bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Veikko Aaltona  Martin Åberg  Tage Åsén  Wilhelm Behm  Harry Booström  Bengt Crantz  Anshelm Dahl  Pietro Dalla Santa  Philippe de Rougemont  Sten Ekendahl  Birgit Eriksson Jons Birgit  Larz Friberg  Roald Hansen  Birger Hansson-Böe  Mary Archer Heggen  Emil Hellbom  Elna Jacobsson  Louis Aimé Japy  Gunnar Johnsson  Eila Juntunen  Carl Köhler  Aukusti Koivisto  Zoia Krukowskaja  Kjell Landfors  Marika Lang  Kristina Laurent  Emma Liljedahl-Adlerz  Lindorm Liljefors  Kjell Löwenadler  Johan Lundgren  Pekkila Möllerswärd  Anneli Nilsson Schelin  Brita Nordencreutz  Tycho Ödberg  Edvin Ollers  Väinö Paris  Hjalmar Rautiainen  Kaapo Rissala  Edlef ter Haar Romeny  Gustav Rudberg  Frede Salling  Örjan Sätre  Mona Seilitz  Knut Sprengel  Lennart Börje Vestberg  Lykke Vigen  Ebba von Koch  Ellis Wallin  Sven X-et Erixson  Hugo Zuhr
  • 1115 Blandteknik
    Marika Lang (f. 1961), Sverige. Wenner-Gren Center..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:37
  • 1034 Collage
    Kristina Laurent (f. 1943), Sverige. Figur. Signer..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:21
  • 4313 Oljemålning
    A Lidqvist, Signerad, skata i höstlandskap. Olja p..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:02

    3002 Oljemålning

    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboulevard", Utlånad till Moderna Museet 1969, Liljevalchs 1961 & 2003. Signerad, daterad 1926, duk uppfodrad på pannå, 45x37 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:11


  • 2174 Oljemålning
    A Nilsson, fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 37x46 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:49
  • 4038 Oljemålning
    Alfred Wetterstrand, Hässjor. Signerad, daterad -0..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:49
  • 1018 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:20
  • 2459 Oljemålning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad, lands..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:05
  • 4097 Oljemålning
    Åsa Eriksson, Tivoliparken, Signerad. Olja på duk,..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:26
  • 1153 Oljemålning
    Augusta Borg. Signerad, daterad Paris 1886, Kopia ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:05
  • 4269 Oljemålning
    Aukusti Koivisto (1886-1962), Finland. Signerad, d..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:18
  • 4311 Oljemålning
    B Nilsson-Hugo, Signerad, Marsliden. Olja på pannå..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:16
  • 4111 Oljemålning
    Bengt Crantz (1916-2001), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:08
  • 7124 Oljemålning
    Birger Hansson-Böe (1900-1986), Sverige. Blommande..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:39
  • 1156 Oljemålning
    Birgit Eriksson Jons Birgit (1926-1994), Sverige. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:55
  • 4112 Oljemålning
    Börje Nehlin. Signerad, lada i skog, 31x53,5 cm, o..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:26

    3060 Oljemålning

    Ota Janacek (1919-1996), "Le port au midi de France, Signerad, 1956. Olja på pannå, oramad, 26,5x41 cm

    Utrop: 8.500 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 20:37


  • 1013 Oljemålning
    Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. Sydländsk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:17
  • 2448 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Modell, Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:50
  • 2445 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Modell. Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:46
  • 2447 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Monogramsignerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:49
  • 2450 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Monogramsignerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:52
  • 2446 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, modell..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:47
  • 4449 Oljemålning
    Changlin Wester, "Universum". Signerad. Olja på du..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:07
  • 4574 Oljemålning
    Christine Eriksson, "Vallmofält på Fyn". Monograms..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:19
  • 1094 Oljemålning
    Ebba von Koch (1866-1943), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:28
  • 4651 Oljemålning
    Edit Ekman, Docka. Signerad. Olja på pannå, 24x29 cm
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:04
  • 4397 Oljemålning
    Edlef ter Haar Romeny (1926-2017), Sverige. Signer..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:37
  • 8295 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:55

    3019 Oljemålning

    Gunnar Berndtson, intyg a tergo, interiör. Olja på pannå, 19x17cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 18:35


