SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 6159142
nr 615 9142
Skål
silver, stämplar mellaneuropa, 1930-tal, med graverade motiv från världen, diameter: 19 cm, vikt 640 g
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.700 kr
måndag 7 december 2009
kl 18:40:28
6/12 19:51:24
7/12 18:29:10
1.600 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver