Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Yngve Ahlenius  Gumme Åkermark  Curt Clemens  Anshelm Dahl  Sten Ekendahl  Maja Holtermann-Bergh  Carl Månsson  Hans Munch-Nisted  Ingrid Roth  Lars Tärning
  • 8153 Oljemålning
    Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:43
  • 9062 Oljemålning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:11
  • 9053 Oljemålning
    Arne Svensson. Signerad, flygplan. Olja på pannå, ..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:08

    8153 Oljemålning

    Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 87x70 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    2 febuari kl 20:43


  • 8077 Oljemålning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:54
  • 8076 Oljemålning
    Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:53
  • 9335 Oljemålning
    Birgitta Järnström, monogramsignerad, abstrakt. Ol..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:48
  • 8083 Oljemålning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:31
  • 9142 Oljemålning
    Charlotte Masreliez. Signerad, daterad monogramsig..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:28
  • 9067 Oljemålning
    Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:36
  • 9068 Oljemålning
    Gumme Åkermark (1847-1927), Sverige. Signerad, "Sa..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:15
  • 9400 Oljemålning
    Hans Munch-Nisted (1897-1975), Sverige. Stilleben...//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:58
  • 9336 Oljemålning
    Helmer Holmlund. Signerad, skogsbäck. Olja på pann..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:33
  • 8030 Oljemålning
    Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:50
  • 8139 Oljemålning
    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:13
  • 9293 Oljemålning
    Karl August Schlegel. Signerad, daterad 1921, Fruk..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:57

    8139 Oljemålning

    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad 2002. Olja på duk, 100x100 cm, yttermått inklusive ram: 105x105 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    2 febuari kl 20:13


  • 9171 Oljemålning
    Krishna Shankar, komposition. Signerad. Olja på du..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:09
  • 9141 Oljemålning
    Kurt Ljungberg. Signerad, daterad 1946, gående man..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:27
  • 8379 Oljemålning
    Lars Tärning (1945-2025), Sverige. Signerad, apels..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:48
  • 8383 Oljemålning
    Lars Tärning (1945-2025), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:56
  • 8377 Oljemålning
    Lars Tärning (1945-2025), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:46
  • 8381 Oljemålning
    Lars Tärning (1945-2025), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:51
  • 8387 Oljemålning
    Lars Tärning (1945-2025), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:02
  • 8380 Oljemålning
    Lars Tärning (1945-2025), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:50
  • 9174 Oljemålning
    Lennart Örnebäck, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:46
  • 8047 Oljemålning
    Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:29
  • 9399 Oljemålning
    Martin Norén, ”Den glada staden”. Signerad, datera..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:27
  • 9398 Oljemålning
    Martin Norén, Adam & Eva. Signerad. Olja på duk, 9..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:43

    9137 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap med boskap och folkliv, 1700-tal. Olja på duk, 78x99 cm, yttermått inklusive ram: 95x116

    Utrop: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    2 febuari kl 20:45


  • 9290 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, ej signerad, omkring 1900,..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:10
  • 9291 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär, Signerad, "vår på Billinge..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:55
  • 8364 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, präst, oramad. E..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:34
  • 9137 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap med ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:45
  • 9186 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, daterad ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:34
  • 9181 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, kuststad. Si..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:51
  • 9172 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad GL, fält, oramad...//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:31
  • 9087 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Parismotiv. Olja ..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:25
  • 9175 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna i slöja, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:10
  • 8317 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv. Olja..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:01
  • 9226 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben med äp..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:32
  • 9288 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja ..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:21

    9293 Oljemålning

    Karl August Schlegel. Signerad, daterad 1921, Fruktförsäljerska. Olja på duk, 91x120 cm, yttermått inklusive ram: 104x133 cm

    Utrop: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    2 febuari kl 20:57


  • 9294 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, vattendrag. Olja..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:18
  • 9182 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, vindpinade träd...//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:01
  • 9088 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 34x..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:02
  • 9061 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 39x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:14
  • 9052 Oljemålning
    Signerad, "Kyrkkaffe". Olja på duk, 37x45cm, ytter..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:47
  • 9292 Oljemålning
    Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:49
  • 9180 Oljemålning
    Stig Hernborg, "En liten fågel sjöng". Signerad. O..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:29
  • 9209 Oljemålning
    Therese Dragshöj. Signerad, figuriner. Olja på duk..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:59
  • 9326 Oljemålning
    Yngve Ahlenius (1915-1995), Sverige. Signerad, Nor..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:17
  • 8031 Oljemålningar
    2 st, Anna Hertzman-Ericson (1964). Signerad, date..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:55
  • Metropol Tipsar
  • 9226 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben med äp..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 19:32
  • 9137 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap med ..//
    Utrop: 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:45
  • 9293 Oljemålning
    Karl August Schlegel. Signerad, daterad 1921, Fruk..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:57
  • 8139 Oljemålning
    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:13
  • 8153 Oljemålning
    Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 4.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:43




Ladda ner broschyr