bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Sören Andersson  Axel Axelsson  Fanny Brate  Ellen Favorin  Anton Genberg  Edith Gert  Oscar Hernandez Soriano  Sven Inge Höglund  Tor Hörlin  Nicolas Issaiev  Elna Jacobsson  Stig Jonzon  Kristina Jöred  Cecilia Kraft  Zoia Krukowskaja  Anna Küntzel  Kristina Laurent  Inez Leander  Emma Liljedahl-Adlerz  Torun Munthe-Brate  Anneli Nilsson Schelin  Brita Nordencreutz  Knut Norman  Axel Olson  Sven-Olof Olsson  Martha Rydell-Lindström  Vagn Ove Schnach  Mona Seilitz  Brita Streijffert  Ardy Strüwer  Emma Toll  Sam Uhrdin  Kurt Ullberger  Uno Vallman  Adrian van Arkel  Bertil Wahlberg  Edvard Wallenqvist  Alfred Wetterström  Jurgen Wrangel  Otto Wretling  Stig Wretling
  • 5180 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Blektornsga..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:58
  • 5459 Oljemålning
    Alfred Wetterström (1863-1934), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:42
  • 4006 Oljemålning
    Anton Genberg (1862-1939), Sverige. "Borgholm". Si..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:10

    4021 Oljemålning

    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 73x59 cm

    Utrop: 6.500 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 april kl 20:48


  • 1009 Oljemålning
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, IX 78, ..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:18
  • 1013 Oljemålning
    Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. "Calle del Par..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 18:05
  • 4008 Oljemålning
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. "Fönster mot träd..//
    Utrop: 4.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:33
  • 1001 Oljemålning
    BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljung..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 19:52
  • 5265 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Ba..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:49
  • 5407 Oljemålning
    Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:35
  • 9066 Oljemålning
    Edvard Wallenqvist (1894-1986), Sverige. "Interiör..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:26
  • 3125 Oljemålning
    Edward Kieltyka (1920-1988), Porträtt. Signerad a ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:40
  • 5201 Oljemålning
    Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:49
  • 5356 Oljemålning
    Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. "Skogsväg, Ho..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:45
  • 6010 Oljemålning
    Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Stilleben. ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 april kl 19:45
  • 1363 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Marin. Olja på d..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:34

    1009 Oljemålning

    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, IX 78, "Birdwomen". Olja på duk, 54x65 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 20:18


  • 5142 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:53
  • 3183 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:28
  • 3190 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kopia, Ej signerad, porträ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:01
  • 9237 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Ej signerad. Ol..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:24
  • 5019 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kvinna i folkdräkt. Monogr..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:29
  • 5101 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kyrkesund. Signerad, dater..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:28
  • 5154 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad E. W. 188..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:05
  • 5461 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, badstrand. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:54
  • 3127 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Fiskebåtar i ham..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:45
  • 5199 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 40x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:11
  • 5198 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 43x..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:12
  • 3126 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben, Signerad, ej ra..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:44

    4008 Oljemålning

    Axel Olson (1899-1986), Sverige. "Fönster mot trädgården". Signerad, daterad 48, Olja på duk, 32x45 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    6 april kl 18:33


  • 5148 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben. Monogramsignera..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:09
  • 5447 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Timmersläde. Ej signerad. ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:09
  • 5097 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Vattenbärerska. Ej signera..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:39
  • 5048 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Vattenlandskap. Signerad. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:34
  • 5431 Oljemålning
    Otto Wretling (1876-1971), Sverige. Vinterlandskap..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:52
  • 4040 Oljemålning
    Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Signerad, Vid öpp..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:56
  • 5149 Oljemålning
    sign Lambert, 1948, "Nybroviken". Olja på duk, 26x..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:17
  • 5406 Oljemålning
    Signerad J Szaba. Olja på duk, 51x41cm, lagad duk
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:24
  • 5145 Oljemålning
    Signerad Stig L 1940. Olja på pannå, 20x46 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:24
  • 5205 Oljemålning
    Sören Andersson (f. 1941), Sverige. (tillskriven),..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:56
  • 5331 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. 1959, Lysekil, "..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:46
  • 5332 Oljemålning
    Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, 1959. ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:49

    1001 Oljemålning

    BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007), "Rävspelet/Foxgame". Signerad, daterad 1977. Akryl på duk, 82x61 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    27 april kl 19:52


  • 5430 Oljemålning
    Stig Wretling (1911-1973), Sverige. Vinterlandskap..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:32
  • 5193 Oljemålning
    Sven-Olof Olsson (1924-1971), Sverige. "Berchtesga..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:04
  • 5462 Oljemålning
    Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Utsikt från Essin..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:55
  • 4014 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, "Tupps..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:04
  • 4015 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, 1995. ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:09
  • 5017 Oljemålning
    Vagn Ove Schnach (f. 1931), Danmark. Interiör, Sig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:02
  • 4021 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 5.000 - 6.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:48
  • 5147 Oljemålningar
    2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Moriani, I..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:33
  • 3286 Oljemålningar
    2 st, Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:20
  • 5225 Oljemålningar
    Jurgen Wrangel (1881-1957), Sverige. 2 st. Signera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:07
  • Metropol Tipsar
  • 1009 Oljemålning
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, IX 78, ..//
    Utrop: 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 20:18
  • 1001 Oljemålning
    BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljung..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 19:52
  • 1013 Oljemålning
    Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. "Calle del Par..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    27 april kl 18:05
  • 6010 Oljemålning
    Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Stilleben. ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 april kl 19:45
  • 4040 Oljemålning
    Sam Uhrdin (1886-1964), Sverige. Signerad, Vid öpp..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:56
  • 4021 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 6.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 20:48
  • 9066 Oljemålning
    Edvard Wallenqvist (1894-1986), Sverige. "Interiör..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:26
  • 4014 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, "Tupps..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 19:04
  • 1363 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Marin. Olja på d..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    6 april kl 18:34




Ladda ner broschyr