, ca 35x50 cm. Signerad
    Utrop: 100 - 500 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 19:06
  • 9011 Akvareller
    2 st, Kina, 1900-tal. Ej signerad. Motivet: 26x58 cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    23 sept kl 19:08
  • 9220 Akvareller
    Utrop: 100 - 600 kr

    23 sept kl 18:05
  • 9319 Akvareller
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    23 sept kl 18:54
  • 9407 Blandteknik
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    23 sept kl 18:22
  • 7434 Blandteknik
    Utrop: 100 - 500 kr

    23 sept kl 18:08
  • 9099 Blandteknik
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    23 sept kl 19:05
  • 7175 Blandteknik
    Utrop: 300 - 700 kr

    23 sept kl 20:46
  • 9299 Blandteknik
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr

    23 sept kl 18:43
  • 9184 Blandteknik
    Magnus Berg, "Hjulspår", 1987. Signerad, 15x21 cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    23 sept kl 20:30

    3006 Pastell

    Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Utställd Göteborgs konstmuseum 1972. Pastell, ca 46x37 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 7.400 kr

    30 september kl 20:08

  • 9182 Blandteknik
    Magnus Berg, "Vinter vid ån" 1989. Signerad, 21x15 cm
    Utrop: 100 - 600 kr

    23 sept kl 19:27
  • 3008 Blandteknik
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 18:34
  • 3022 Blandteknik
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 18:47
  • 7325 Blandteknik/co..
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr

    23 sept kl 19:07
  • 3033 Gouache
    Utrop: 30.000 - 40.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 20:15
  • 9363 Gouacher
    Utrop: 100 - 500 kr

    23 sept kl 18:18
  • 9082 Pastell
    Utrop: 500 - 1.000 kr

    23 sept kl 19:01
  • 3006 Pastell
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 7.400 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 20:08
  • 9217 Pastell
    Margitay, Modell. Signerad. 27x20 cm
    Utrop: 500 - 800 kr

    23 sept kl 18:18
  • 9100 Pastell
    Utrop: 700 - 1.000 kr

    23 sept kl 18:04
  • 9499 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 62x98 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    23 sept kl 18:22
  • 6498 Teckning
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    23 sept kl 20:01

    3008 Blandteknik

    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Riddare". Signerad. Mixed media, färgetsning/collage. Motivet: 49x64 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    30 september kl 18:34

  • 9104 Tuschlavering
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    23 sept kl 19:55
  • Metropol Tipsar
  • 7325 Blandteknik/co..
    Utrop: 2.000 kr

    23 sept kl 19:07
  • 9407 Blandteknik
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    23 sept kl 18:22
  • 7055 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr

    om en månad
    21 oktober kl 19:09
  • 3010 Akvarell
    Utrop: 3.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 20:39
  • 9321 Akvarell
    Utrop: 5.000 kr

    23 sept kl 20:11
  • 9305 Akvarell
    Utrop: 7.000 kr

    23 sept kl 19:47
  • 9289 Akvarell
    Utrop: 6.000 kr

    23 sept kl 18:43
  • 9371 Akvarell
    Utrop: 6.000 kr

    23 sept kl 20:58
  • 6123 Akvarell
    Utrop: 6.000 kr

    om 9 dagar
    30 sept kl 19:00