bakg

KONST


    1033 Oljemålning

    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Monogramsignerad EF. Olja på duk, 41x87 cm

    Utrop: 16.000 kr
    Pris just nu 13.500 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 20:27


  • 6069 Akvarell
    + 2 delar nautica. Lennart Möller (Sverige). Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:08
  • 1024 Akvarell
    Alexandra Westermark (f. 1959), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:47
  • 1093 Akvarell
    Ellen Palm (f. 1888), Sverige. Landskap. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:42
  • 1091 Akvarell
    Erna Ovesen (1904-1988), Sverige. "Sommarnatt, Ulv..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:24
  • 7130 Akvarell
    Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Stadsvy med..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:02
  • 7125 Akvarell
    Håkan Brunberg (1905-1978), Finland. Gårsmotiv, Si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:58
  • 7183 Akvarell
    Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 200 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:20
  • 7232 Akvarell
    Herman Müller (1840-1919), Sverige. Signerad. Moti..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:02
  • 1071 Akvarell
    Hildegard Berencreutz (1866-1946), Sverige. Monogr..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:07
  • 1066 Akvarell
    Larissa Stenlander (f. 1960), Sverige. Katter. Sig..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:30
  • 6361 Akvarell
    Michail Sjevarjov (f. 1958), Signerad, småbåtshamn..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:15
  • 7035 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Åbo, Signerad, 1927. Motiv..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:33

    1008 Akvarell

    Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. "När rågen blir mogen och höger som skogen då gifter jag mig". Signerad, akvarell, 69x49cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 19:28


  • 7077 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Galler Mountains, Irland. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:18
  • 5020 Akvarell
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Vid Baggensfj..//
    Utrop: 5.000 - 6.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:23
  • 7179 Akvarell
    Otto Hagborg (1854-1927), Sverige. Interiör med ma..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:37
  • 1008 Akvarell
    Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. "När rågen bl..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 4323 Akvarell
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med e..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:22
  • 4324 Akvarell
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med t..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:23
  • 4325 Akvarell
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Sign..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:23
  • 7178 Akvarell
    Ture Dahlö (1895-1970), Sverige. Par, Signerad. Mo..//
    Utrop: 200 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:05
  • 1019 Akvarell
    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Mansfigur, M..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 7163 Akvarell
    Waldemar Flaig (1892-1932), Tyskland. Tillbjedan. ..//
    Utrop: 800 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:05
  • 7073 Akvareller
    12 st, Signerade Grannenfelt, 1960-tal, oramade lö..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:39
  • 7076 Akvareller
    2 st, Barntavlor, Signerade Braun, 29x23 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:37

    1105 Oljemålning

    Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 135x115cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 19:19


  • 7127 Akvareller
    2 st, Erotiska motiv, Kina / Japan, ej signerade. ..//
    Utrop: 1.500 - 1.800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:55
  • 7026 Akvareller
    2 st, Natalia Palander, tillskriven, Skärgårdsmoti..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:57
  • 7083 Blandteknik
    3 st, Stig Sasen Andersson, Stockholm & Fiskeläge,..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:22
  • 7162 Blandteknik
    Albert Engström (1869-1940), Sverige. Mansporträtt..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:38
  • 7192 Blandteknik
    Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. Kustlandskap. S..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:16
  • 1038 Blandteknik
    Dorothy de Bock Porter (1873-1956), England. 2 st...//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:08
  • 7158 Blandteknik
    Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:18
  • 7157 Blandteknik
    Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:50
  • 7151 Blandteknik
    Ett par, Bali. Signerade, 83x31 - 87x29cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:47
  • 1009 Blandteknik
    Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerad a terg..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:33
  • 1063 Blandteknik
    Gunnel Boij-Tiriolo (f. 1924), Sverige. Signerad G..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:27
  • 7165 Blandteknik
    Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. E..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:27

    5020 Akvarell

    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Vid Baggensfjärden". Signerad, daterad "Saltsjöbaden augusti -41". Motivet: 35x50 cm

