bakg

KONST


    3002 Oljemålning

    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboulevard. Utlånad till Moderna Museet 1969, Liljevalchs 1961 & 2003. Signerad, daterad 1926. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 45x37 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 13.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:11


  • 7316 Akvarell
    Bert Gustafsson. Signerad, daterad -64, akvarell, ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:16
  • 3013 Akvarell
    Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. "Minne från Reval..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:35
  • 3014 Akvarell
    Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Ros, "Ljugarn 23/..//
    Utrop: 2.000 - 2.400 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 19:06
  • 1024 Akvarell
    Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Mäster Mikaels ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:41
  • 7382 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Bränningar. Signerad, date..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:39
  • 3018 Akvarell
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signe..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 18:26
  • 6503 Akvarell
    Osmo Isaksson (f. 1918), Signerad, 1953, Paris. Mo..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:56
  • 7366 Akvareller
    2 st, Japan. Signerad. Motivet: 40x30cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:28
  • 7381 Akvareller
    4 st, 11x17 cm - 15x29cm. Signerad
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:26
  • 5333 Bildrulle
    Asien, Ämbetsman, modell äldre, ca 202x106 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:09
  • 7357 Blandteknik
    5 st, Manuel Casimiro (f. 1941), Portugal. Signera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:48
  • 1011 Blandteknik
    Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Stockholms Stad..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:37

    3013 Akvarell

    Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. "Minne från Reval 1899" (Tallin). Signerad, daterad 1901,66x50 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:35


  • 7132 Blandteknik
    Bengt Lissegårdh (1912-1979), Sverige. Abstrakt ko..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:29
  • 7359 Blandteknik
    Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Monumen..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:01
  • 3027 Blandteknik
    Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:05
  • 7227 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Vas. Ej signerad. Motivet:..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:55
  • 6263 Blandteknik
    Sam Middleton (1927-2015), USA. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 7.000 - 8.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:19
  • 6289 Collage
    Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 120x90 cm
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:26
  • 6288 Collage
    Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 98x69 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:26
  • 7271 Dekorelement
    Kina, bemålad ornamentering, 91x40 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:13
  • 7169 Etsning
    5 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signer..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:14
  • 7252 Etsning
    B Ljungdahl 1897, "Bondkvarter i Visby". Ej signer..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:53
  • 7170 Etsning
    Bruno Ekström (1941-1990), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:40
  • 7194 Etsning
    Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad i plåt..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:26

    7333 Skulptur

    Carin Nilsson. Flicka, jugend. Grönpatinerad brons. Signerad. Höjd: 15cm

    Utrop: 500 kr
    Pris just nu 7.400 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:35


  • 1029 Etsning
    Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Mynttorget, ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:14
  • 1030 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från Beckholme..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:06
  • 1013 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Årstabron, PT, ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:05
  • 7318 Etsning
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Interiör...//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:42
  • 1035 Etsning
    Stockholm, kolorerad, eftertryck, 42x148 cm. Ej si..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:50
  • 7339 Etsningar
    2 st, Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerade..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:06
  • 1019 Färgetsning
    Arthur Bengtsson, Hötorget, PUB, Signerad. Bladets..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:20
  • 7303 Färgetsning
    John C Webb, porträtt av ung fröken. Signerad. Mot..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:44
  • 2244 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svi..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:37
  • 2245 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade,..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:40
  • 7358 Färgetsningar
    3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Tr..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:10
  • 7288 Färgetsningar
    ett par. Motivet: ca 33x38 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:04

    6263 Blandteknik

    Sam Middleton (1927-2015), USA. Signerad, daterad 1960. Blandteknik/kollage på papper. Bladets mått: 38x50cm

