bakg

KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick



Aktuella artister: Jordi Arkö  Ernst Billgren  Björn Brusewitz  Bertil Bull Hedlund  James Coignard  Svenolov Ehrén  Gustaf Fjaestad  Axel Fridell  Cecilia Frisendahl  Ruth Goldmann-Grosin  Berta Hansson  Vytautas Kasiulis  Pentti Kaskipuro  Mikael Kihlman  Hasse Lindroth  Sven Ljungberg  Roberto Matta  Axel Olson  Torsten Renqvist  Jalmari Ruokokoski  Harald Sallberg  Louis Sparre  Philip von Schantz  Hans Wigert
  • 8242 Akvatintetsning
    Andreas Eriksson, 'Bon Hiver III', 2010, 52/64, bl..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:55
  • 8130 Akvatintetsning
    Pentti Kaskipuro (1930-2010), -05, 88/320, 'Fyra p..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:40
  • 6467 Etsning
    Bertil Bull Hedlund (1893-1950), "Georg Carl Von D..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:43
  • 8110 Etsning
    Björn Brusewitz (f. 1948), Et, 88/320, säng, blade..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:57
  • 8108 Etsning
    Hans Wigert (1932-2015), 258/320, Groda, bladets m..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:55
  • 8115 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), "Station d Avron, Paris"..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:07
  • 6248 Etsning
    James Coignard (1925-2008), 42/50, 17x13 cm
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 20:17
  • 8112 Etsning
    Karl Gunnar Nilsson, 1977. 296/320, bladets mått: ..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:01
  • 8111 Etsning
    Katinka Andersson, 300/320, 2008, "Tistelsyster", ..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:58
  • 8124 Etsning
    Louis Sparre (1863-1964), "Chateau Gaillard", I et..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:17
  • 8049 Etsning
    Mikael Kihlman (f. 1953), 23/250, motivet: 16x12
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:55
  • 8104 Etsning
    Oidentifierad konstnär, Sign u. u. 1982, Paris, 1/..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:17
  • 8129 Etsning
    Outi Heiskanen, "Båt". -03, 228/320, bladets mått:..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:10
  • 4037 Etsning
    Philip von Schantz (1928-1998), 1957, stilleben, 1..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 20:55
  • 4012 Etsning
    Wilhelm Kuhnert, 3/60, 1919, björnar, motivet: 23,..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 19:11
  • 8227 Etsningar
    2 st, Axel Fridell (1894-1935), Ung kvinna i päls,..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:12
  • 8109 Etsningar
    2 st, Cecilia Frisendahl (f. 1922), 320 upplaga, b..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:56
  • 8678 Etsningar i mapp
    Föreningen för Grafisk konst, bland annat Carl Lar..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:33
  • 8142 Färgetsning
    Axel Olson (1899-1986), 141/260, 33x52
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:47
  • 6723 Färgetsning
    Ernst Billgren (f. 1957), 'PROV', Hundar, motivet:..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 19:00
  • 8123 Färgetsning
    Jalmari Ruokokoski (1886-1936), 1924, Samer, motiv..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:15
  • 8114 Färgetsning
    Jordi Arkö (f. 1951), 143/320, Figurer, 53x37, Lös..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:04
  • 8122 Färgetsning
    Lena Pettersson, 'Middagshöjd', 98/320, bladets må..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:08
  • 8265 Färgetsning
    Place de la Concorde, Paris, 1950-tal, motivet: 20x29
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:45
  • 4007 Färgetsning
    Roberto Matta (1911-2002), Jazzband, 35/100, motiv..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 19:29
  • 8285 Gravyr
    Claude Duflos, Lhymen de Bacchus et dariane, motiv..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:41
  • 6374 Gravyr
    Mytologiskt motiv, motivet: 42x53
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:44
  • 8406 Gravyrer
    6 st, arkitekturdetaljer, Frankrike, 34x21
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:12
  • 8014 Gravyrer
    kolorerade, 4 st. i ram. 1800-tal, ramens innermåt..//
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:28
  • 8243 Torrnålsgravyr
    Berta Hansson (1910-1994), tryckt signatur, 'Flick..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:00
  • 8616 Träsnitt
    Gustaf Fjaestad (1868-1948), Portätt av Gustaf Frö..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:18
  • 8620 Träsnitt
    Oidentifierad konstnär, signerad. Båtar, 1959, mot..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:54
  • 8096 Träsnitt
    Peder Josefsson, "Röd-Blå", 215/320, löst blad, -0..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:14
  • 8637 Träsnitt
    Sven Ljungberg (1913-2010), 8/310, Vinter, motivet..//
    Utrop: 300 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 19:57
  • 4026 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Provtryck, 1991, motiv..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 18:18
  • 8730 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), PT, -89, Växter, motiv..//
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:17
  • 4016 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Slottet, 1971, 212/360..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 20:22
  • 4001 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, -94, med dedi..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 20:18
  • 8116 Träsnitt
    Torsten Renqvist (1924-2007), Apa, PT, bladets måt..//
    Utrop: 500 kr
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 20:09
  • 8297 Träsnitt
    Vytautas Kasiulis (1918-1995), 16/200, bladets måt..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    27 feb kl 18:34
  • Metropol Tipsar
  • 4001 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, -94, med dedi..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 20:18
  • 4007 Färgetsning
    Roberto Matta (1911-2002), Jazzband, 35/100, motiv..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    20 mars kl 19:29