ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8873090
*
nr 887 3090
Bengt Edenfalk
(1924-2016), Sverige
Spegel, Skruf, Design: Bengt Edenfalk (f. 1924), diameter: 32
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 april 2014
kl 18:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/4 22:06:32
1
Vinnande bud
14/4 18:49:53
2
700 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Bengt Edenfalk
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Läs mer om Bengt Edenfalk
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt edenfalk skruf spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27
-
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29
-
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:45
-
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:17
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:23
*
Bengt Edenfalk
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Läs mer om Bengt Edenfalk
nr 887 3090
Bengt Edenfalk
(1924-2016), Sverige
Spegel, Skruf, Design: Bengt Edenfalk (f. 1924), diameter: 32
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, målare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 april 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/4 22:06:32 | 1 | Vinnande bud |
14/4 18:49:53 | 2 | 700 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Bengt Edenfalk
Bengt Edenfalk, svensk glaskonstnär, mÃ¥lare, grafiker och skulptör född i Karlskrona 1924, död 2016 .Läs mer om Bengt Edenfalk
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt edenfalk skruf spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:27 -
3337 Spegel
+ väggbord. Höjd: 60+ 145 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:29 -
3051 Spegel
128x80, nutida
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:06
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:45 -
3355 Spegel
140x65 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:17 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 20:23