KONST

    1007 Färgetsning

    Zao Wou-Ki (f. 1921), Signerad, numrerad 189/200, daterad -79. Bildmått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x35 cm

    Utrop: 20.000 kr

    26 januari kl 19:12

  • 8022 Akvarell
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Utrop: 600 kr

  • 8097 Akvarell
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Utrop: 1.500 kr

    26 jan kl 18:29
  • 6363 Batiktavla
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 18:32
  • 8241 Bläckställ
    Brons/mässing. Längd: 20 cm. Höjd: 14 cm
    Utrop: 1.000 kr

  • 8070 Blandteknik
    Utrop: 800 kr

  • 1005 Blandteknik
    Utrop: 4.000 kr

    26 jan kl 20:49
  • 1003 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr

    26 jan kl 19:25
  • 1018 Bordsuppsats
    Utrop: 4.000 kr

    26 jan kl 20:42

    1001 Skulptur

    Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Sittande Same, brons. Signerad, Kiirunavaara, daterad 1900, Gjutarstämplar Herman Bergman cire perdue. Höjd: 20 cm

    Utrop: 18.000 kr

    26 januari kl 20:23

  • 1017 Bordsuppsats
    Utrop: 15.000 kr

    26 jan kl 19:53
  • 8206 Brevpress
    brons/sten, putto. Längd: 13 cm, höjd: 11 cm
    Utrop: 2.000 kr

    26 jan kl 20:11
  • 8063 Collage
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:20
  • 6313 Emaljmålningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 jan kl 19:39
  • 8290 Etsningar
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:37
  • 1007 Färgetsning
    Utrop: 20.000 kr

    26 jan kl 19:12
  • 8049 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

  • 8061 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

  • 8171 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 19:07
  • 8039 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr

    26 jan kl 18:39
  • 8225 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

  • 8043 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    1017 Bordsuppsats

    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kristall. Diameter: 15 cm. Höjd: 20,5 cm

    Utrop: 15.000 kr

    26 januari kl 19:53

  • 8103 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 18:32
  • 8101 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 18:31
  • 8268 Färglitografi
    Utrop: 3.000 kr

  • 8183 Färglitografi
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 20:37
  • 8189 Färglitografi
    Utrop: 1.500 kr

    26 jan kl 20:43
  • 8181 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    26 jan kl 18:10
  • 8186 Färglitografi
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 20:17
  • 8182 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:21
  • 6348 Färglitografi
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 18:43
  • 8040 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:53
  • 8006 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:45
  • 8005 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:40

    1013 Skulptur

    Pierre Alexandre Schoenewerk, kvinna, förgylld brons. Höjd: 44 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    26 januari kl 18:57

  • 8180 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:20
  • 7081 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

  • 7082 Färglitografi
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

  • 8007 Färglitografi
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:27
  • 7063 Färglitografi
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 19:38
  • 8236 Färglitografier
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 20:16
  • 8129 Figurkärl
    3 st, Sydamerika, lergods, Höjd: 10-15 cm
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 20:52
  • 8050 Fotografi
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 19:37
  • 8106 Gouache
    Utrop: 4.000 kr

    26 jan kl 18:30
  • 8084 Gouache
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 18:04
  • 8177 Grafiska blad
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 20:17
  • 8123 Ikoner
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 20:22

    8139 Oljemålning

    Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad 2002. Olja på duk, 100x100 cm, yttermått inklusive ram: 105x105 cm

    Utrop: 8.000 kr

    26 januari kl 18:53

  • 8220 Jardiniere
    mässing och kristall. Längd: 40 cm
    Utrop: 1.500 kr

    26 jan kl 20:13
  • 8130 Kärl
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 18:48
  • 8024 Konsttryck
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:09
  • 1010 Konstverk
    Utrop: 6.000 kr

    26 jan kl 20:01
  • 8312 Litografiskt b..
    efter Carl Larsson, yttermått inklusive ram: 56x37
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 19:18
    Utrop: 800 kr

  • 8285 Oljemålning
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Utrop: 500 kr

    Utrop: 500 kr

  • 8363 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

  • 8083 Oljemålning
    Utrop: 600 kr

  • 1023 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr

    1010 Konstverk

    Allen Jones, "Shoe Box", 7 st litografier + skulptur. Signerad, numrerad 131/200, daterad 1968, bladets mått: 38x28. Höjd: 25 cm

    Utrop: 6.000 kr

    26 januari kl 20:01

  • 8365 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 19:27
  • 8314 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 18:42
  • 8030 Oljemålning
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 20:45
  • 8139 Oljemålning
    Utrop: 8.000 kr

  • 8105 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    26 jan kl 18:55
  • 8059 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 20:18
  • 8384 Oljemålning
    Utrop: 1.500 kr

    26 jan kl 20:22
  • 8386 Oljemålning
    Utrop: 1.200 kr

    26 jan kl 19:23
  • 8383 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr

  • 8387 Oljemålning
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 18:55
  • 8385 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 19:14
  • 8047 Oljemålning
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 20:45

