bakg

KONST


    5015 Oljemålning

    Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad. Olja på duk, 31x51cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 26.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 20:35


  • 1126 Akvarell
    1800-tal, 17x22 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    2 november kl 18:38
  • 6318 Akvarell
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Plöjning. Signer..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:20
  • 8654 Akvarell
    Claes Bäckström (1927-2015), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:23
  • 6132 Akvarell
    Simo Ruokokoski (f. 1925), Finland. Skog. Signerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:06
  • 8294 Akvarell
    Ture Fabiansson (1910-1994), Sverige. Hamnstad. Si..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:38
  • 8445 Akvarell
    Virginia Larson (1844-1893), Sverige. "Neapel", 34..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:40
  • 4622 Akvareller
    14 st, Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. I p..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:04
  • 8492 Akvareller
    2 st, Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:47
  • 8526 Akvareller
    2 st, F W Kylberg. Signerad, daterad 1960, fartyg,..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:51
  • 8014 Akvareller
    2 st, Henry Wenck (1851-1936), Danmark. Motiv från..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:50
  • 6253 Blandteknik
    Aramis Ney (f. 1943), Signerad, 28x21 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:22
  • 9045 Blandteknik
    Birgit Broms (1924-2008), Skridskoåkare. Färglitog..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:58

    9019 Oljemålning

    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. "Kvarter Batavia", Indonesien. Signerad, daterad -47, Olja på duk, 39x41 cm

    Utrop: 15.000 kr
    Pris just nu 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 20:55


  • 9018 Blandteknik
    Eduardo Arranz-Bravo (f. 1941), Spanien. Kompositi..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:56
  • 8440 Blandteknik
    Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, figure..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:11
  • 9049 Blandteknik
    Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Gouache / papper..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:32
  • 9055 Blandteknik
    Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Komposition, Gou..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:08
  • 6448 Blandteknik
    Poul Ströyer (1923-1996), Sverige. Diptyk, Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:54
  • 8283 Blandteknik
    Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Stora Ålö". ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:04
  • 6057 Blandteknik
    Rune Jansson (1918-2014), Sverige. "Lätta Moln", S..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:11
  • 8621 Blandteknik
    Sten Etling (f. 1947), Sverige. Komposition. Signe..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:06
  • 8655 Blyerts
    Claes Bäckström (1927-2015), Sverige. Ur Främmande..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:21
  • 8041 Blyerts
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad. Motive..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:42
  • 8058 Blyerts
    Einar Wallquist (1896-1985), Signerad, 1976, portr..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:15
  • 9048 Blyerts
    Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. "Stockholm ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:47

    9011 Oljemålning

    Iván Grünewald (1911-1996), Sverige. Signerad, daterad 90. Olja på duk, 100x73 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 9.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 20:58


  • 8009 Collage
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad ML. Motiv..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:46
  • 8417 Dalahäst
    Signerad, anno 1960. Höjd: 47cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:18
  • 8340 Etsning
    Axel Hägg (Haig), Arles, 1916. Signerad. Motivet: ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:10
  • 8434 Etsning
    Denis Stéen (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:07
  • 8113 Etsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:38
  • 8510 Etsning
    Helge Zandén (1886-1972), Sverige. Signerad. Motiv..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:31
  • 7119 Etsningar
    2 st, Lucio Del Pezzo (f. 1933), Italien. Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:23
  • 8670 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Kompositi..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:15
  • 8503 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:56
  • 5004 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:29
  • 7008 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:30
  • 7080 Färgetsning
    Walter Rudolf Mumprecht (1918-2019), Schweiz. Duva..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:01

    9045 Blandteknik

    Birgit Broms (1924-2008), Skridskoåkare. Färglitografi / Collage, Signerad, numrerad 12/50. Bladets mått: 48x64,5

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 8.200 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:58


