KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8652561
*
nr 865 2561
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), Parismotiv, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 december 2013
kl 18:36:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/12 14:05:39
1
600 kr
15/12 19:45:03
2
700 kr
16/12 16:26:53
3
1.900 kr
16/12 16:35:41
3
2.200 kr
16/12 17:53:57
4
1.000 kr
16/12 18:27:09
5
1.200 kr
16/12 18:31:43
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Läs mer om Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:14
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Läs mer om Maurice Blanchard
nr 865 2561
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), Parismotiv, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 december 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/12 14:05:39 | 1 | 600 kr |
15/12 19:45:03 | 2 | 700 kr |
16/12 16:26:53 | 3 | 1.900 kr |
16/12 16:35:41 | 3 | 2.200 kr |
16/12 17:53:57 | 4 | 1.000 kr |
16/12 18:27:09 | 5 | 1.200 kr |
16/12 18:31:43 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.Läs mer om Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:14