bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Bo Åke Adamsson  Curt Agge  Våge Albråten  Lars Bjönni Andersson  Oskar Bergman  Johan Bladh  Olle Bonniér  Emile Breysse  Margareta Carlstedt  Gillis Cassel  Philippe de Rougemont  Ronald de Wolfe  Eric Detthow  Jan Ed  Allan Egnell  Ivar Ekelund  John Rafael Ekelund  Ferdinand Fagerlin  Ellen Favorin  Bror Ingemar Fröberg  Karin Frostenson  Gustav Grafström  Lennart Gram  Gunnar Greiber  Henry Gummery  Gunnar Hållander  Axel Hamborn  Arthur Heickell  Sven Hellström  Verner Holmquist  Elna Jacobsson  Anna Jalpachik  Erik Jerken  Stig Jonzon  Evald Kallstenius  Gudrun Key-Åberg  Esther Kjerner  Harald Klinckowström  Vjeteslav Kliuchnikov  Carl Köhler  Nils Kölare  Ulf Lindberg  Frans Lindström  Hugo Linér  Bror Ljunggren  Robert Löfgren  Johan Lundgren  Vadim Markin  Lisa Netz  Severin Nilson  Nils Nixon  Emil Nordberger  Åke Nothberg  Rolf Erling Nygren  Bernhard Oscarsson  Boris Ottenberg  Yrjö Penttilä  Osvald Rasmussen  Johannes Ravn  Einar Rosén  Kjell Rosén  Carl Abraham Rothstén  Gustav Rudberg  Svante Rydberg  Cecilia Sikström  Johan Jacob Silvén  Sune Skote  Björn Söderstedt  Oscar Stenvall  Alvin Stöhr  Hjalmar Strååt  Hans Walter Sundberg  Rolf Swedberg  Erik Tryggelin  Gunnar Valentin  Bertil Wahlberg  Edgar Wallin  Berndt Wennström  Harald Wiberg  Oscar Wiklundh  Donald William-Olsson  Beth Zeeh  Gunnar Zetterström
  • 3017 Oljemålning
    1600-/1700-tal, Holland, Herreman med hund, ej sig..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:48
  • 3020 Oljemålning
    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul R..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:20
  • 3019 Oljemålning
    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:17

    3002 Oljemålning

    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Sign EF. Olja på duk, 41x87 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:22


  • 7299 Oljemålning
    1700-tal, Landskap med ruin. Olja på duk, 39x31 cm
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:15
  • 9031 Oljemålning
    2 st, Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Skogsmotiv..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:28
  • 9029 Oljemålning
    2 st, Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:03
  • 7455 Oljemålning
    4 st, Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige...//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:42
  • 3029 Oljemålning
    Adelsmän på gård. Signerad G Wright 1878. Olja på ..//
    Utrop: 3.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 19:02
  • 7143 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Blockhusudden. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:31
  • 9502 Oljemålning
    Alvin Stöhr (1874-1941). Blomsterstilleben. Signer..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:25
  • 9156 Oljemålning
    Anne-Marie Nenzell. Skogsglänta. Signerad, daterad..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:30
  • 9264 Oljemålning
    Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Röd stuga, s..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:01
  • 7296 Oljemålning
    Bernard B Hemy, Fiskare, signerad. Olja på duk, 51..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:05
  • 9328 Oljemålning
    Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. "Ketchup", mo..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:54
  • 9563 Oljemålning
    Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Monogramsigna..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:35

    3020 Oljemålning

    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul Rubens, uppfodrad duk, ej signerad. Olja på duk, 91x123 cm

    Utrop: 30.000 kr
    Pris just nu 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:20


  • 9084 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (f. 1923), Sverige. Segelbåtar & f..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:44
  • 7329 Oljemålning
    Björn Söderstedt (f. 1946), Musikanter. Olja på du..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:20
  • 9508 Oljemålning
    Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige, tillskriven. M..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:55
  • 9597 Oljemålning
    Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Hus. Si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:09
  • 7295 Oljemålning
    CA Schleisner, (Tillskriven), Man med mugg. Ej sig..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:02
  • 9098 Oljemålning
    Carl Abraham Rothstén (1826-1877), Landskap med fo..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:50
  • 7591 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:54
  • 7235 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Stockholm. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:52
  • 9105 Oljemålning
    Carl Sundeck (1817-1869), Hamnarbete. Signerad, da..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:13
  • 9480 Oljemålning
    Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad a te..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:03
  • 9058 Oljemålning
    Curt Agge (f. 1929), Sverige. Ville sur Mer, Narma..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:20
  • 9345 Oljemålning
    Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. Monogr..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:12

    3019 Oljemålning

    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:17


  • 9590 Oljemålning
    E Denby. Signerad, daterad 35, gård. Olja på duk, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:08
  • 9054 Oljemålning
    Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Utsikt mot Skep..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:53
  • 3035 Oljemålning
    Edith Blight Thompson. Motiv från Skottland, "Isle..//
    Utrop: 2.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 18:24
  • 9349 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), Sverige. "Vinterkväll Bro..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:47
  • 3018 Oljemålning
    Elegant dam, ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm
    Utrop: 12.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:15
  • 3002 Oljemålning
    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Si..//
    Utrop: 25.000 - 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:22
  • 9009 Oljemålning
    Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Kustklippor...//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:16
  • 9008 Oljemålning
    Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Landskap. Si..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:37
  • 9010 Oljemålning
    Emile Breysse (1880-1965), Frankrike. Motiv från N..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:06
  • 3005 Oljemålning
    Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Blomsterstilleb..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 18:57
  • 7150 Oljemålning
    Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:48
  • 9429 Oljemålning
    Ernst Dahl. Interiör. Signerad, daterad 1919. Olja..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:38

    3018 Oljemålning

    Elegant dam, ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:15


  • 9101 Oljemålning
    Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Interiör...//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:40
  • 9026 Oljemålning
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Klara sjö, S..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:29
  • 9055 Oljemålning
    Gillis Cassel (1910-2001), Sverige. Söder Mälarstr..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:26
  • 9334 Oljemålning
    Göran Ivarsson, "Vissna tulpaner", ej signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:49
  • 9320 Oljemålning
    Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. Färg-Orgel. S..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:50
  • 9325 Oljemålning
    Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. "Himmel och j..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:34
  • 3012 Oljemålning
    Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. "Gröna äppl..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 19:54
  • 9364 Oljemålning
    Gunnar Jansson. "Åter till stan", Blidösund. Signe..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:51
  • 9428 Oljemålning
    Gunnar Valentin (f. 1944), Sverige. Marin. Signera..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:50
  • 9030 Oljemålning
    Gustav Grafström (1886-1974), Sverige. Hav. Signer..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:59
  • 1040 Oljemålning
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåt. Olj..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:11
  • 9273 Oljemålning
    H A Holmberg. Signerad. Olja på pannå, 38x30 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:34

    3007 Oljemålning

    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad -58, "Nordisk skiss". Olja på pannå, 30x40 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:35


  • 9192 Oljemålning
    H Münch, Landskap, signerad. Olja på duk, 60x80 cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:05
  • 7066 Oljemålning
    Hans Walter Sundberg (f. 1922), Signerad H V Sundb..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:09
  • 6093 Oljemålning
    Henry Gummery (1832-1912), Storbritannien. Landska..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:34
  • 9394 Oljemålning
    Holger Eidebo, stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:56
  • 9592 Oljemålning
    Hugo Linér (1900-1981), Sverige. Kust. Signerad. O..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:26
  • 9432 Oljemålning
    Iréne Hultén, Riksdagshuset. Signerad. Olja på duk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:09
  • 9498 Oljemålning
    Ivar Ekelund (1908-2002), Sverige. Självporträtt. ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:41
  • 9361 Oljemålning
    Jan Ed (f. 1941), Sverige. Komposition, Signerad. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:20
  • 9357 Oljemålning
    Jan Ed, Komposition. Signerad. Olja på duk, 1985,1..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:39
  • 9381 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. "Sågverksägar..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:42
  • 9378 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. "Uthus i Nord..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:47
  • 9383 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. "vid veranda"..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:18

    7273 Oljemålning

    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 116x89 cm

    Utrop: 6.500 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    23 september kl 20:30


  • 9380 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Gubbar vid la..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:34
  • 9382 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Gubbe på arbe..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:27
  • 9379 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Landskap. Sig..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:26
  • 9374 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad. Olj..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:53
  • 7532 Oljemålning
    John Rafael Ekelund (1877-1946), Finland. "Vy över..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:04
  • 3034 Oljemålning
    Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 19:04
  • 9402 Oljemålning
    Kerstin Forsberg, "Brago", Olja på trä. Signerad a..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:19
  • 9308 Oljemålning
    Kjell Rosén (1909-1982), Sverige. Klimpfjäll. Sign..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:57
  • 9399 Oljemålning
    Kjell Rosén (1909-1982), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:50
  • 6237 Oljemålning
    Lars Bjönni Andersson (1940-2011), Sverige. Skärgå..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:42
  • 9401 Oljemålning
    Lennart Gram (1910-1996), Sverige. "Flugan". Signe..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:50
  • 6398 Oljemålning
    Lisa Netz (f. 1936), Sverige. Komposition, signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:51

    3034 Oljemålning

    Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad. KF -83. Olja på duk, 140x110, Oramad