    Utrop: 8.500 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:19


  • 7240 Färglitografi
    Gises, numrerad . Signerad, numrerad 135/275, mot..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:17
  • 6512 Färglitografi
    3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Sig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:20
  • 4410 Färglitografi
    Åke Westin (f. 1939), Sverige. Stortorget. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:55
  • 7195 Färglitografi
    Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:08
  • 1020 Färglitografi
    Attie Brahme (1916-2003), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:20
  • 6132 Färglitografi
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Marknad. Signerad..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:37
  • 6134 Färglitografi
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. Tvätt. Signerad, ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:39
  • 7198 Färglitografi
    Axel Olsson. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 28x53cm
    Utrop: 300 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:57
  • 7121 Färglitografi
    Claude Weisbuch (f. 1927), Signerad, numrerad 18/2..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:16
  • 6135 Färglitografi
    Erik Olson, figurer. Signerad, numrerad 57/260. 19..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:40
  • 1054 Färglitografi
    Gösta Gustavsson, "Norrbro". Signerad, numrerad 25..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:35
  • 1016 Färglitografi
    Jan Lindquist, Österlånggatan Gamla Stan. Signerad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:27

    3019 Oljemålning

    Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Man vid fors, Signerad, 1882. Olja på pannå, 37x25 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 5.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:31


  • 1046 Färglitografi
    Jan Lindqvist, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:07
  • 1047 Färglitografi
    Jan Lindqvist, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:19
  • 1052 Färglitografi
    Jan Lindqvist, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Sig..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:47
  • 1045 Färglitografi
    Jan Lindqvist, HC-upplaga (hors de commerce). Sign..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:29
  • 1041 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’art..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:07
  • 1064 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’art..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:49
  • 1060 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’art..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:59
  • 1066 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’art..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:28
  • 1062 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’art..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:58
  • 1044 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 150/290, Strömka..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:44
  • 1063 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 171/260. Motivet..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:08
  • 1042 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 186/290, Stockho..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:55

    3025 Oljemålning

    Carl August H Oesterley, "Strandebarn in Hardanger". Signerad. Olja på duk, 54x72,5cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 18:43


  • 1050 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 193/290. Motivet..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:03
  • 1065 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 24/360. Motivet:..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:16
  • 1059 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 244/290. Motivet..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:40
  • 1061 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 269/275, Slussen..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:28
  • 1043 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 3/350, från söde..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:35
  • 1048 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 54/360. Motivet:..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:48
  • 7309 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 73/290, Gamla St..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:21
  • 1049 Färglitografi
    Jan Lindqvist. Signerad, numrerad 96/290. Motivet:..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:16
  • 7065 Färglitografi
    Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet:..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:07
  • 1022 Färglitografi
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:07
  • 1036 Färglitografi
    Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Fiskargatan, Sto..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:20
  • 1038 Färglitografi
    Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stockholmsmotiv...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:05

    3011 Oljemålning

    Christian August Printz (1819-1867), Norge. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 10/6 50 (1850). Olja på pannå, 43x29

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:24


  • 1014 Färglitografi
    Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Vinter söder. Si..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:12
  • 1053 Färglitografi
    Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Motiv från ..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:55
  • 1021 Färglitografi
    Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholmsm..//
    Utrop: 400 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:10
  • 7343 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 177/290..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:58
  • 7216 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 3/75. M..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:25
  • 7221 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 98/200...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:48
  • 7345 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 57x76cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:14
  • 7187 Färglitografi
    Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Signerad, numre..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:23
  • 1039 Färglitografi
    Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. "Djurgårdsek"..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:06
  • 1025 Färglitografi
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbac..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:52
  • 6214 Färglitografi
    Sture Nilsson (1924-1990), Sverige. "Hötorget". Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:45
  • 7019 Färglitografi
    Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 143/20..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:34

    7126 Oljemålning

    Johan Ericson, fiskebodar. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 46x70 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 20:03


  • 7323 Färglitografi
    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:08
  • 1056 Färglitografi
    Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:32
  • 1002 Färglitografier
    2 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. St..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:16
  • 7025 Färglitografier
    2 st, Camilla Fuchs (f. 1976), Sverige. Signerade,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:03
  • 7125 Färglitografier
    2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige.. Si..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:13
  • 1040 Färglitografier
    Jan Lindqvist. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’art..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:47
  • 5104 Färgserigrafi
    Rafael Canogar (f. 1935), Spanien. "La mordaza", k..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:12
  • 7305 Fotografi
    Richard von Hofsten. "Nymphaea". Signerad, daterad..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:22
  • 6092 Gouache
    Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Solvae..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:30
  • 7245 Ikon
    26x20cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:52
  • 7300 Kopparstick
    2 st. Motivet: 20x15- 30x23cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:34
  • 7390 Litografi
    signerad. Signerad, numrerad 139/140. Motivet: 35x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:23