    Utrop: 6.500 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 20:23


  • 7169 Blandteknik
    Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. E..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:54
  • 7182 Blandteknik
    Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. E..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:01
  • 1039 Blandteknik
    Nina Sjöberg, 1872, By, Intyg a tergo, 30x43 ca. E..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:27
  • 7086 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad OM, -99. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:05
  • 7176 Blandteknik
    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:13
  • 7177 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, ba..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:26
  • 7159 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Mo..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:57
  • 7160 Blandteknik
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Troll, Signe..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:48
  • 7133 Blandteknik
    Robert Jacobsen (1912-1993), Danmark. Komposition,..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:04
  • 7132 Blandteknik
    Robert Jacobsen (1912-1993), Danmark. Komposition...//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:07
  • 7403 Blandteknik
    Vinterträd, Signerad, 1935. Motivet: 6,5x11 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:50
  • 7155 Blandteknik
    William Macilraith (f. 1961), Storbritannien. Sign..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:04

    1037 Oljemålning

    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 73x59 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 20:48


  • 7156 Blandteknik
    William Macilraith (f. 1961), Storbritannien. Sign..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:58
  • 7128 Blandteknik / ..
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Till "Skeppar Ha..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:52
  • 1034 Collage
    Kristina Laurent (f. 1943), Sverige. Figur. Signer..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:32
  • 7407 Dalahästar
    Ett par, Nils olsson. Höjd: 42cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:49
  • 1068 Etsning
    Anna-Lisa Elfwén (f. 1919), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:53
  • 7185 Etsning
    Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "den glada fest..//
    Utrop: 400 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:44
  • 1011 Etsning
    Inga Säterborg (1927-2016), Sverige. "Änglavakt". ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:03
  • 1012 Etsning
    Inga Säterborg (1927-2016), Sverige. Lejon. Signer..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:11
  • 6379 Etsning
    Louis Sparre (1863-1964), Sverige. Slussen, Signer..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:21
  • 7153 Etsning
    Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Sommarlandska..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:11
  • 7237 Etsningar
    5 st, Uppsala motiv. Ej signerad. Motivet: 19x28 -..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:40
  • 1095 Färgetsning
    Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Balans". Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:16

    5001 Oljemålning

    Hugh Collins (1860-1896), England. Signerad, daterad 1872, interiör. Olja på duk, 75x62 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 18:50


  • 1069 Färgetsning
    Brita Molin (f. 1919), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:06
  • 1022 Färgetsning
    Gerda Nordling (1875-1942), Sverige. Segelbåt. Sig..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:22
  • 1015 Färgetsning
    Johanna Koistinen (f. 1956), Finland. Figurkomposi..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:04
  • 7074 Färgetsningar
    7 st, Landskapsvapen, Eftertryck, oramade lösa bla..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:37
  • 7184 Färgkrita
    Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:22
  • 1016 Färglitografi
    Ann-Marie Lamm (1917-1993), Sverige. Motiv från Sl..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:34
  • 1083 Färglitografi
    Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:53
  • 1029 Färglitografi
    Astrid Setterwall-Ångström (1895-1982), Sverige. S..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:51
  • 7145 Färglitografi
    Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:17
  • 7049 Färglitografi
    Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockho..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:17
  • 6356 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmsh..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:44
  • 4263 Färglitografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:33

    1112 Oljemålning

    Elsa Celsing (1880-1974), Sverige. "I Båten". Signerad. Olja på pannå, 64x52 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 19:22


  • 7060 Färglitografi
    Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Före Natten"..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:25
  • 7196 Färglitografi
    Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Flickan som vä..//
    Utrop: 800 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:33
  • 7170 Färglitografi
    Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Tittut", idum ..//
    Utrop: 1.000 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:05
  • 1084 Färglitografi
    Dorothea Tanning (1910-2012), USA. Signerad. Motiv..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:49
  • 7064 Färglitografi
    Hans Ekvall (f. 1918), Sverige. Gårdar. Signerad, ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:35
  • 7063 Färglitografi
    Hans Tollsten (1930-1994), Sverige. Diptyk. Signer..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:21
  • 1113 Färglitografi
    Helena Elfgren (f. 1960), Sverige. "Väktarens blom..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:12
  • 1098 Färglitografi
    Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:40
  • 6082 Färglitografi
    Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Komposition. S..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:50
  • 6552 Färglitografi
    Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Sign..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:42
  • 7003 Färglitografi
    Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:44
  • 7100 Färglitografi
    Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blomsterstil..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:32

