bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Franco Aguggiaro  Thorwald Alef  Ulf Ålund  Alexis Ankarcrona  Yvonne Antoniou-Öhlund  Axel Bengtsson  Margit Bergquist  Roland Book  Erik Byström  Eyvor Clewe  Pia Crafoord  Gerd Ehrensvärd  Ulla Ekman-Dahlbäck  Leif Robert Eriksson  Anita Erséus  Greta Falk-Simon  Gösta Geerd  Vanja Gyllensköld  Karl-Johan Hallander  Manne Hallengren  Ulla-Britt Hede  Max Hellberg  Lage Hellman  Else Hermansson  Sven-Arne Höken Hökenström  Thomas Holm  Karl Gustav Holmberg  Maja Holtermann-Bergh  Julie Hullgren  Filiph Jakobsson  Ingela Juhlin Kristiansson  Karin Karlsson  Gudrun Key-Åberg  Zoia Krukowskaja  Kerttu Kuikanmäki  Evy Låås  Anne-Lie Larsson Ljung  Viola Larsson-Allvar  Amie Lindahl  Hjördis Lindblad  Pär Lindblad  Kurt Lindon  Sven Linnborg  Monica Lorentzon  Emma Malm  Helmut Mantel  Elsa Mårtensson  Severin Nilson  Olle Nordberg  Svea Nyman  Gusty Olsson  Nils Olzon  Johnny Oppenheimer  Mai-Britt Palmroth  Axel Peter  Lennart Pilotti  Elize Saxing  Elsa Schultz-Moberger  Lisa Sollander-Blomqvist  Knut Sprengel  Elsie Stenström  Eva Teorell  Anna-Lisa Thomson  Gunnar Torhamn  Ingegerd Torhamn  Oscar Törnå  Ellen Trotzig  Hugo Ungewitter  Mirjam Vainio  Didrik von Essen  Johan Waldenström  Edgar Wallin  Thure Wallner  Torsten Wessberg  Ana Wilhelmson-Lagerman  Gunnar Zetterström
  • 4069 Oljemålning
    1800-tal, interiör med figurer, ej signerad. Olja ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:52
  • 4343 Oljemålning
    A Norrman, Marin. Signerad, numrerad 1897. Olja på..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:42
  • 4235 Oljemålning
    Åke Johansson. Signerad, 1919, motiv från jämtland..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:43

    1019 Oljemålning

    Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, daterad Berlin 1925. Olja på duk, 93x139cm, yttermått inklusive ram: 112x158cm

    Utrop: 25.000 kr
    Pris just nu 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 april kl 18:56


  • 4404 Oljemålning
    Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Landskap. Mon..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:56
  • 3350 Oljemålning
    Axel Peter (1863-1942), Sverige. Gård. Signerad. O..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:18
  • 4355 Oljemålning
    B Undmark. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pa..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:47
  • 4273 Oljemålning
    Di Marino, Signerad. Olja på pannå, 20x28, yttermå..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:34
  • 4157 Oljemålning
    Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv...//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:59
  • 3098 Oljemålning
    Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:37
  • 4318 Oljemålning
    Elsa Mårtensson (f. 1918), Sverige. Stilleben. Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:13
  • 4234 Oljemålning
    Erik Byström (1902-1988), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:44
  • 4231 Oljemålning
    Erik Byström (1902-1988), Sverige. Signerad, Öland..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:29
  • 9085 Oljemålning
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Copper Bowl"..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:35
  • 3062 Oljemålning
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Grey bowl". ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:35
  • 3064 Oljemålning
    Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Purple bowl"..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:35

    1022 Oljemålning

    Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. Olja på pannå, 44x55cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 april kl 20:56


  • 4266 Oljemålning
    Finn Andersen, Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 4..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:09
  • 4290 Oljemålning
    Franco Aguggiaro (f. 1960), Italien. "Natura Morta..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:59
  • 4158 Oljemålning
    Frederick James Knowles, tillskriven, ej signerad,..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:24
  • 9562 Oljemålning
    Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:27
  • 1022 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. ..//
    Utrop: 7.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 april kl 20:56
  • 3434 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Londonvia..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:06
  • 1026 Oljemålning
    Harry Fidler, Monogramsignerad, man med höns. Olja..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:14
  • 4329 Oljemålning
    Henry d´Anty. Signerad, slädfärd. Olja på duk, 44x..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:12
  • 1019 Oljemålning
    Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, d..//
    Utrop: 25.000 kr
    Aktuellt bud: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 april kl 18:56
  • 4253 Oljemålning
    J R Reid (tillskriven), Landskap, ej signerad. Olj..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:18
  • 3339 Oljemålning
    John Carlson, Signerad, Motiv från Italien. Olja p..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:51
  • 4319 Oljemålning
    Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. "Nattens ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:42

    4161 Oljemålning

    Sven Linnborg (1857-1935), Sverige. Signerad, daterad 83, Fors. Olja på duk, 50x61, yttermått inklusive ram: 69x81 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 18:26