  • 9041 Färgkrita
    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, "S..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:40
  • 8432 Färglitografi
    3 st, Signerad, 34x20-40x30cm. Signerad
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:28
  • 8304 Färglitografi
    Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, num..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:13
  • 7151 Färglitografi
    Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, EA-upp..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:08
  • 6622 Färglitografi
    Axel Olson (1899-1986), Sverige. EA-upplaga (Épreu..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:17
  • 8504 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:29
  • 8199 Färglitografi
    Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:03
  • 6396 Färglitografi
    Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:13
  • 7053 Färglitografi
    Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Birds ey..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:34
  • 7057 Färglitografi
    Clemens Briels (f. 1946), Nederländerna. "Predicto..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:47
  • 7094 Färglitografi
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:18
  • 7049 Färglitografi
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:15

    9038 Oljemålning

    Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Motiv med väderkvarn, Holland. Signerad Osslund. Olja på pannå. Höjd: 32 cm. Bredd: 22 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 20:39


  • 7102 Färglitografi
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stämpelsignerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:41
  • 7105 Färglitografi
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stilleben. Signe..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:36
  • 8015 Färglitografi
    Geo Wide (1921-1998), Sverige. Signerad, numrerad ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:18
  • 7153 Färglitografi
    Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:02
  • 8082 Färglitografi
    Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Signerad, numrera..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:05
  • 8270 Färglitografi
    Jan Ewemo (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 4..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:08
  • 7116 Färglitografi
    Jeanette Karsten (f. 1967), Kulturhuset. Signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:01
  • 8281 Färglitografi
    Jorgo Krallis (f. 1937), "Salabim". Signerad, numr..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:52
  • 7128 Färglitografi
    Karel Appel (1921-2006), Holland. "Friends för Lif..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:14
  • 8196 Färglitografi
    Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:40
  • 8269 Färglitografi
    Lars Hellström (f. 1936), Sverige. "Vid Fyris". Si..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:52
  • 8268 Färglitografi
    Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, EA-uppl..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:35

    9009 Oljemålning

    Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Komposition, Signerad a Tergo, 1986. Olja på duk, 196x131 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 18:28


  • 8272 Färglitografi
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numre..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:19
  • 6004 Färglitografi
    Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCD..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:26
  • 8307 Färglitografi
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrer..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:16
  • 4311 Färglitografi
    Mia Malmlöf (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:09
  • 7135 Färglitografi
    Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:40
  • 8087 Färglitografi
    Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:44
  • 8592 Färglitografi
    Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Strandv..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:57
  • 8666 Färglitografi
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:34
  • 7078 Färglitografi
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:02
  • 7014 Färglitografi
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:00
  • 7015 Färglitografi
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stadion. Signerad..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:01
  • 7154 Färglitografi
    Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:11

    9055 Blandteknik

    Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Komposition, Gouache / papper. Signerad, daterad 1977, bladets mått: 63x94,5

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 20:08


  • 7168 Färglitografi
    Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numr..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:56
  • 8652 Färglitografier
    2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:23
  • 7089 Färglitografier
    2 st, Jan Andersson (f. 1955), Sverige. Monotypi, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:50
  • 7103 Färglitografier
    2 st, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. 50 &..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:54
  • 8005 Färglitografier
    2 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:24
  • 8651 Färglitografier
    3 st, Lucien Neuquelman (1909-1988), Frankrike. Si..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:05
  • 7115 Färglitografier
    4 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:59
  • 8653 Färglitografier
    7 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:34
  • 9054 Färgserigrafi
    Auguste Herbin (1882-1960), Frankrike. "Unité", St..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:55
  • 8476 Färgserigrafi
    Lage Lindell (1920-1980), Sverige. "Fossie". Signe..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:09
  • 8667 Färgserigrafi
    Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:52
  • 7011 Färgserigrafi
    Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:02

    9058 Skulptur

    Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Ansikte. Brons. Signerad, numrerad 137/200. Höjd: 30 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 6.400 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 20:09


