KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 213006
*
nr 21 3006
GOUACHE
Lappland, Malgoma sjön, 34 x 39
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 november 2000
kl 16:00:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst lappland malgoma sjön täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:41
-
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:16
-
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:24
-
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:40
-
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:11
*
GOUACHE
nr 21 3006
GOUACHE
Lappland, Malgoma sjön, 34 x 39
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 november 2000 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst lappland malgoma sjön täckfärg vattenfärg
-
3188 Collage
Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:41 -
1018 Fotografi
Mattias Klum (f. 1968), Sverige. Naturmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:16 -
4090 Grafiskt blad
Eduard Wiiralt (1898-1954), Estland. Puulõike sünd..//
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:24
-
4029 Skolplanscher
3 st, modell äldre, bland annat "Groda", oramade, ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:40 -
2137 Textiltavla
Mippe Wachtmeister (1928-2019), Sverige. Vitlökar...//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:11