bakg

KONST


  • 2379 Afrikana
    5 delar, Trä. Höjd: 12-45
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:46
  • 5029 Blandteknik
    Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Stilleben, Si..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:09
  • 5015 Blandteknik
    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Snurra", 23x26
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:23
  • 1169 Etsningar
    7 st, Alméry Lobel-Riche (1880-1950), Frankrike. B..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:54
  • 3146 Färgetsning
    Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Uggla, 3/30, s..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:34
  • 3147 Färgetsning
    Yannick Ballif-Swinnen (f. 1927), Signerad, datera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:35
  • 3050 Färglitografi
    2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. 295-uppl..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:42
  • 3119 Färglitografi
    2 st, Marika Lang (f. 1961), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:34
  • 9167 Färglitografi
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. "Frihetsgud..//
    Utrop: 1.800 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:57
  • 3051 Färglitografi
    Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm. Sig..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:43
  • 3052 Färglitografi
    Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm. Sig..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:44
  • 3100 Färglitografi
    Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Motivet: 35x41
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:39
  • 4030 Färglitografi
    Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:04
  • 3105 Färglitografi
    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:58
  • 3104 Färglitografi
    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:57
  • 3103 Färglitografi
    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:55
  • 2123 Färglitografi
    Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Söderkåkar. Sign..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:57
  • 3018 Färglitografi
    Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Par med cykel, si..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:51
  • 1009 Färglitografi
    Kjell Lönnå (f. 1936), Sverige. "Alltid i sång". M..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:56
  • 3170 Färglitografi
    Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. "Piplärka". Signer..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:54
  • 3118 Färglitografi
    Marika Lang (f. 1961), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:33
  • 3179 Färglitografi
    Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Blomstermot..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:52
  • 3180 Färglitografi
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:56
  • 3073 Färglitografi
    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:46
  • 3183 Färglitografi
    Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 2.600 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:41
  • 3131 Färglitografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Gubbar. Sign..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:55
  • 1083 Färglitografi
    Signerad, daterad 1973, numrerad 36/85. Motivet: 6..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:38
  • 3101 Färglitografi
    Signerad, numrerad 11/250. Motivet: 27x34
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:42
  • 3021 Färglitografi
    Stina Wirsén (f. 1968), Sverige. "Restaurant Illus..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:59
  • 1008 Färglitografier
    3 st, Kassakowska, Motivet: 29x37
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:45
  • 3132 Färglitografier
    Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Interiör ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:56
  • 5016 Glasmålning
    Man och Kvinna. Kina, 1800-talets först hälft, 50x..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:02
  • 5022 Hjälm
    med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens H..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:56
  • 2259 Kopparstick
    Signerad, Stockholm, Cum Privilegio. Motivet: 22x27
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:56
  • 3099 Litografi
    Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:39
  • 3123 Litografi
    Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Delfinisk..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:33
  • 2248 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "Den stora branden på söder 175..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:46
  • 2251 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "Eldkvarn brann ner den 31 okto..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:51
  • 2253 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "Klarabranden 8-9 Juni 1751, se..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:52
  • 2250 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "slottet Tre Kronor Brann den 7..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:49
  • 6575 Oljemålning
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Skördemotiv. Mon..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:21
  • 2061 Oljemålning
    Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Blåmesar. Olja..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:55
  • 1432 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländskt land..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:41
  • 5003 Oljemålning
    Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Monogram..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:58
  • 5004 Oljemålning
    Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895), Sverige. Monogram..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:20
  • 2245 Oljemålning
    Einar Berg, Segelbåtar, signerad. Olja på pannå, 6..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:35
  • 2244 Oljemålning
    Einar Berger, män i båtar, signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:37
  • 1170 Oljemålning
    Elise Hallenborg (1846-1882), Sverige. Landskap me..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:59
  • 1333 Oljemålning
    Eugène Babouléne, hamn i Bretagne. Signerad E Babo..//
    Utrop: 6.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:56
  • 5013 Oljemålning
    Johan Ericson, Motiv från Bretagne. Olja på duk, 2..//
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:47
  • 3169 Oljemålning
    Kopia, Flicka med videkvistar, 23x17
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:43
  • 5024 Oljemålning
    Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Stockholmsmot..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:18
  • 1010 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Clown. Signerad, daterad 2..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:49
  • 2062 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, interiör. Olja p..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:56
  • 5017 Oljemålning
    Oscar Björck (1860-1929), Sverige. Seans, uppfodra..//
    Utrop: 12.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 18:33
  • 2361 Oljemålning
    Pierre van der Stok, Signerad -94, Stockholm. Olja..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:33
  • 2239 Oljemålning
    Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Klädhängerskan i ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 18:54
  • 2235 Skulptur
    2 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg,..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:56
  • 5031 Skulptur
    Anna Petrus (1886-1949), pennställ i form av Janus..//
    Utrop: 4.600 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:24
  • 2370 Skulptur
    Asien, Häst. Längd: 28, höjd: 25 cm, Glaserat lergods
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:38
  • 2375 Skulptur
    Björn, trä. Längd: 25, höjd: 20 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:43
  • 2533 Skulptur
    Buddha, Bemålad gips. Höjd: 31
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:54
  • 5014 Skulptur
    Carl-Oscar Avén (1894-1984), Sverige. Brons. Signe..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 18:56
  • 5011 Skulptur
    Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Äpple, glaserad..//
    Utrop: 30.000 - 40.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:17
  • 5026 Skulptur
    Keld Moseholm Jörgensen (f. 1936), Danmark. Figure..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:00
  • 2231 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg ur Skansen, Gu..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:51
  • 2232 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg ur Skansen, Gu..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:53
  • 5027 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Brons, Signerad, Flicka & ..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:09
  • 2234 Skulptur
    Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Bisonoxe, Rörstrand...//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:55
  • 2374 Skulptur
    Royal Copenhagen, Flickor. Höjd: 16
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:41
  • 1116 Skulptur
    Sven Boberg (1870-1935), Sverige. "Skogstjärnet". ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 18:55
  • 2233 Skulpturer
    2 st, Carl Roos, Hammerdal. Höjd: 14-18
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:53
  • 2380 Skulpturer
    2 st, Indien, Metall, modell äldre. Höjd: 10-16
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:47
  • Metropol Tipsar
  • 5024 Oljemålning
    Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Stockholmsmot..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:18
  • 1116 Skulptur
    Sven Boberg (1870-1935), Sverige. "Skogstjärnet". ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 18:55
  • 5022 Hjälm
    med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens H..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 19:56
  • 2244 Oljemålning
    Einar Berger, män i båtar, signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:37
  • 9167 Färglitografi
    Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. "Frihetsgud..//
    Utrop: 1.800 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    22 oktober kl 20:57
  • 5016 Glasmålning
    Man och Kvinna. Kina, 1800-talets först hälft, 50x..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:02
  • 5027 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Brons, Signerad, Flicka & ..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:09
  • 5029 Blandteknik
    Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Stilleben, Si..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 20:09
  • 5014 Skulptur
    Carl-Oscar Avén (1894-1984), Sverige. Brons. Signe..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 oktober kl 18:56




Ladda ner broschyr