GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Frukostkoppar 12566091
*
nr 1256 6091
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Frukostkoppar, 4 st, Fiesta, Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 maj 2019
kl 19:19:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/5 18:16:08
1
Vinnande bud
- Tema
20 maj
Retro
På Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Läs mer om Ulla Procopé
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk fiesta finland finländsk konstnär finländska konstnärer finlänsk keramik frukostkoppar norden nordeuropa nordisk ulla procopé
-
3068 Djupa tallrikar
+ assietter, 5 + 6 delar, Rörstrand, "Parisienne"...//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:47
-
3007 Fisktallrikar
8 st, Keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:19
-
3155 Frukostkopp me..
Maastricht, Holland, Tecla
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3212 Kaffe & mockak..
31 delar, Rosenthal, floral dekor
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06
-
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 delar, Blå Blomst, Gustavsberg
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:40
-
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:56
*
Ulla Procopé
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Läs mer om Retro
Läs mer om Ulla Procopé
nr 1256 6091
Ulla Procopé
(1921-1968), Finland
Frukostkoppar, 4 st, Fiesta, Arabia. Målad dekor i koboltblått. Signerade Arabia Finland UP. Höjd: 9 cm
Kondition: 3 med smärre missfärgningar och krackelyrer
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 maj 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/5 18:16:08 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
20 maj
Retro
PÃ¥ Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design frÃ¥n 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
Ulla Procopé
Ulrika, Ulla, Procopé, finländsk formgivare född 1921 i Helsingfors, död 1968.Läs mer om Ulla Procopé
- Läs mer...
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arabia design europa europeisk fiesta finland finländsk konstnär finländska konstnärer finlänsk keramik frukostkoppar norden nordeuropa nordisk ulla procopé
-
3068 Djupa tallrikar
+ assietter, 5 + 6 delar, Rörstrand, "Parisienne"...//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:47 -
3007 Fisktallrikar
8 st, Keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 24 cm
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:19 -
3155 Frukostkopp me..
Maastricht, Holland, Tecla
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:29
-
3212 Kaffe & mockak..
31 delar, Rosenthal, floral dekor
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:06 -
3082 Kaffe / tekoppar
6 + 2 delar, Blå Blomst, Gustavsberg
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:40 -
8324 Kaffeservis
35 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 15 koppar..//
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:56