![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 5806026
*
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:19:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 12:28:28
1
1.000 kr
27/4 14:08:45
2
1.200 kr
27/4 16:42:12
3
1.800 kr
27/4 17:31:59
4
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:52
-
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:56
-
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:06
-
4273 Vaser
1 par Cloisonne + 1 vas, Kina. Höjd: 22-29 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:54
*
Vas
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6026
Vas
”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 12:28:28 | 1 | 1.000 kr |
27/4 14:08:45 | 2 | 1.200 kr |
27/4 16:42:12 | 3 | 1.800 kr |
27/4 17:31:59 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.![](/tema/themes/{9B5AF4FB-638B-47CF-83D9-CA051F98FBB5}_183x97.jpg)
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lergods målat under: ”604” vas
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24 -
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:52 -
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:56
-
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:06 -
4273 Vaser
1 par Cloisonne + 1 vas, Kina. Höjd: 22-29 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:54