bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Jan Brazda  Carl Holger Fischer  Iva Hüttnerová  Josef Jungwirth  Leif Liljeblad  Thor Lindeneg  Gotthard Lundquist  Åke Nothberg  Peter Nyborg  Knut Olson  Jerzy Potrzebowski  Sven Olof Rosén  Gustaf Rydberg  Ville Sjöholm  Ragnar Sproge  Gunnar Stålbrand  Bertil Wahlberg  Gunnar Zetterström
  • 6044 Oljemålning
    2 st, P Zheing, marknad, lackteknik. Signerade. Ol..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:27
  • 6053 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:32
  • 6054 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:03

    1004 Oljemålning

    Luigi Crosio (1835-1915). Romantisk scen. Signerad. Olja på duk, 76x52 cm

    Utrop: 20.000 kr
    Pris just nu 17.000 kr

    Auktionen avslutas
    25 januari kl 20:04


  • 5274 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:49
  • 6036 Oljemålning
    Carl Holger Fischer (1885-1955), Danmark. Stillebe..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:28
  • 6316 Oljemålning
    Edgar Wollin. Signerad, daterad 1935. Olja på pann..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:17
  • 2036 Oljemålning
    Gotthard Lundquist (1908-1988), Sverige. Utsikt mo..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:13
  • 6320 Oljemålning
    Gunnar Johansson, Signerad, byggnader. Olja på pan..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:28
  • 6319 Oljemålning
    Gunnar Johansson, Signerad, komposition. Olja på p..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:09
  • 2007 Oljemålning
    Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Stockholmsvy...//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:50
  • 6187 Oljemålning
    Gunnar Thorsell, pojkporträtt, Signerad. Olja på p..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:13
  • 2020 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Utsikt fr..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:25
  • 5218 Oljemålning
    Helene Gylling, Flicka med blomsterkorg. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:54
  • 6138 Oljemålning
    Iva Hüttnerová (f. 1948), Tjeckien. "Ålderdomshemm..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:16
  • 6148 Oljemålning
    Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Modell. Signerad,..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:02

    1020 Oljemålning

    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Blomsterstilleben med katter. Signerad. Olja på duk, 168x75 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    25 januari kl 20:17


  • 5224 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Bachantin..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:52
  • 1035 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Hofgastei..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:15
  • 1019 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:05
  • 1023 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:29
  • 1020 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Blomsterst..//
    Utrop: 7.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:17
  • 1024 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. D Bergmann..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:53
  • 1028 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:22
  • 1021 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signera..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:29
  • 1029 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:08
  • 1022 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:28
  • 1032 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Hus i vint..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:14
  • 1033 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Kanalmotiv..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:54

    1021 Oljemålning

    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, "Skizze mit Olivia in grünen kleid, 1912". Olja på pannå, verso a verso, 49x53 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    25 januari kl 19:29


  • 1034 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Landskap, ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:55
  • 1027 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Män. Signe..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:13
  • 1030 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Mansporträ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:03
  • 1025 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Självportr..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:40
  • 1031 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Väg vid å,..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:49
  • 6155 Oljemålning
    Knut Olson (1904-1978), Sverige. Hamn. Signerad. O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:51
  • 5178 Oljemålning
    Leif Liljeblad (f. 1950), Sverige. Sträckande svan..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:01
  • 1004 Oljemålning
    Luigi Crosio (1835-1915). Romantisk scen. Signerad..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 17.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:04
  • 6312 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, månskenslands..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:48
  • 6165 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad EB, "Stoc..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:07
  • 6333 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Baillon 1863, Lan..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:30
  • 6161 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Brudfärd Norge. ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:41

    1025 Oljemålning

    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Självporträtt i päls. Signerad. Olja på pannå, 96x64 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    25 januari kl 20:40


  • 6095 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1945, Ek..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:26
  • 6096 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, J Störling, 1948..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:37
  • 6099 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:17
  • 6337 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Torg, -61. Olja ..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:24
  • 6037 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Solrosor. Monogramsignerad..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:04
  • 5260 Oljemålning
    Oliver Stockman. Signerad. Olja på duk, 45x29cm
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:57
  • 6223 Oljemålning
    Ragnar Sproge (1902-1987), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:43
  • 2047 Oljemålning
    Signerad, Molin, Riksdagshuset. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:50
  • 6222 Oljemålning
    Signerad, Onsberg, kvinna. Olja på duk, 45x33cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:19
  • 6179 Oljemålning
    Sven Olof Rosén (1908-1982), Sverige. Skärgård. Si..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:33
  • 6221 Oljemålning
    Thor Lindeneg (f. 1941), Danmark. "Ninni". Signera..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:27
  • 6073 Oljemålning
    Ville Sjöholm (1896-1961), Sverige. Sig, lekande b..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:41

    1023 Oljemålning

    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m frau" (Fru Anna Gylling). Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 154x104 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    25 januari kl 19:29


  • 5038 Oljemålningar
    3 st, Héctor Raul Ulloa Burgos. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:31
  • 6047 Oljemålningar
    4 st, Josef Jungwirth (1869-1950), porträtt, 2 st ..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:27
  • Metropol Tipsar
  • 6337 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Torg, -61. Olja ..//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:24
  • 1004 Oljemålning
    Luigi Crosio (1835-1915). Romantisk scen. Signerad..//
    Utrop: 20.000 kr
    Aktuellt bud: 17.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:04
  • 1025 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Självportr..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:40
  • 1021 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signera..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:29
  • 1024 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. D Bergmann..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:53
  • 1020 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Blomsterst..//
    Utrop: 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:17
  • 1023 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 19:29
  • 1019 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. "Porträt m..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 18:05
  • 2020 Oljemålning
    Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Utsikt fr..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 jan kl 20:25




Ladda ner broschyr