    1101 Skulptur

    Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Pumpkin". Objekt, multipel, gjuten resin. Originaletui. Höjd: 10,5 cm. Utgiven av Benesse Holding Inc, Naoshima, Japan

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 18:34


  • 6063 Färglitografi
    Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Kustmotiv. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:45
  • 1078 Färglitografi
    Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:13
  • 1085 Färglitografi
    Lotte Laserstein (1898-1993), Signerad, numrerad 3..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:21
  • 6526 Färglitografi
    Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Studio Still Life..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:47
  • 1023 Färglitografi
    Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Fjädrar. Signera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:49
  • 1082 Färglitografi
    Maria Larkman (f. 1964), Signerad, numrerad 168/27..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:06
  • 1017 Färglitografi
    Marika Lang (f. 1961), Sverige. Östermalmshallen. ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:19
  • 6055 Färglitografi
    Matti Helenius (f. 1951), Finland. Björkar i snö. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:01
  • 7061 Färglitografi
    Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Interiör. Sign..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:20
  • 6057 Färglitografi
    Nils Wedel (1897-1967), Mor med barn. Signerad, nu..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:05
  • 1056 Färglitografi
    Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Barinteri..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:31
  • 1057 Färglitografi
    Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:58

    1018 Oljemålning

    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomster. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 56x46 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 18:44


  • 7036 Färglitografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, "I Väntan. . ", ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:38
  • 6520 Färglitografi
    Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Interiörbild me..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:38
  • 7002 Färglitografi
    Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:21
  • 6025 Färglitografi
    Vladimir Beck (f. 1943), Signerad, numrerad 126/27..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:22
  • 1044 Färglitografier
    2 st, Merete Herrström (f. 1945), Sverige. Numrera..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:45
  • 7043 Färglitografier
    2 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Roslag..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:01
  • 7008 Färglitografier
    2 st, Skeppmotiv. Ej signerad. Motivet: 21x31cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:22
  • 6515 Färgserigrafi
    Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:33
  • 6513 Färgserigrafi
    Howard Kanowitz (f. 1929), USA. Komposition med ko..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:32
  • 1054 Gicléetryck
    Anette Claesson, Sverige. "Rebirth". Signerad, num..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:11
  • 1055 Gicléetryck
    Anette Englund (f. 1954), Sverige. "Ballerina". Si..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:23
  • 1062 Gicléetryck
    Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Blå Band". Sig..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:55

    7166 Oljemålning

    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad, fyrhus. Olja på pannå, 30x48cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 19:39


  • 1061 Gicléetryck
    Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Dansen". Signe..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:37
  • 1047 Gicléetryck
    Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. Sverige. "Längt..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:20
  • 1048 Gicléetryck
    Annette Claesson (f. 1966), Sverige. Komposition m..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:59
  • 1049 Gicléetryck
    Birgitta Månsson, "Röd Klänning". Signerad, numrer..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:27
  • 1052 Gicléetryck
    Catrin Johansson, Sverige. "Cows". Signerad, numre..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:13
  • 1058 Gicléetryck
    Catrin Johansson, Sverige. "Ser inte, Hör inte". S..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:57
  • 1053 Gicléetryck
    Catrin Johansson, Sverige. "Zebra". Signerad, numr..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:32
  • 1050 Gicléetryck
    Gudrun Kellerman (f. 1943), Sverige. "Sunday Morni..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:16
  • 7415 Gicléetryck
    Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Mansion". Signerad..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:31
  • 1051 Gicléetryck
    Stina Bäckman, Sverige. "Kruset", stilleben. Signe..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:15
  • 1046 Gicléetryck
    Stina Bäckman. Komposition. Signerad, numrerad 22/..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:18
  • 1060 Gicléetryck
    Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Skåne". Signerad, ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:41