    6171 Oljemålning

    Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 47x64cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:06


  • 6361 Litografi
    Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Leda och S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:37
  • 7180 Oljemålning
    Åke Nothberg (1891-1973), 1944, Utsikt från Söderm..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:51
  • 7039 Oljemålning
    Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, "Fruktträd It..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:43
  • 7302 Oljemålning
    Alexander Tolstoy (1895-1969), porträtt av ung dam..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:50
  • 3019 Oljemålning
    Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Man vid fors, ..//
    Utrop: 6.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 19:31
  • 7031 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:11
  • 7231 Oljemålning
    Arnold Bunge (f. 1949), Sverige. Monogramsignerad...//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:08
  • 7073 Oljemålning
    Arvid Nilsson. Signerad, daterad 1928. Olja på pan..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:59
  • 7130 Oljemålning
    Axel Lind (1907-2011), Sverige. Vinterlandskap. Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:21
  • 7234 Oljemålning
    Bengt Hallgren. Signerad, renar. Olja på pannå, 19..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:37
  • 7045 Oljemålning
    Bert Jonsson. "Gällivare-Dundret". Signerad, 1980...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:14
  • 7251 Oljemålning
    Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, 1945, p..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:55

    3027 Blandteknik

    Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, daterad 1940,40x50 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:05


  • 7344 Oljemålning
    Bo Jonzon. Signerad. Olja på duk, 60x71cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:30
  • 7400 Oljemålning
    Bozena Duda. Signerad, 1992. Olja på pannå, 44x28cm
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:08
  • 1034 Oljemålning
    Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Signerad, söder..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:29
  • 3025 Oljemålning
    Carl August H Oesterley, "Strandebarn in Hardanger..//
    Utrop: 5.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 18:43
  • 7046 Oljemålning
    Carl Östlund. Signerad, "vårlandskap faxälven vid ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:13
  • 7224 Oljemålning
    Charlotte Ågård (1936-2014), Sverige. Signerad, "M..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:31
  • 3011 Oljemålning
    Christian August Printz (1819-1867), Norge. Blomst..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 19:24
  • 1031 Oljemålning
    Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, "kvä..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:03
  • 7362 Oljemålning
    Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:31
  • 3026 Oljemålning
    E Raboin. Signerad, brobygge. Olja på duk, 22x54 cm
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:55
  • 7228 Oljemålning
    E. Törning. Signerad, 1933, blomsterstilleben. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:51
  • 5347 Oljemålning
    Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:00

    3010 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk kvinna. 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, ca 24x20 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:36


  • 7164 Oljemålning
    Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Signerad, 1974. ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:42
  • 7033 Oljemålning
    Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 195..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:34
  • 5211 Oljemålning
    Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Stadsmot..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:50
  • 1003 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan, Sig..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:56
  • 1004 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Kornhamnstorg, ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:09
  • 1001 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:53
  • 1037 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Utsikt mot Kata..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:45
  • 7218 Oljemålning
    Eva Teorell, Komposition. Signerad, 1964, dukskada..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:24
  • 7047 Oljemålning
    Göran Petersson. Signerad, daterad 1986. Olja på d..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:34
  • 7040 Oljemålning
    Gottfrid Källqvist (1899-1956), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:23
  • 7144 Oljemålning
    Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad, pap..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:25
  • 5106 Oljemålning
    Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. Signerad, 1..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:11

    3018 Akvarell

    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signerad, daterad 1936,33x25 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 18:26


