KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckning 14499291
nr 1449 9291
Nils Blommér
(1816-1853), Sverige
Teckning, Flicka i skogen. Signerad, daterad Rom 1851. Blyerts på papper, bildyta ca 22x17,5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 23x18 cm, inkl passeartout ca 58x43 cm
Nils Blommér (Nils Jakob Olsson), svensk målare, bosatt i Paris och Rom, född 1816 i Blommeröd, Skåne, död i Rom 1853.
Utrop:
800 kr
Såld:
4.200 kr
måndag 21 februari 2022
kl 20:25:07
500 kr
800 kr
700 kr
800 kr (Budbetjänt)
1.000 kr
1.500 kr
2.600 kr
3.600 kr
3.000 kr
3.200 kr (Budbetjänt)
3.400 kr
3.600 kr (Budbetjänt)
4.000 kr
Nils Blommér
Läs mer om Nils Blommér