  • 8036 Foto
    Chee Seong Foo. Signerad, "Less is more", No 347,2..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:37
  • 8344 Grafiska blad
    2 st, ramade, 1800-tal, 12x9. Ej signerad
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:32
  • 8665 Gravyr
    Jonas Silfverling (1703-1760), Sverige. Sigtuna. S..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:07
  • 8637 Ikon
    18x14cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:38
  • 8349 Ikon
    madonna, 19x12 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:07
  • 8303 Lito-prägling
    Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:13
  • 8115 Litografi
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, "dansk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:22
  • 8600 Litografi
    Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Västerbron, ej ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:39
  • 8114 Litografi
    Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:08
  • 8305 Litografi
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 21/50. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:33
  • 7076 Litografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gillöga skä..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:12
  • 8284 Litografier
    3 st, Frankrike. Ej signerad. Motivet: 22x15 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:22

    9017 Oljemålning

    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 54x44 cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 6.200 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:44


  • 8599 Litografier
    6 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Sto..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:05
  • 8384 Miniatyr
    1800-tal, benram, 5,5x7
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:33
  • 8383 Miniatyrer
    2 st, 1800-tal, porträtt. Motivet: 14x10,5
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:18
  • 5015 Oljemålning
    Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 26.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:35
  • 8035 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Vy mot Riddarholmen. Sig..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:55
  • 8590 Oljemålning
    Bertil Brolin (1913-2003), Sverige. "Vik i lä". Si..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:09
  • 8279 Oljemålning
    C W Swensson, Fartyg. Signerad. Olja på pannå, 32x..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:54
  • 8124 Oljemålning
    Carl Johansson. Signerad, daterad 1906. Olja på pa..//
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:38
  • 8069 Oljemålning
    Carl Werner (1808-1894), Tyskland. Fruktstilleben...//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:18
  • 8494 Oljemålning
    Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Signerad, fruk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:58
  • 8493 Oljemålning
    Ebba Hedqvist (1909-2001), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:32
  • 8345 Oljemålning
    Edit Gustafson (1886-1968), Sverige. Blomsterstill..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:56

    9046 Oljemålning

    Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Grått Hav". Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 38x46 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:26


  • 8055 Oljemålning
    Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, lan..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:57
  • 8064 Oljemålning
    Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, por..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:14
  • 8065 Oljemålning
    Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, por..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:11
  • 9021 Oljemålning
    Erik Abrahamson (1871-1907), Sverige. Skärgårdsmot..//
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:56
  • 8277 Oljemålning
    Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:37
  • 8571 Oljemålning
    G U Persson. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 37..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:11
  • 5498 Oljemålning
    Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Motiv från Gam..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:47
  • 9019 Oljemålning
    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. "..//
    Utrop: 12.000 - 15.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:55
  • 6008 Oljemålning
    Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. Troll. Signerad...//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:49
  • 8081 Oljemålning
    Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Signerad, 192..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:14
  • 8566 Oljemålning
    Gustaf Rosengren (1893-1963), Sverige. Fiskebåt, L..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:17
  • 5008 Oljemålning
    Hans Johansson, Komposition. Signerad, daterad -81..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:17

    9026 Teckning

    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, erotisk motiv. Motivet: 24x18cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 18:34


  • 9038 Oljemålning
    Helmer Osslund (1866-1938), Sverige. Motiv med väd..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:39
  • 6316 Oljemålning
    Henri Saintin (1846-1899), Frankrike. Fransk by. S..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:16
  • 9011 Oljemålning
    Iván Grünewald (1911-1996), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 10.000 kr
    Aktuellt bud: 9.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:58
  • 8439 Oljemålning
    Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad. Olja p..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:18
  • 9020 Oljemålning
    Johan Kindborg (1861-1907), Sverige, tillskriven. ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:32
  • 6060 Oljemålning
    Karin Lundgren-Tallinger (f. 1958), Sverige. Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:17
  • 9046 Oljemålning
    Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Grått H..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:26
  • 8193 Oljemålning
    Lars Stenman (f. 1954), Sverige. Monogramsignerad,..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:55
  • 8072 Oljemålning
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), Sverige. Landskap. ..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:37
  • 8364 Oljemålning
    Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition, Si..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:38
  • 8365 Oljemålning
    Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:30
  • 8271 Oljemålning
    Lennart Nyblom (1872-1947), Sverige. Landskap. Sig..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:14

    9021 Oljemålning

    Erik Abrahamson (1871-1907), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, daterad Aug 1898, Olja på duk, 70x105 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 18:56