  • 7196 Oljemålning
    Gunnar Hallström (1875-1943), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:58
  • 6365 Oljemålning
    Gunnar Scheutz (1912-2007), Sverige. "Antarktis". ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:43
  • 7258 Oljemålning
    GUSTAF ALBERT HÜTTLING, tillskriven. Landskap med ..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:08
  • 7235 Oljemålning
    H Tönning. Signerad, daterad 1979. Olja på pannå, ..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:03
  • 7217 Oljemålning
    Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:15
  • 1009 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Långholms..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:56
  • 1006 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Norr Mäla..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:19
  • 1017 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Nybrovike..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:47
  • 1007 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Nybrovike..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:52
  • 1010 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stadshuse..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:28
  • 1012 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:47
  • 1008 Oljemålning
    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Västerbro..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:11

    3006 Skulptur

    1800-tal, Kristus, Trä. Höjd: 118

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 18:32


  • 6343 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Över aftonla..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:01
  • 6145 Oljemålning
    Heinrich G Bruppascher (1930), Stilleben. Signerad..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:12
  • 5589 Oljemålning
    Herman Hägg (1884-1966), kvistplockerska. Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:46
  • 1027 Oljemålning
    Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. "Under bron, S..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:07
  • 1005 Oljemålning
    Inga Möllerberg (1898-1971), Skeppsholmskyrkan, Sk..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:46
  • 3017 Oljemålning
    James Henry Sampson, Marin. Signerad, daterad 1878..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:40
  • 7388 Oljemålning
    Jan Quant. Signerad, "vid gråborg Öland". Olja på ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:43
  • 7387 Oljemålning
    Jan Quant. Signerad, landskap. Olja på duk, 37x45cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:59
  • 1028 Oljemålning
    Johan Bladh (1893-1976), Sverige. "Mäster Mikaels ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:34
  • 7126 Oljemålning
    Johan Ericson, fiskebodar. Signerad, daterad 1923...//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:03
  • 7304 Oljemålning
    Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:20
  • 8029 Oljemålning
    Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    17 augusti kl 18:46

    3026 Oljemålning

    E Raboin. Signerad, brobygge. Olja på duk, 22x54 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 20:55


  • 6112 Oljemålning
    Johny Colebring (1920-2003), Sverige. Fruktstilleb..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:10
  • 5281 Oljemålning
    Jules Duvanel, Gård. Signerad, daterad 1926. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:44
  • 7222 Oljemålning
    K. Engström. Signerad, 1978. Olja på duk, 54x59cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:51
  • 4049 Oljemålning
    Kaapo Rissala (1900-1971), Finland. Plöjning. Sign..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:04
  • 1067 Oljemålning
    Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Stilleben. S..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:56
  • 6331 Oljemålning
    Karl Gunnar Svensson, Signerad, stilleben. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:35
  • 7223 Oljemålning
    Karl-Göte Andersson. Signerad. Olja på pannå, 111x..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:46
  • 7257 Oljemålning
    Knut Janson (1882-1966), Sverige. Parklandskap med..//
    Utrop: 1.000 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:01
  • 1033 Oljemålning
    Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Stockho..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:51
  • 1023 Oljemålning
    Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Slussen, Signera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:44
  • 7127 Oljemålning
    Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Bokskog. Signe..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:58
  • 6171 Oljemålning
    Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 4..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:06

    7194 Etsning

    Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad i plåten. Motivet: 11x16cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 20:26


  • 7363 Oljemålning
    Mathias Rosenberg "Mickey Madonna" pannå, 45x36cm...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:42
  • 1026 Oljemålning
    Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Stockholm. Sign..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:49
  • 6509 Oljemålning
    Nils Olzon (1891-1953), Sverige. Landskap. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:15
  • 7301 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. "Sordin på bröllop", ej si..//
    Utrop: 100 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:14
  • 6054 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, interiör med fig..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:11
  • 6167 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:22
  • 4207 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från vä..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:26
  • 7142 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:47
  • 7322 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gata i Rom. Signerad Djafa..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:48
  • 7383 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gata med hus och träd. Sig..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:52
  • 1018 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gatumotiv Stockholm. Signe..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:36
  • 7259 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Gatuvy med kvinna. Signera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:01