    1002 Skulptur

    Älg, brons, stensockel. Längd: 28 cm. Djup: 18 cm. Höjd: 53 cm

    Utrop: 6.000 kr

    26 januari kl 19:46

  • 8099 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:36
  • 8311 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:41
  • 8075 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:27
  • 8054 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    26 jan kl 19:55
  • 8364 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 19:28
  • 8359 Oljemålning
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:26
  • 8313 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:15
  • 8316 Oljemålning
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 18:27
  • 8056 Oljemålning
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    26 jan kl 18:18
  • 8080 Oljemålning
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 20:15
  • 8004 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    26 jan kl 19:44
  • 8132 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:42

    8106 Gouache

    Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom komposition". Ej signerad, stämpel på baksidan "Att detta verk är utfört av Elli Hemberg (1896-1994) intygas av Konstnär Elli Hembergs Stiftelse", på kartong. Bildmått: 22x22 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

    Utrop: 4.000 kr

    26 januari kl 18:30

  • 8003 Oljemålning
    Utrop: 1.000 kr

  • 8358 Oljemålning
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:28
  • 8317 Oljemålning
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 19:50
  • 8002 Oljemålning
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 20:45
  • 8131 Oljemålning
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 18:48
  • 8037 Oljemålning
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    26 jan kl 19:43
  • 7151 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:06
  • 7149 Oljemålning
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:05
  • 8185 Oljemålning
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:18
  • 8031 Oljemålningar
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 18:49
  • 8100 Oljemålningar
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

  • 8104 Oljemålningar
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 18:32

    1018 Bordsuppsats

    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diameter: 11 cm. Höjd: 13 cm

    Utrop: 4.000 kr

    26 januari kl 20:42

  • 8102 Oljemålningar
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    26 jan kl 19:34
  • 6343 Oljemålningar
    Utrop: 700 kr

    26 jan kl 18:52
  • 8053 Oljemålningar
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    26 jan kl 20:48
  • 8360 Pastell
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 18:11
  • 8204 Pastell
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:18
  • 8058 Ritning
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 20:49
  • 8046 Serigrafi
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 20:38
  • 8038 Serigrafi
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 19:06
  • 8245 Skål
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    26 jan kl 19:24
  • 1002 Skulptur
    Utrop: 6.000 kr

    26 jan kl 19:46
  • 8298 Skulptur
    biskquiporslin, gosse. Höjd: 20 cm
    Utrop: 500 kr

    26 jan kl 20:21
  • 1001 Skulptur
    Utrop: 18.000 kr

    26 jan kl 20:23

    1005 Blandteknik

    Lambert Werner (1900-1983), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -54. "Rö No1" Blandteknik, bildmått: 68x102 cm, yttermått inklusive ram: 87x120 cm

    Utrop: 4.000 kr

    26 januari kl 20:49

  • 8128 Skulptur
    fabeldjur, sydamerika. Längd: 20 cm. Höjd: 13 cm
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 20:17
  • 8088 Skulptur
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 20:56
  • 8266 Skulptur
    gips, bemålad, kvinna. Höjd: 59 cm
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 19:33
  • 7066 Skulptur
    Utrop: 1.500 kr

    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 jan kl 19:36
  • 8216 Skulptur
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 jan kl 20:14
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:10
  • 1013 Skulptur
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    26 jan kl 18:57
  • 8297 Skulptur
    sten, Apor. Höjd: 18 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:48
  • 8127 Skulptur
    sten. Höjd: 20 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    26 jan kl 18:41
  • 7215 Skulptur
    Utrop: 700 kr

    26 jan kl 19:47
  • 8347 Skulptur
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 19:05

    8268 Färglitografi

    Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad HC 10/35, sjöfågel. Färglitografi, bildmått: 34x48 cm, yttermått inklusive ram: 55x68

    Utrop: 3.000 kr

    26 januari kl 20:51

  • 7040 Skulptur/sparb..
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:56
  • 7055 Skulpturer
    2 st, Avesta, Stål. Höjd: 7-9 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    26 jan kl 19:13
  • 7213 Skulpturer
    Utrop: 500 kr

  • 8318 Skulpturer
    2 st, Byster, bemålad gips. Höjd: 24-32
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:23
  • 8087 Skulpturer
    2 st, Madonna, sten. Höjd: 14-16 cm
    Utrop: 1.000 kr

    26 jan kl 18:46
  • 7052 Skulpturer
    3 st, brons. Höjd: 7-16 cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    26 jan kl 19:09
  • 8023 Tavla
    trä, Rustic Marlin, USA, 34x51 cm
    Utrop: 600 kr

    26 jan kl 19:28
  • 8048 Väggrelief
    Utrop: 500 kr

  • 8086 Väggrelief
    Utrop: 800 kr

    26 jan kl 18:56
  • Metropol Tipsar
  • 8106 Gouache
    Utrop: 4.000 kr

    26 jan kl 18:30
  • 8139 Oljemålning
    Utrop: 8.000 kr

  • 1013 Skulptur
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    26 jan kl 18:57
  • 1007 Färgetsning
    Utrop: 20.000 kr

    26 jan kl 19:12
  • 1003 Blandteknik
    Utrop: 3.000 kr

    26 jan kl 19:25
  • 1002 Skulptur
    Utrop: 6.000 kr

    26 jan kl 19:46
  • 1017 Bordsuppsats
    Utrop: 15.000 kr

    26 jan kl 19:53
  • 1010 Konstverk
    Utrop: 6.000 kr

    26 jan kl 20:01
  • 8206 Brevpress
    Utrop: 2.000 kr

    26 jan kl 20:11