bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Kaj Bernstone  Olle Bonniér  Lotty Bretzner  Pierre Emmanuel Damoye  Bengt Fransson  Axel Hamborn  Emil Hellbom  Rolf Juell-Gleditsch  Nic Langendoen  Helge Linden  Georg Lindström  Axel Nilsson  Edvin Ollers  Johnny Oppenheimer  Karl Örbo  Hans Osswald  Jerzy Potrzebowski  Clarence Henry Roe  Ernst Smith  Louis Sparre  Nils Tydén  Uno Vallman  Curt Viberg  Alfred Wahlberg  Gunnar Zetterström  Hugo Zuhr
  • 3015 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Hundar vid havet, uppfodrad, 37x47
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:16
  • 3018 Oljemålning
    1800-tal. Kvinna vid spinnrock, signerad, 88x69
    Utrop: 12.000 kr
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:13
  • 7307 Oljemålning
    Alfred Wahlberg (1834-1906), Månsken i skärgård, 2..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:29
  • 3022 Oljemålning
    Axel Nilsson (1889-1981), Landskap, signerad. 45x56
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:53
  • 3028 Oljemålning
    Axel Nilsson (1889-1981), Stilleben, 60x45
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:01
  • 1036 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Vy mot Riddarholmen, sig..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:58
  • 3032 Oljemålning
    Carl Nielsen (1848-1904), "Askevold -82", 36x53
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:19
  • 9185 Oljemålning
    Carl Olof Petersen, Ringsjön, Skåne, 63x80
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:33
  • 9567 Oljemålning
    Clarence Henry Roe (1850-1909), Landskap, signerad..//
    Utrop: 1.500 kr
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:27
  • 1115 Oljemålning
    Curt Viberg (1908-1969), Ryssviken / Galärvarvet, ..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:45
  • 9139 Oljemålning
    Emil Ekman (1880-1951), Fiskebåtar, signerad, 57x82
    Utrop: 4.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:41
  • 9362 Oljemålning
    Gösta Wahlin, 1968, "Vision", signerad, 39x49
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:10
  • 9302 Oljemålning
    Gunnar Svensson, Kungsängen, signerad, 53x64
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:01
  • 3021 Oljemålning
    Helge Linden (1897-1961), Röd stuga, signerad, 38x44
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:28
  • 9043 Oljemålning
    Hilda Lundgren, Roma, 1914, 42x36
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:49
  • 9199 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Landskap, signerad. 64x45
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:55
  • 1070 Oljemålning
    Jan Frykholm, Utsikt från Kungsholmen, 35x35
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:47
  • 9106 Oljemålning
    Johnny Oppenheimer (1923-2005), Signerad, 1992, 59x69
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:42
  • 1114 Oljemålning
    Karl Örbo (1890-1958), 1916, Utsikt mot Katarina K..//
    Utrop: 800 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:44
  • 9061 Oljemålning
    Lotty Bretzner (1885-1973), 1938, Hamnmotiv, 38x62
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:24
  • 9042 Oljemålning
    Lotty Bretzner (1885-1973), Ridande man, 60x50
    Utrop: 600 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:47
  • 9306 Oljemålning
    Louis Sparre (1863-1964), Motiv från Ljugarn, sign..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:04
  • 3014 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Barn, 24x18
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:14
  • 9305 Oljemålning
    Pierre Emmanuel Damoye (1847-1916), Skog, 49x72
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:03
  • 3033 Oljemålning
    Rolf Juell-Gleditsch (1892-1984), Monogramsign RJG..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:27
  • 1088 Oljemålning
    Sign E Lorentz, Stilleben, 60x78
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:29
  • 8162 Oljemålning
    Sign J Henry Hallberg, 'The Purple Path', 51x61
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:51
  • 3002 Oljemålning
    signerad, Stadsbild Frankrike, 1800-tal, 47x35
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:23
  • 9307 Oljemålning
    von Löffler, motiv från Rhen, 15x25 cm
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:05
  • 3003 Oljemålning
    Xam, signerad. "Mujer con jaula y hombre con gaila..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:52
  • 9041 Oljemålningar
    2 st, Lotty Bretzner (1885-1973), Stilleben
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:45
  • 9046 Oljemålningar
    2 st, Lotty Bretzner (1885-1973), Stilleben, ca 55x45
    Utrop: 1.000 kr
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 20:53
  • Metropol Tipsar
  • 3014 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, 1800-tal, Barn, 24x18
    Utrop: 2.600 kr
    Just nu: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:14
  • 3015 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Hundar vid havet, uppfodrad, 37x47
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:16
  • 3002 Oljemålning
    signerad, Stadsbild Frankrike, 1800-tal, 47x35
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:23
  • 7307 Oljemålning
    Alfred Wahlberg (1834-1906), Månsken i skärgård, 2..//
    Utrop: 2.000 kr
    Just nu: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:29
  • 3003 Oljemålning
    Xam, signerad. "Mujer con jaula y hombre con gaila..//
    Utrop: 6.000 kr
    Just nu: 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:52
  • 1036 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Vy mot Riddarholmen, sig..//
    Utrop: 3.000 kr
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 18:58
  • 9302 Oljemålning
    Gunnar Svensson, Kungsängen, signerad, 53x64
    Utrop: 5.000 kr
    Just nu: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:01
  • 3028 Oljemålning
    Axel Nilsson (1889-1981), Stilleben, 60x45
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:01
  • 9305 Oljemålning
    Pierre Emmanuel Damoye (1847-1916), Skog, 49x72
    Utrop: 8.000 kr
    Just nu: 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    30 jan kl 19:03