  • 8430 Oljemålning
    Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Landskap med v..//
    Utrop: 500 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:06
  • 6014 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Båthamn. Signerad Sedennik..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:37
  • 8449 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, par. Olja på ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:18
  • 8461 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:48
  • 8459 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:14
  • 8010 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad AmBroso, Gräsände..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:41
  • 8011 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad R Hall, Fåglar. O..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:35
  • 8347 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Segerlund, Hamn. ..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:28
  • 8280 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, "Åhus", marin. O..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:03
  • 8201 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, motiv från Paris..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:39
  • 8200 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 55x..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:09
  • 8367 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 70x..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:46

    8362 Skulpturer

    9 st. BECK & JUNG, Sverige. Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). 'Girocubes', brons, i ask. Höjd: 3,5 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 18:06


  • 8460 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Träd. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:47
  • 8572 Oljemålning
    Olle Langert (1924-2016), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:06
  • 8448 Oljemålning
    Osvald Rasmussen (1885-1972), Danmark. Signerad, I..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:06
  • 8392 Oljemålning
    Ove Dahlstrand (1929-2007), Sverige. Fruktträd. Si..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:33
  • 9010 Oljemålning
    Peter Hahne (f. 1955), Sverige. "Krita". Signerad,..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:39
  • 9009 Oljemålning
    Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Komposition, Signe..//
    Utrop: 7.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:28
  • 5389 Oljemålning
    Rune Hagman (f. 1914), Sverige. Traktor. Signerad...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:54
  • 8119 Oljemålning
    Signerad Oswald, vattendrag. Olja på duk, 54x60cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:09
  • 8570 Oljemålning
    Sixten Lundbohm (1895-1982), Sverige. Sjölandskap,..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:38
  • 8316 Oljemålning
    Svend Sinding Christensen (1898-1980), Danmark. Kö..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:29
  • 8647 Oljemålning
    Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Signerad, "b..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:17
  • 9017 Oljemålning
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signer..//
    Utrop: 8.000 kr
    Aktuellt bud: 6.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:44

    9020 Oljemålning

    Johan Kindborg (1861-1907), Sverige, tillskriven. Waldemarsudde. Omkring 1900. Otydligt signerad. Olja på duk, 36x65 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:32


  • 8436 Oljemålning
    Yrjö Kalliokoski (f. 1899), Finland. Havsmotiv. Si..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:06
  • 8453 Oljemålningar
    2 st, Edward Jangö (1896-1982), Sverige. Motiv frå..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:15
  • 8018 Pasteller
    Jean Otto Wilhelm Sjölander (1857-1932), Sverige. ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:46
  • 9023 Prydnadsurnor
    ett par, brons, 1800-tal. Höjd: 20 cm
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:13
  • 8501 Ram
    förgylld, 1800-tal, ramens innermått: 18,5x16 cm
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:01
  • 8311 Ramar
    7st, 22x28-26x33cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:28
  • 8447 Silhuettavlor
    2 st. Signerade, 11x16 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:19
  • 8326 Skulptur
    + mask, Gips, Signerad. Längd: 32, höjd: 40 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:13
  • 6600 Skulptur
    brons, Kvinna. Höjd: 19cm
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:52
  • 8235 Skulptur
    Carl Eldh (1873-1954), Sverige. "Anna", Ipsen. Höj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:48
  • 9031 Skulptur
    Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Flicka, terra..//
    Utrop: 1.500 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:34
  • 9058 Skulptur
    Fernandez Arman (1928-2005), Frankrike. Ansikte. B..//
    Utrop: 6.000 kr
    Aktuellt bud: 6.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:09

    8039 Teckning

    Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad. Motivet: 20x20cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:59