    7003 Färglitografi

    Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 192/450, fåglar. Motivet: 40x59cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 20:44


  • 1059 Gicléetryck
    Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Skåne". Signerad, ..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:59
  • 7285 Glasskulpturer
    9st, Eneryda Sweden. Höjd: 5-8cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:29
  • 7180 Gouache
    Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:43
  • 1073 Gouache
    Veronika Keerdoja (1904-1985), Sverige. Frescati. ..//
    Utrop: 1.200 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:29
  • 7421 Grafik/tecknin..
    Parti, ca 23st
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:46
  • 6123 Grafiska blad
    kolorerade, 3 st, 28x18 cm -47x49 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:51
  • 7047 Gravyr
    Lars Östling (f. 1947), Sverige. Falu gruva. Signe..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:29
  • 7020 Kopparstick
    4 st. Motivet: 28x34 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:36
  • 7082 Litografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:20

    1004 Oljemålning

    Fanny Brate (1861-1940), Sverige. "Blåklint och röda lador". Signerad, daterad 1927. Olja på pannå, 19x29 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 19:20


  • 1036 Litografi
    Ester Zetterberg (1919-2007), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:48
  • 1030 Litografi
    Harriet Sjöberg. Äldre dam. Signerad, numrerad 198..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:48
  • 7023 Litografier
    6 st, 1800-tal, bland annat Åbo & Nylands skär. Ej..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:52
  • 7038 Oljemålning
    1800-tal, Marin. Olja på duk. Signerad, 20x40 cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:46
  • 1086 Oljemålning
    2 st, Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Sign..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:54
  • 6429 Oljemålning
    Alexander Tolstoy (1895-1969), Porträtt, Signerad...//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:30
  • 1007 Oljemålning
    Anna Küntzel (1897-1993), Sverige. "Söndagspromena..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:33
  • 1018 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:44
  • 7186 Oljemålning
    Bemålad bricka. Signerad Östlund. Signerad, datera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:16
  • 1079 Oljemålning
    Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Landskap med gård,..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:37
  • 7124 Oljemålning
    Birger Hansson-Böe (1900-1986), Sverige. Blommande..//
    Utrop: 800 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:27
  • 7202 Oljemålning
    Birger Hjelm (1901-1979), Sverige. "Myrstack". Sig..//
    Utrop: 200 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:41

    7168 Oljemålning

    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. "På hemväg". Monogramsignerad. Utställd på svensk-franska konstgalleriet 1966. Olja på pannå, 31x35cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 18:16


  • 1031 Oljemålning
    Birgitta Möller. Signerad, daterad 1978. Olja på d..//
    Utrop: 2.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:34
  • 1043 Oljemålning
    Birgitta Nygren-Kärnbo, Sverige. Signerad. Olja på..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:24
  • 1092 Oljemålning
    Brita Naess (1901-1965), Sverige. "Venedig från va..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:50
  • 1074 Oljemålning
    Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. "Motiv fr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:24
  • 1013 Oljemålning
    Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. Sydländsk..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:51
  • 1032 Oljemålning
    Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. Tulpaner, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:55
  • 6070 Oljemålning
    Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Kustmotiv. Signe..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:12
  • 7189 Oljemålning
    Carl Peter Mazer (1807-1884), Sverige. Kvinnoportr..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:31
  • 1025 Oljemålning
    Cecilia Kraft (f. 1978), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:19
  • 1088 Oljemålning
    Christine Eriksson, "Strandvy på Fyn". Monogramsig..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:55
  • 1089 Oljemålning
    Christine Eriksson, "Vallmofält på Fyn". Monograms..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:34
  • 1094 Oljemålning
    Ebba von Koch (1866-1943), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 700 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:45