  • 8284 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:43
  • 4573 Oljemålning
    Eila Juntunen (f. 1933), Finland. "Hösten i Lekpar..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:21
  • 2111 Oljemålning
    Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Pilar". Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:16
  • 1035 Oljemålning
    Elna Jacobsson (1894-1985), "Positano". Signerad. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:09
  • 1028 Oljemålning
    Emma Liljedahl-Adlerz (1870-1947), Sverige. Månske..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:26
  • 4123 Oljemålning
    Frede Salling (1910-1989), Danmark. Stadsmotiv, Fr..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:47
  • 3019 Oljemålning
    Gunnar Berndtson, intyg a tergo, interiör. Olja på..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:35
  • 4152 Oljemålning
    Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, ko..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:14
  • 3066 Oljemålning
    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "Kyrkbacken, ..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:51
  • 4699 Oljemålning
    Gustav Stenberg, "Sommardag". Signerad. Olja på du..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:17
  • 4599 Oljemålning
    Harald Wentzel. Signerad, änder. Olja på duk, 87x1..//
    Utrop: 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:10
  • 6488 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Indianer". S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:24

    3020 Oljemålning

    Louis Aimé Japy (1840-1916), Frankrike. Björkar. Signerad. Olja på pannå, 25,5x20cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 18:38


  • 3013 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Vinter i Snö..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:27
  • 4052 Oljemålning
    Hjalmar Rautiainen (1879-1961), Finland. Fiskstill..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:10
  • 4050 Oljemålning
    Hjalmar Rautiainen (1879-1961), Finland. Hamnmotiv..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:47
  • 4053 Oljemålning
    Hjalmar Rautiainen (1879-1961), Finland. Kvinnopor..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:52
  • 4051 Oljemålning
    Hjalmar Rautiainen (1879-1961), Finland. Självport..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:08
  • 4362 Oljemålning
    Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Åsmon Ångermanland..//
    Utrop: 3.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:45
  • 4082 Oljemålning
    Humberto Couet, Signerad. "Promenad mot solen", Ol..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:13
  • 3065 Oljemålning
    Jacob van Stry, tillskriven. Herde med boskap, ej ..//
    Utrop: 5.000 - 6.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:50
  • 4553 Oljemålning
    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, stu..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:59
  • 4049 Oljemålning
    Kaapo Rissala (1900-1971), Finland. Plöjning. Sign..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:35
  • 4572 Oljemålning
    Kerstin Ericsson. Signerad, daterad -80. Olja på d..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:53
  • 4422 Oljemålning
    Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. Olja på duk, 15..//
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:35

    3065 Oljemålning

    Jacob van Stry, tillskriven. Herde med boskap, ej signerad. Olja på pannå, 36x49 cm

    Utrop: 6.600 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 19:50


  • 4039 Oljemålning
    Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Signerad, d..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:35
  • 8294 Oljemålning
    Knut Sprengel (1877-1926), Sverige. "Röttle". Sign..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:52
  • 4040 Oljemålning
    Kopia, Jocacci Ernma, 1953, Mansporträtt. Signerad..//
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:33
  • 4058 Oljemålning
    L Aaltonen, Venedig. Signerad, daterad 1924. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:18
  • 4280 Oljemålning
    Larz Friberg (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:56
  • 4314 Oljemålning
    Larz Friberg (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:38
  • 4287 Oljemålning
    Larz Friberg (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:46
  • 4284 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:34
  • 4309 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:33
  • 4292 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:42
  • 3020 Oljemålning
    Louis Aimé Japy (1840-1916), Frankrike. Björkar. S..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:38
  • 4077 Oljemålning
    Lykke Vigen (f. 1927), Danmark. Signerad, "Mallorc..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:15

    4422 Oljemålning

    Kjell Landfors (f. 1953), Sverige. Olja på duk, 150x300cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 19:35


  • 4441 Oljemålning
    Margareta Christensson, Fruktträd, Monogramsignera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:54
  • 4365 Oljemålning
    Martin Åberg (1888-1946), Sverige. "Trädgård i blo..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:08
  • 1117 Oljemålning
    Mary Archer Heggen (1872-1966), Norge. Fäbodar. Si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:27
  • 4337 Oljemålning
    Mary Kirschbaum. Signerad, 1897, landskap. Olja på..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:05
  • 1003 Oljemålning
    Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:23
  • 4323 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Porträtt av ung ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:13
  • 4286 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:28
  • 4158 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:59
  • 4207 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från vä..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:54
  • 4578 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Fiskeläge. Signerad S. Ull..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:39
  • 4332 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad J H Grolles, skri..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:19
  • 2380 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Olson, stilleben...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:12

    3066 Oljemålning

    Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. "Kyrkbacken, Ven". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 56x79 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 19:51


  • 4281 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 43, jäga..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:54
  • 4315 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, fåglar. Olja på ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:25
  • 4095 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, hästekipage. Olj..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:45
  • 4283 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:30
  • 4575 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, söderört. Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:32
  • 4048 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben, 20-ta..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:21
  • 4156 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, tjädrar. Olja på..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:29
  • 4317 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterskog. Olja..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:57
  • 4398 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:08
  • 4389 Oljemålning
    Olof Lagerfeldt, blomsterstilleben. Signerad, date..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:17
  • 4667 Oljemålning
    Örjan Sätre (f. 1952), Sverige. "Stenar i vatten"...//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:24
  • 3060 Oljemålning
    Ota Janacek (1919-1996), "Le port au midi de Franc..//
    Utrop: 7.000 - 8.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:37

