ÖVRIGT / Diverse / Rökutensilier 5806033
*
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 12:13:29
1
100 kr
25/4 01:42:41
2
150 kr
25/4 23:49:12
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
4216 Ångmaskin
Modell äldre. Längd: 30 cm, djup: 26 cm, höjd: 27 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:50
-
4215 Ångmaskin
Würtemberg, Tidigt 1900, tal, "GM Dynamo". Längd: ..//
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:34
-
4268 Dörrmattor
metall, 2 st, 35x60 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:44
-
4189 Hänglås
1600-tal, med nyckel. Längd: 20 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:03
-
4197 Hänglås
2 st, antika, järn, med nyckel. Längd: 17-20 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:04
-
4198 Hänglås
3 st, antika, med nycklar
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:10
*
Rökutensilier
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/4 12:13:29 | 1 | 100 kr |
25/4 01:42:41 | 2 | 150 kr |
25/4 23:49:12 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
4216 Ångmaskin
Modell äldre. Längd: 30 cm, djup: 26 cm, höjd: 27 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:50 -
4215 Ångmaskin
Würtemberg, Tidigt 1900, tal, "GM Dynamo". Längd: ..//
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:34 -
4268 Dörrmattor
metall, 2 st, 35x60 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:44
-
4189 Hänglås
1600-tal, med nyckel. Längd: 20 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:03 -
4197 Hänglås
2 st, antika, järn, med nyckel. Längd: 17-20 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:04 -
4198 Hänglås
3 st, antika, med nycklar
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:10