    7421 Grafik/teckningar

    Parti, ca 23st

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 18:46


  • 1026 Oljemålning
    Edith Gert (1906-1983), Sverige. Interiör med kvin..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:57
  • 6118 Oljemålning
    Eero Gröndahl, Finland. Vinterlandskap, Ej signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:40
  • 7181 Oljemålning
    Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:29
  • 1076 Oljemålning
    Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Landsk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:53
  • 7193 Oljemålning
    Elis Åslund (1872-1956), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:21
  • 1033 Oljemålning
    Ellen Favorin (1853-1919), Finland. Vinterkust. Mo..//
    Utrop: 14.000 - 16.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:27
  • 1035 Oljemålning
    Elna Jacobsson (1894-1985), "Positano". Signerad. ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:08
  • 1112 Oljemålning
    Elsa Celsing (1880-1974), Sverige. "I Båten". Sign..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:22
  • 1064 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Signerad, la..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:17
  • 1027 Oljemålning
    Emma Liljedahl-Adlerz (1870-1947), Sverige. Landsk..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:57
  • 1028 Oljemålning
    Emma Liljedahl-Adlerz (1870-1947), Sverige. Månske..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:05
  • 1002 Oljemålning
    Emma Toll (1847-1917), Sverige. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 1.500 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:33

    7176 Blandteknik

    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad PMP, Hästgård. Motivet: 25x33 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 20:13


  • 6209 Oljemålning
    Eric Zilinskis, Venedig, Signerad. Olja på duk, 60..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:20
  • 1096 Oljemålning
    Eva Boström (f. 1954), Sverige. Stilleben. Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:04
  • 1105 Oljemålning
    Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Kvinna. Signera..//
    Utrop: 8.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:19
  • 1004 Oljemålning
    Fanny Brate (1861-1940), Sverige. "Blåklint och rö..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:20
  • 1010 Oljemålning
    Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Signerad, landsk..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:59
  • 1103 Oljemålning
    Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Signerad, k..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:51
  • 7121 Oljemålning
    Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Figurativ kom..//
    Utrop: 500 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:50
  • 7199 Oljemålning
    Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. "Man i fåtölj..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:40
  • 7135 Oljemålning
    Gustaf Sjöö (1902-1969), interiör. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:42
  • 6366 Oljemålning
    Harald Garmland (1904-1985), Sverige. "Vinter". Si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:47
  • 6488 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Indianer". S..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:24
  • 6489 Oljemålning
    Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Vinter i ste..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:26

    4323 Akvarell

    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med en scarf. Osignerad. Oramat löst blad, bladets mått: ca 108x153 cm. Motivet: ca 81x129 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 20:22


  • 7042 Oljemålning
    Herman Talvik (1906-1984), Sverige. Signerad, Höst..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:23
  • 1075 Oljemålning
    Hjördis Lindblad (1909-1971), Sverige. "Glöd". Kom..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:59
  • 5001 Oljemålning
    Hugh Collins (1860-1896), England. Signerad, dater..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:50
  • 1014 Oljemålning
    Inez Leander (1878-1969), Sverige. Fartyg i hamn. ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:54
  • 1102 Oljemålning
    Irena Voit. Signerad a tergo. Olja på duk, 60x80 cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:34
  • 7122 Oljemålning
    Iwar Donnér (1884-1964), Sverige, tillskriven. Mot..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:07
  • 7032 Oljemålning
    Jan von Zweigbergk, "Ljungberget". Signerad, dater..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:55
  • 7045 Oljemålning
    Jean René, Komposition, 1960-tal. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:13
  • 7200 Oljemålning
    Karl Bergman (1891-1965), Sverige. Skärgård, Signe..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:52
  • 7230 Oljemålning
    Karl Örbo (1890-1958), Sverige. "Stranden vid Kivi..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:58
  • 1090 Oljemålning
    Kewe Eitrem (1916-2014), Sverige. Landskap med hus..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:09
  • 7068 Oljemålning
    Kopia, Värdshusinteriör, Signerad 1964. Olja på du..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:15

    7167 Oljemålning

    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. Monogramsignerad, hyddor. Olja på pannå, 31x39cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 20:48