  • 4064 Oljemålning
    Kai Piehl. Signerad, daterad 1963. Olja på duk, 59..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:19
  • 4396 Oljemålning
    Karl Gustav Holmberg (1916-1994), Sverige. Signera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:46
  • 4041 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Huvudled..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:03
  • 4040 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Integrat..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:10
  • 4039 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Osynlig ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:59
  • 4257 Oljemålning
    Knut Sprengel (1877-1926), Sverige. "Röttle". Sign..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:17
  • 4392 Oljemålning
    Köros, Signerad, Travlopp. Olja på duk, 40x80, ytt..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:59
  • 4325 Oljemålning
    Lage Hellman (1901-1971), Sverige. "Utsikt över st..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:36
  • 4277 Oljemålning
    Leif Robert Eriksson (f. 1939), Sverige. Signerad ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:19
  • 4317 Oljemålning
    Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, fl..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:22
  • 4395 Oljemålning
    Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:39
  • 4330 Oljemålning
    Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:08

    4160 Oljemålning

    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 40x65, yttermått inklusive ram: 59x84 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 18:05


  • 4321 Oljemålning
    Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Södermalm. Sign..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:17
  • 4167 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal. Olj..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:19
  • 4270 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bali, 40x60, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:37
  • 4387 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fiskeläge. Ol..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:30
  • 4166 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kopparpannå, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:11
  • 4068 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Spanska trapp..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:42
  • 4267 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:33
  • 4275 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:02
  • 4066 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Interiör. Ej signerad. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:21
  • 4027 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av en gosse. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:26
  • 4181 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad (Dadashi), Persis..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:24
  • 4025 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Drinkwater, rasta..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:36

    4040 Oljemålning

    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Integration i stålmanssamhället 2". Signerad, daterad -68. Olja på duk, 53x47 cm, yttermått inklusive ram: 55x49 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 19:10


  • 4537 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad E Munthe, daterad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:54
  • 4132 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Kg Hag, Fiskeläge..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:23
  • 4131 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Krantz, Daterad -..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:35
  • 4264 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Otter, Nordafrika..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:17
  • 4034 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, höstlandskap. Ol..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:29
  • 4394 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna med frukt..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:16
  • 4129 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Olja på d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:49
  • 4232 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 24x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:27
  • 4032 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 2..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:15
  • 4191 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stående kvinnlig akt. Ej s..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:32
  • 4296 Oljemålning
    Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Sittande flicka..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:17
  • 4062 Oljemålning
    Roland Book (1911-1980), Sverige. Skärgård. Signer..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:40

    4157 Oljemålning

    Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 32x46 cm, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 19:59


  • 4061 Oljemålning
    Roland Book (1911-1980), Sverige. Stadsmotiv. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:55
  • 4028 Oljemålning
    Ronald Arnold, Signerad. Olja på pannå, 23x28, ytt..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:21
  • 4160 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Kustmotiv. Si..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:05
  • 4035 Oljemålning
    signerad, Lindberg, Kust. Olja på duk, 45x65, ytte..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:51
  • 4380 Oljemålning
    Signerad. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklus..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:32
  • 4161 Oljemålning
    Sven Linnborg (1857-1935), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 18:26
  • 4386 Oljemålning
    Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. "In..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:02
  • 4525 Oljemålning
    Thomas Holm (f. 1957), Sverige. "Homeshopping". Si..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:38
  • 4033 Oljemålning
    Thorwald Alef (1896-1974), Sverige. Landskap. Sign..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:47
  • 4564 Oljemålning
    U Palmer, "Högsommar". Signerad. Olja på duk, 44x5..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:27
  • 4314 Oljemålning
    Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Flicka, Ol..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:14
  • 4316 Oljemålning
    Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Olja på du..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:38

    4158 Oljemålning

    Frederick James Knowles, tillskriven, ej signerad, påskrift a tergo. Olja på pannå, 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    19 april kl 20:24


  • 4354 Oljemålning
    Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, fjä..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:56
  • 4113 Oljemålningar
    2 st, Torsten Wessberg (1891-1975), Sverige. Signe..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:50
  • Metropol Tipsar
  • 1022 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, båtbyggare. ..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 april kl 20:56
  • 1019 Oljemålning
    Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, d..//
    Utrop: 25.000 kr
    Aktuellt bud: 20.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    26 april kl 18:56
  • 4319 Oljemålning
    Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. "Nattens ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:42
  • 4525 Oljemålning
    Thomas Holm (f. 1957), Sverige. "Homeshopping". Si..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:38
  • 4158 Oljemålning
    Frederick James Knowles, tillskriven, ej signerad,..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:24
  • 1026 Oljemålning
    Harry Fidler, Monogramsignerad, man med höns. Olja..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 20:14
  • 4039 Oljemålning
    Karl-Johan Hallander (f. 1935), Sverige. "Osynlig ..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:59
  • 4157 Oljemålning
    Didrik von Essen (1856-1922), Sverige. Fjällmotiv...//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:59
  • 4181 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad (Dadashi), Persis..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 april kl 19:24




Ladda ner broschyr