    4553 Oljemålning

    Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, stuga. Olja på duk, 58x85cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 20:59


  • 4084 Oljemålning
    Pekkila Möllerswärd (1894-1975). Signerad, daterad..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:52
  • 4331 Oljemålning
    Peter Kurbatov, Kustmotiv med eka. Signerad, dater..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:42
  • 5015 Oljemålning
    Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Ball..//
    Utrop: 2.600 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 juli kl 20:32
  • 4386 Oljemålning
    Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Man i båt..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:49
  • 4114 Oljemålning
    plöjning med häst, 16,5x22,5 cm. Signerad, olja på..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:26
  • 4113 Oljemålning
    porträtt, 26x21 cm, olja på pannå
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:59
  • 4122 Oljemålning
    Roald Hansen (f. 1938), Båtar. Signerad. Olja på d..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:33
  • 5024 Oljemålning
    Ruth Wahlström, blomsterstilleben, Signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    27 juli kl 20:22
  • 2379 Oljemålning
    Signerad Dencker, 1952, bokskog. Olja på duk, 66x9..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:10
  • 4629 Oljemålning
    Signerad J van Urder, akryl, -67, komposition. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:07
  • 4631 Oljemålning
    Signerad J van Urder, akryl, komposition. Olja på ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:35
  • 4579 Oljemålning
    Signerad Öhlin, vinterlandskap. Motivet: 13x18cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:15

    4323 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Porträtt av ung asiatisk kvinna. Ej signerad. Olja på duk, 24x20 ca

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 20:13


  • 4401 Oljemålning
    Signerad Wallinder, fors. Olja på pannå, 23x18cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:50
  • 4394 Oljemålning
    Signerad, Hermelin, blomsterstilleben. Olja på pan..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:06
  • 4407 Oljemålning
    Signerad, interiör. Olja på duk, 55x39cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:07
  • 4307 Oljemålning
    Silvie Eriksson. Signerad, daterad 87, Älg. Olja p..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:13
  • 4305 Oljemålning
    Silvie Eriksson. Signerad, daterad 87, Hare på spr..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:32
  • 4304 Oljemålning
    Silvie Eriksson. Signerad, daterad 89, Skator. Olj..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:12
  • 4306 Oljemålning
    Silvie Eriksson. Signerad, daterad 89, ungräv. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:07
  • 4308 Oljemålning
    Silvie Eriksson. Signerad, daterad 91, tjäderslags..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:29
  • 4701 Oljemålning
    Solvieg Ågren, "Höst i Tornparken". Signerad. Olja..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:29
  • 3002 Oljemålning
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboul..//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 52 dagar
    31 augusti kl 20:11
  • 4571 Oljemålning
    Sven Zackrison. Signerad, daterad 1951, stuginteri..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:17
  • 4312 Oljemålning
    Sylvie Eriksson. Tjäderhönor i snö. Signerad, date..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:09

    4337 Oljemålning

    Mary Kirschbaum. Signerad, 1897, landskap. Olja på duk, 75x128cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    13 juli kl 19:05


  • 4296 Oljemålning
    Tage Åsén (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 72..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:22
  • 4149 Oljemålning
    Tage Eriksson, "Aftonstämning utanför Fotö", Signe..//
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:55
  • 2290 Oljemålning
    Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Fiskeläge. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:37
  • 4409 Oljemålning
    Uwe Magener, Signerad UMA, 1996. Olja på duk, 100x..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:23
  • 2001 Oljemålning
    Väinö Paris (1921-2001), Finland. Åkerlandskap. Si..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:42
  • 2326 Oljemålning
    Wilhelm Behm (1859-1934), Sverige. Skogslandskap. ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:08
  • 1037 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:48
  • 1087 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. "Teaterbåte..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:13
  • 1146 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Sydländsk s..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:12
  • Metropol Tipsar
  • 4296 Oljemålning
    Tage Åsén (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad 72..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:22
  • 4058 Oljemålning
    L Aaltonen, Venedig. Signerad, daterad 1924. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:18
  • 1146 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Sydländsk s..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:12
  • 1003 Oljemålning
    Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:23
  • 4292 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:42
  • 4284 Oljemålning
    Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:34
  • 1153 Oljemålning
    Augusta Borg. Signerad, daterad Paris 1886, Kopia ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:05
  • 1018 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:20
  • 2001 Oljemålning
    Väinö Paris (1921-2001), Finland. Åkerlandskap. Si..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:42




Ladda ner broschyr