    1008 Oljemålning

    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Västerbron, Signerad. Olja på pannå, 60x120 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    24 augusti kl 20:11


  • 7284 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kopia efter H Arminus, Por..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:58
  • 1057 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kvarnen vid Waldemarsudde...//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 20:51
  • 7385 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Kvinna i folkdräkt. Omkrin..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:53
  • 7181 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:55
  • 7157 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Nattligt marinmotiv. Ej si..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:52
  • 8001 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900. Signerad, Sk..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    17 augusti kl 20:30
  • 3010 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk k..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 19:36
  • 7319 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Segelbåt vid vik. Signerad..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:55
  • 1051 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad J Bauer. Motiv fr..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 18:38
  • 7229 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1916, fruktstill..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:25
  • 7041 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, 1955. Olja på du..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:45
  • 7220 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Älghimmel. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:42

    7258 Oljemålning

    GUSTAF ALBERT HÜTTLING, tillskriven. Landskap med vattendrag. Signerad, otydlig signatur, påskrift a tergo. Olja på duk, 42x47 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 18:08


  • 7233 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:16
  • 7066 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna. Olja på ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:26
  • 7171 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, man med turban. ..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:10
  • 6259 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 19x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:02
  • 6341 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 73x..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:00
  • 7226 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 5..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:21
  • 7213 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 6..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:15
  • 7384 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stilleben med penselvas. S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:46
  • 7321 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Sydländskt torg. Signerad ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:44
  • 1058 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Vy över takåsar, Stockholm..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:06
  • 7389 Oljemålning
    Olof Tränk (f. 1947), Sverige. Signerad, "gård vid..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:26
  • 6056 Oljemålning
    Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Vinterlandskap...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:15

    1024 Akvarell

    Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Mäster Mikaels gata" Stockholm. Signerad. Bladets mått: 58x77 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    24 augusti kl 19:41


  • 7317 Oljemålning
    Signerad Carlberg, Bränningar. Signerad, daterad -..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:48
  • 7298 Oljemålning
    Signerad, Ekegardh. Olja på pannå, 26x34cm
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:04
  • 6207 Oljemålning
    Signerad, T. B Olsson, 1962, sjunkande skepp. Olja..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:26
  • 6248 Oljemålning
    Solveig Norrman (f. 1934), Sverige. Signerad, 1967..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:40
  • 6130 Oljemålning
    Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Sågmyra gård, Gotla..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:28
  • 3002 Oljemålning
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboul..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 13.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:11
  • 7004 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:04
  • 7230 Oljemålning
    V Baroni. Signerad, porträtt. Olja på duk, 39x29cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:08
  • 1037 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:48
  • 1146 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Sydländsk s..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:12
  • 6495 Pastell
    Harro Koskinen (f. 1945), Finland. Signerad, dater..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:30
  • 5348 Pastell
    Lars Ekström, "Masker", Monogramsignerad, -85,69x4..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:00

    1027 Oljemålning

    Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. "Under bron, Strömparterren. Signerad, daterad -18. Olja på duk, 60x50 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    24 augusti kl 20:07


  • 7147 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Motivet:..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:13
  • 7197 Pastell
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad...//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:39
  • 7296 Ram
    innemått: ca 100x60,5 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:50
  • 7299 Ram
    innemått: ca 122x123cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:14
  • 7294 Ram
    innemått: ca 42x34 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:13
  • 7292 Ram
    innemått: ca 51x61 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:58
  • 7295 Ram
    innemått: ca 51x66 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:14
  • 7293 Ram
    innemått: ca 52x42 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:03
  • 7290 Ram
    innemått: ca 52x42 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:30
  • 7297 Ram
    innemått: ca 55x73 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:16
  • 7291 Ram
    innemått: ca 56x56 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:14
  • 7289 Ram
    innermått: 71x61 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:12

    1007 Oljemålning

    Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Nybroviken, Signerad. Olja på pannå, 60x120 cm

    Utrop: 2.600 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    24 augusti kl 20:52


