bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Lars Boethius  Walter du Halde  Sverre Erixson  Tom Fahlroth  Torgny Forsberg  Ivar Franke  Bengt Fransson  William Gislander  Folke Gullby  Mats Hådell  Göte Halvarsson  Berit Hammarbäck  Staffan Liljefors  Lennart Liljegren  Pär Lindblad  Olle Lindgren  Monica Lorentzon  Roberto Marshall  Eric Olof Nilsson  Calle Nyland  Rune Persson  Gustaf Rosengren  Hans Ryggen  Peter Schou  Birger Strååt  Georges Vasseur  Bertil Wahlberg  Stig Wennström  Harry Wichmann  Gunnar Zetterström
  • 4461 Akryl
    Stig Wennström (f. 1938), Sverige. "Utspel". Signe..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:56
  • 4255 Oljemålning
    Anna-Lisa Bergström, "Grå fiskestuga, Åland". Mono..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:23
  • 4027 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Snöd..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:54

    3021 Oljemålning

    Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 33x50 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    5 oktober kl 19:51


  • 4184 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Allé. Signer..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:19
  • 4199 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:25
  • 1248 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Stilleben. S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:07
  • 1576 Oljemålning
    Birger Strååt (f. 1914), Sverige. "Septemberdag Ko..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:58
  • 4394 Oljemålning
    Edith Widengren. Signerad, daterad 1980. Olja på p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:34
  • 4364 Oljemålning
    Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Självporst..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:50
  • 4501 Oljemålning
    Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:09
  • 1088 Oljemålning
    Georges Vasseur (f. 1911), Frankrike. Signerad, Pa..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:11
  • 4456 Oljemålning
    Gösta Eriksson. Signerad, daterad 1973, "Sfärisk g..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:14
  • 4253 Oljemålning
    Göte Halvarsson (f. 1927), Sverige. Tranor på fält..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:08
  • 4458 Oljemålning
    Gunnar Johansson, Signerad, fågel. Olja på duk, 65..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:49
  • 4467 Oljemålning
    Gunnar Johansson, Signerad. Olja på duk, 36x50 cm
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:19
  • 4466 Oljemålning
    Gunnar Johansson, Signerad. Olja på pannå, 20x26 cm
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:01
  • 4469 Oljemålning
    Gunnar Johansson, Signerad. Olja på pannå, 38x59 cm
    Utrop: 700 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:21
  • 1205 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:33
  • 4187 Oljemålning
    Gustaf Rosengren (1893-1963), Sverige. Fiskebåt, L..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:13
  • 4460 Oljemålning
    Håkan Spångberg, Signerad. Olja på pannå, 70x80 cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:37
  • 3021 Oljemålning
    Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signera..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:51
  • 1087 Oljemålning
    Hugo Övferström. Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:08
  • 4197 Oljemålning
    John Andersson. Örn och kråkor. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:58
  • 1155 Oljemålning
    Josef Helmut Schilhabel. Signerad, "Windmuhle". Ol..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:40
  • 1154 Oljemålning
    Josef Helmut Schilhabel. Signerad, Vattendrag. Olj..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:39
  • 4202 Oljemålning
    Karl Abel, Stockholmsmotiv från Klara Sjö. Signera..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:22
  • 1203 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, stug..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:30
  • 1447 Oljemålning
    Lennart Liljegren (1915-1986), Sverige. Sardinfisk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:14
  • 1049 Oljemålning
    Lino Capri. Signerad. Olja på duk, kustmotiv, 39x46cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:47
  • 4043 Oljemålning
    Nörle. Signerad, daterad 1978, "Motljus". Olja på ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:45
  • 4247 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Blom, stilleben. Signerad ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:07
  • 4200 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej sign..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:45
  • 4479 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:28
  • 4201 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, dat..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:53
  • 4185 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap. Olja på duk, sig..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:03
  • 1247 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad André. Olja på pa..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:06
  • 4369 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad K Nilsson, -71, E..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:58
  • 4182 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -36. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:58
  • 4042 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:18
  • 6595 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:29
  • 4041 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 50x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:21
  • 4026 Oljemålning
    Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:02
  • 4088 Oljemålning
    Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Landskap med tr..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:40
  • 6406 Oljemålning
    Peter Schou (1844-1914), Danmark. Landskap med vil..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:25
  • 6123 Oljemålning
    Roberto Marshall (1849-1926), Storbritannien. Kust..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:56
  • 1441 Oljemålning
    Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:08
  • 4309 Oljemålning
    Signerad G Lambert. Olja på duk, 19x29cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:28
  • 4433 Oljemålning
    Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 22x43 cm
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:29
  • 4181 Oljemålning
    Staffan Liljefors (1900-1982), Sverige. Älg i tall..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:35
  • 1206 Oljemålning
    Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:36
  • 4432 Oljemålning
    Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:49
  • 4188 Oljemålning
    Torgny Forsberg (1920-1992), Sverige. Fjällandskap..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:27
  • 4195 Oljemålning
    Torgny Forsberg (1920-1992), Sverige. Fjällandskap..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:37
  • 4463 Oljemålning
    Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 20:08
  • 4367 Oljemålningar
    2 st, Eric Olof Nilsson (1888-1960), Sverige. Moti..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:04
  • 4137 Oljemålningar
    2 st, Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Regatta + ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:31
  • 4470 Oljemålningar
    2 st, omkring 1900. Skärgård. Ej signerad. Olja på..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:18
  • 4472 Oljemålningar
    2 st, Tytti Honkala. Signerad, daterad -78. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 18:37
  • Metropol Tipsar
  • 3021 Oljemålning
    Hans Ryggen (1894-1956), Norge. Stilleben. Signera..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    5 oktober kl 19:51




Ladda ner broschyr