  • 1041 Oljemålning
    Kristiina Kaasik (f. 1943), Estland. "Landscape in..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:49
  • 1006 Oljemålning
    Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Vinterlekar. ..//
    Utrop: 700 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:34
  • 7171 Oljemålning
    Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Bemålad bricka..//
    Utrop: 1.000 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:29
  • 7030 Oljemålning
    Lars Grönstrand, Monogramsignera, -32, "Sjöbodar N..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:18
  • 1070 Oljemålning
    Lena Westman-von Strokirch (f. 1936), Sverige. "Tr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:29
  • 7387 Oljemålning
    Lennart Möller (f. 1935), Sverige. Signerad, fiske..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:45
  • 1097 Oljemålning
    Li Hertzman-Ericson (1933-2017), Sverige. "I Althe..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:03
  • 1040 Oljemålning
    Margareta Carlstedt (f. 1934), Sverige. Mor med ba..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:18
  • 1001 Oljemålning
    Martha Rydell-Lindström (1878-1956), Sverige. "Rod..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:36
  • 1003 Oljemålning
    Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:47
  • 1042 Oljemålning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:40
  • 7102 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, träd. Olja på..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:29

    1010 Oljemålning

    Fanny Brate (1861-1940), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 35x55 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 18:59


  • 7034 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Finland, Sjölandskap. Sign..//
    Utrop: 100 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:13
  • 7131 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Interiör med staffli, ej s..//
    Utrop: 500 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:32
  • 7236 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad Rasmuss..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:16
  • 7134 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad IG, Bloms..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:39
  • 7253 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Osignerad, Parismotiv. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:20
  • 7190 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Parklandskap, ej ram. Ej s..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:13
  • 7316 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, "Lansdskrona". O..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:04
  • 7402 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Arabisk man, omk..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:22
  • 7389 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1932. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:16
  • 7317 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 45x..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:55
  • 7197 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, "Stigberg..//
    Utrop: 200 - 400 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:45
  • 7198 Oljemålning
    Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Signerad, Landsk..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:50

    1019 Akvarell

    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 19:28


  • 7195 Oljemålning
    Pär Siegård (1887-1961), Sverige. Blomsterstillebe..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:31
  • 7191 Oljemålning
    Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:46
  • 7203 Oljemålning
    Pontus Lanner (1880-1944), Sverige. (Tillskriven),..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:41
  • 7168 Oljemålning
    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. "..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:16
  • 7166 Oljemålning
    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:39
  • 7167 Oljemålning
    Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:48
  • 1108 Oljemålning
    Ragnhild Knutsson (1933-2015), Sverige. Diptyk, mo..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:07
  • 7123 Oljemålning
    Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Skärgårdsmo..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:39
  • 1065 Oljemålning
    Sandra Steen (f. 1989), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 300 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:05
  • 1067 Oljemålning
    Signe Bohman (1885-1987), Sverige. Utsikt Stockhol..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:15
  • 7391 Oljemålning
    Signerad Ekendalh. Olja på duk, 61x64cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:10
  • 7019 Oljemålning
    Signerad, Åbo. Olja på duk, 39x49cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:01

    1031 Oljemålning

    Birgitta Möller. Signerad, daterad 1978. Olja på duk, 80x100cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 19:34


  • 1110 Oljemålning
    Simona Ertan (f. 1923), Rumänien. "Buenos Aires". ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:58
  • 7021 Oljemålning
    Theresia Sandström (1893-1981), Sverige. 1914, Pir..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:20
  • 1005 Oljemålning
    Torun Munthe-Brate (1891-1993), Sverige, tillskriv..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:47
  • 1106 Oljemålning
    Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Komposition, m..//
    Utrop: 1.500 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:30
  • 6493 Oljemålning
    Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. By. Signerad, dat..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:01
  • 7126 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Blomsterstillebe..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:24
  • 7161 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:54
  • 7188 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:15
  • 7194 Oljemålning
    Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:58
  • 7351 Oljemålning
    Vilhelm Bille (1864-1908), Danmark. Marin, Signera..//
    Utrop: 800 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:04
  • 1037 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:48
  • 1087 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. "Teaterbåte..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:44

    1099 Skulptur

    Niki de Saint Phalle (1930-2002), Frankrike. Signerad. Mjukplast, “Nana by Niki” för Alvimar. Uppblåsbar figur i bikini. Höjd: ca 130 cm. Bredd: ca 100 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 20:24