  • 3006 Skulptur
    1800-tal, Kristus, Trä. Höjd: 118
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 18:32
  • 6066 Skulptur
    Amorin, Metall. Höjd: 14,5
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:48
  • 7333 Skulptur
    Carin Nilsson. Flicka, jugend. Grönpatinerad brons..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 7.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:35
  • 7107 Skulptur
    design: Erkers Marie Persson (f. 1954), Sverige. H..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:33
  • 7361 Skulptur
    Fågel, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:42
  • 7024 Skulptur
    Glas, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ej signerad...//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:54
  • 7315 Skulptur
    Havsörn, Holland. Höjd: 33cm
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:23
  • 7236 Skulptur
    höjd: 21cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:36
  • 7369 Skulptur
    höjd: 23cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:38
  • 7049 Skulptur
    Hund. Höjd: 81cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:55
  • 6188 Skulptur
    Hundar, Royal dux. Längd: 39cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:38
  • 7327 Skulptur
    Nils Sjögren, Gips. Höjd: 45cm
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:07

    3014 Akvarell

    Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Ros, "Ljugarn 23/7 1913. Signerad, 34x24 cm

    Utrop: 2.400 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    31 augusti kl 19:06


  • 7168 Skulptur
    Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Ar..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:51
  • 7241 Skulptur
    V Nieminen, Ren med kalv. Höjd: 19cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:20
  • 7034 Skulpturer
    + Vas. Höjd: 5-15cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:02
  • 7029 Skulpturer
    2 delar. Höjd: 2-9 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:56
  • 7256 Skulpturer
    2 st, Asien, stensocklar. Höjd: 33-34cm
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:48
  • 7087 Skulpturer
    3 delar, bland annat Rosenthal. Höjd: 13-27cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:02
  • 7086 Skulpturer
    3 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:59
  • 8020 Skulpturer
    3 st, hästar. Höjd: 15cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    17 augusti kl 18:19
  • 8021 Skulpturer
    3 st, hästar. Höjd: 15cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    17 augusti kl 19:34
  • 7377 Skulpturer
    3 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverig..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:19
  • 7137 Skulpturer
    6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg...//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:54
  • 7089 Skulpturer
    Ett par, Metall. Höjd: 19cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:05

    7137 Skulpturer

    6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Katter, räv, tax, bulldog, sköldpadda. Höjd: 4-12cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    10 augusti kl 19:54


  • 7393 Skulpturer
    Ett par. Höjd: 25cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:17
  • 7148 Skulpturer
    Oidentifierad konstnär. 2 delar. Höjd: 19-20cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:32
  • 7365 Tavlor
    3 st, Kina. Motivet: 65x29- 31x21cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:36
  • 7225 Träsnitt
    Åke Holm (1900-1980). Signerad, motivet: 18x19 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:51
  • 7028 Träsnitt
    Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Signerad, 30x24 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:48
  • 7165 Träsnitt
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Quadratyk. Sign..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:02
  • 1015 Träsnitt
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Mälarvarvet". ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    24 augusti kl 19:04
  • 7140 Träsnitt
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 6/9, da..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:11
  • 7346 Tryck
    Michael Whelan (f. 1950), USA. Signerad, numrerad ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:42
  • 8013 Vette
    2 st, miniatyr. Längd: 16cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    17 augusti kl 20:49
  • Metropol Tipsar
  • 3002 Oljemålning
    Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Parisboul..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 13.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:11
  • 6263 Blandteknik
    Sam Middleton (1927-2015), USA. Signerad, daterad ..//
    Utrop: 7.000 - 8.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:19
  • 7305 Fotografi
    Richard von Hofsten. "Nymphaea". Signerad, daterad..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:22
  • 7187 Färglitografi
    Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Signerad, numre..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:23
  • 3018 Akvarell
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Björkar. Signe..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 18:26
  • 3010 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Porträtt av ung asiatisk k..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 19:36
  • 8001 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Omkring 1900. Signerad, Sk..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    17 augusti kl 20:30
  • 3027 Blandteknik
    Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:05
  • 6171 Oljemålning
    Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 4..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:06




Ladda ner broschyr