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:04


  • 9431 Oljemålning
    Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. "Syrén och..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:49
  • 7273 Oljemålning
    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 6.500 kr
    Aktuellt bud: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:30
  • 9116 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:40
  • 7076 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gosse med frukt. 1800-tal...//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:18
  • 9193 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap med hus. Ej signe..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:55
  • 7558 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landsväg med hus. Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:09
  • 9316 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur. I. N 198..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:34
  • 9106 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Sjöjungfru p..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:50
  • 7061 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt. Signerad, datera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:01
  • 9056 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Percy, Beduiner. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:38
  • 7005 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustlandskap. Ol..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:46
  • 9102 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris, 1958. Olj..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:41

    3017 Oljemålning

    1600-/1700-tal, Holland, Herreman med hund, ej signerad. Olja på duk, 40x32 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 20:48


  • 9511 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryttare. Olja på..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:49
  • 7417 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Kustklippor. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:44
  • 9194 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:16
  • 9186 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:47
  • 7490 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Västerås, Signerad, datera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:03
  • 3007 Oljemålning
    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:35
  • 7330 Oljemålning
    Oscar Stenvall (1856-1916), Sverige. Bygata. Olja ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:24
  • 9237 Oljemålning
    Oscar Wiklundh (1899-1979), Sverige. "Delirium tre..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:16
  • 3014 Oljemålning
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Korsjö", 1935..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 18:59
  • 9159 Oljemålning
    Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Interiör, s..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:20
  • 3028 Oljemålning
    Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ball..//
    Utrop: 3.600 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 19:39
  • 9083 Oljemålning
    Ragnar Lindström, "Vårafton". Signerad, daterad -3..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:35

    3005 Oljemålning

    Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 62x44 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 18:57


  • 9086 Oljemålning
    Ragnar Lindström, "Violinist". Signerad, daterad -..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:52
  • 9216 Oljemålning
    Ratonyi, Hus i landskap, signerad. Olja på duk, 79..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:47
  • 7073 Oljemålning
    religiöst motiv, 1600-/1700-tal, Olja på duk, 74x5..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:15
  • 9362 Oljemålning
    Roland Ljungberg, monogramsignerad RL, 1983. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:25
  • 7145 Oljemålning
    Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:36
  • 9352 Oljemålning
    Rolf Swedberg (1927-2008), Sverige. "Marsvinter, S..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:12
  • 9353 Oljemålning
    Rolf Swedberg (1927-2008), Sverige. "Utblick mot Ö..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:35
  • 9354 Oljemålning
    Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. "Målnbo..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:08
  • 3036 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Motiv från Ha..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 18:48
  • 9088 Oljemålning
    Signerad Maruin. Olja på duk, 110x110 cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:39
  • 7147 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. "Öland". Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:40
  • 9591 Oljemålning
    Sture Lundgren, "Vinter, motiv från Neglinge". Sig..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:57

    3028 Oljemålning

    Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ballerinor. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    30 september kl 19:39


  • 9128 Oljemålning
    Sune Skote (1919-2014), Sverige. Signerad. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:34
  • 9318 Oljemålning
    Svante Rydberg (f. 1948), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:27
  • 9602 Oljemålning
    Sven Hellström (f. 1906), Sverige. Hus. Signerad, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:48
  • 9601 Oljemålning
    Sven Hellström (f. 1906), Sverige. Stockholm. Sign..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:20
  • 7492 Oljemålning
    Ulf Lindberg (f. 1936), Sverige. Äppelblom, signer..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:05
  • 9087 Oljemålning
    Våge Albråten (1913-1995), Sverige. Kustlandskap, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:52
  • 9057 Oljemålning
    Verner Holmquist (1888-1959), Sverige. Häst. Signe..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:04
  • 7531 Oljemålning
    Yrjö Penttilä (f. 1891), Finland. Landskap med sjö..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:00
  • 9426 Oljemålningar
    2 st, Holger Eidebo. Blommande träd samt Blomsterä..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:47
  • 9117 Oljemålningar
    2 st, landskap, osignerad. Olja på pannå, 15x22 cm..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:57
  • 9461 Oljemålningar
    4 st, Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige...//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:42
  • Metropol Tipsar
  • 7273 Oljemålning
    Nils Nixon (1912-1998), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 6.500 kr
    Aktuellt bud: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 20:30
  • 3002 Oljemålning
    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Si..//
    Utrop: 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:22
  • 3007 Oljemålning
    Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 7.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:35
  • 3018 Oljemålning
    Elegant dam, ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm
    Utrop: 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:15
  • 3019 Oljemålning
    1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm
    Utrop: 15.000 kr
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:17
  • 3020 Oljemålning
    1600-1700-tal, Romulus & Remus, efter Peter Paul R..//
    Utrop: 30.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    30 sept kl 20:20
  • 9383 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. "vid veranda"..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:18
  • 9380 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Gubbar vid la..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 19:34
  • 9349 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), Sverige. "Vinterkväll Bro..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    23 sept kl 18:47




Ladda ner broschyr