  • 7065 Oljemålningar
    2 st, Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Landskap..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:36
  • 7044 Oljemålningar
    2 st, Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogram..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:38
  • 7164 Oljetryck
    1800-tal, flicka, 29x24cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:27
  • 7087 Pastell
    Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Motivet..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:38
  • 7081 Pastell
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Traktor, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:07
  • 7350 Ramar
    2 st, koppar, Jugend. Höjd: 19-34cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:30
  • 7397 Skulptur
    Bisonoxe, Upsala-Ekeby, Göran Andersson. Längd: 30..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:42
  • 7216 Skulptur
    Gips, Fiolspelande man. Höjd: 27 cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:57
  • 7104 Skulptur
    kvinna, glaserat lergods. Höjd: 24 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:25
  • 7112 Skulptur
    Kvinna, Konstmassa. Höjd: 46 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:51
  • 7078 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:14
  • 7412 Skulptur
    mässing, med stensockel. Höjd: 19cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:22

    1003 Oljemålning

    Mona Seilitz (1943-2008), Sverige. Signerad, daterad 1992. Olja på duk, 40x33cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    29 juni kl 20:47


  • 1099 Skulptur
    Niki de Saint Phalle (1930-2002), Frankrike. Signe..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:24
  • 7228 Skulptur
    Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Sj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:35
  • 7284 Skulptur
    Rörstrand, HS, pojke med dragspel. Höjd: 20cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:33
  • 1081 Skulptur
    Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Signerad, år 191..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:12
  • 1101 Skulptur
    Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Pumpkin". Objekt, ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:34
  • 7138 Skulptur & fat
    Bland annat, Gustavsberg. Diameter: 18cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:26
  • 7243 Skulpturer
    2 st, Bland annat Royal Copenhagen. Längd: 9-15 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:01
  • 7395 Skulpturer
    2 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsb..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:53
  • 7349 Skulpturer
    2 st, Trä, Fåglar. Längd: 20-30, höjd: 20-25 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:44
  • 7288 Skulpturer
    3 st, Fåglar. Längd: 7-10cm
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:48
  • 7033 Skulpturer
    4 st, bland annat Göran andersson Upsala Ekeby. Hö..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:19
  • 7210 Tavla
    Bemålade kakelplattor, Kopia efter Zoia, 76x60 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:18

    7189 Oljemålning

    Carl Peter Mazer (1807-1884), Sverige. Kvinnoporträtt. Oramad, ej signerad. Olja på duk, 67x57 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    8 juni kl 18:31


  • 7234 Träsnitt
    3 st, Japan, Utagawa Toyokuni. Motivet: 34x23cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:39
  • 1021 Träsnitt
    Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Vår i granska..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:38
  • 1020 Träsnitt
    Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Vita aklejor"..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:41
  • 7062 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Riddarholmenm..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:47
  • 7172 Tusch
    Oidentifierad konstnär. Signerad, ängel. Motivet: ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:45
  • 7048 Tusch
    Salon Gahlin. Motivet: 40x24cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:29
  • 7141 Tuschteckning
    Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:21
  • 1080 Väggskulptur
    Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. "Gravidmage..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:51
  • 1072 Väggskulptur
    Birgitta Nygren-Kärnbo, trä, 48x31 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:30
  • Metropol Tipsar
  • 1037 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomstersti..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 20:48
  • 1101 Skulptur
    Yayoi Kusama (f. 1929), Japan. "Pumpkin". Objekt, ..//
    Utrop: 7.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 18:34
  • 1019 Akvarell
    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. Mansfigur, M..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:28
  • 1106 Oljemålning
    Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Komposition, m..//
    Utrop: 1.500 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:30
  • 4325 Akvarell
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Sign..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:23
  • 4324 Akvarell
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med t..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:23
  • 4323 Akvarell
    Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition med e..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:22
  • 7123 Oljemålning
    Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Skärgårdsmo..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:39
  • 1008 Akvarell
    Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. "När rågen bl..//
    Utrop: 10.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om en månad
    29 juni kl 19:28




Ladda ner broschyr