  • 8540 Skulptur
    Gabriel-Fajans, Elefant. Längd: 22, höjd: 20 cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:06
  • 8548 Skulptur
    Herman Köhler, Danmark, Kvinna. Höjd: 18 cm
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:27
  • 9037 Skulptur
    Hinduistisk, mässing. Höjd: 19, Antik
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:12
  • 8241 Skulptur
    Isblock, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sver..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:42
  • 8330 Skulptur
    Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. "Näve". Höj..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:51
  • 8551 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien A..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:59
  • 8171 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:02
  • 8613 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Isbjörn. Höjd: 16cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:27
  • 8524 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:40
  • 8610 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Höjd: 21 cm
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:28
  • 8552 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons u..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:25
  • 8611 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons u..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:30

    9010 Oljemålning

    Peter Hahne (f. 1955), Sverige. "Krita". Signerad, daterad 1984. Olja på pannå, 160x108 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:39


  • 8541 Skulptur
    Lladro, Duva. Höjd: 28 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:13
  • 8634 Skulptur
    metall, (fd bordslampfot). Höjd: 23 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:54
  • 8013 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, brons. Höjd: ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:37
  • 8361 Skulptur
    Oidentifierad konstnär. Signerad A Strömberg, 1979..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:40
  • 8016 Skulptur
    Parian, "Thalie". Höjd: 30 cm
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:44
  • 8224 Skulptur
    Parian, Gustavsberg, 1905, "Kan du inte tala?". Lä..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:51
  • 8619 Skulptur
    Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fågel, Gustavsberg. ..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:21
  • 8350 Skulptur
    Raimo Veranen (1942-2011), Finland. Signerad, Kera..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:01
  • 8343 Skulptur
    Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. "slips". Hö..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:57
  • 8585 Skulptur
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fis..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:24
  • 8054 Skulptur
    Stig Blomberg (1901-1970), Gips, Träsockel, Sverig..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:27
  • 8329 Skulptur
    Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:13

    9041 Färgkrita

    Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, "Stadsbild". Motivet: 41x61 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:40


  • 8325 Skulptur
    terrakotta, Signerad, Janushuvud. Höjd: 25 cm
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:13
  • 8356 Skulptur
    Tommy Berglund. Signerad, daterad 84, trä. Höjd: 3..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:37
  • 8357 Skulptur
    Tommy Berglund. Signerad, daterad 88, sten. Höjd: ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:17
  • 8264 Skulptur
    Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Läng..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:31
  • 6140 Skulptur i glas
    Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Huvud, "Brains"..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:17
  • 8336 Skulpturer
    2 st, Aluminium, fötter. Längd: 14 cm
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:30
  • 8517 Skulpturer
    2 st, Efter Antiken. Höjd: 22-34 cm
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:57
  • 8355 Skulpturer
    2 st, Henryk Bardzinski, Sten / träsockel, en sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:20
  • 8169 Skulpturer
    2 st, Hundar. Höjd: 16-22cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:12
  • 8353 Skulpturer
    3 st, Henryk Bardzinski, Signerad. Höjd: 21-23
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:41
  • 8615 Skulpturer
    3delar, Lladro. Höjd: 8-15cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:24
  • 8362 Skulpturer
    9 st. BECK & JUNG, Sverige. Holger Bäckström (1939..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:06

    8599 Litografier

    6 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 138/300, daterad 1969. Motivet: 30x39 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:05


  • 8208 Spiselhundar
    + skulptur, 3 delar, Porslin. Höjd: 29-32 cm
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:48
  • 8247 Tavla
    64,5x31,5cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:35
  • 8664 Tavla
    sidenbroderi, 10x12,5
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:32
  • 9026 Teckning
    Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, erotisk..//
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:34
  • 8039 Teckning
    Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Signerad. Motiv..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:59
  • 7097 Träsnitt
    2 st, Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Sä..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:32
  • 8006 Tryck
    7 st, medicinhistoria. Motivet: ca 25x32 cm
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:36
  • 8614 Tusch
    2 st, Sign Ericson, Stockholmsmotiv. Motivet: 18x3..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:45
  • 8605 Tusch
    Björn Berg (1923-2008), Sverige. Årstabron, Signer..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:19
  • 8618 Tusch
    Jan Lindqvist, Signerad, Norra Bantorget. Motivet:..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:07
  • 8620 Tusch
    Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad -..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:18
  • 8616 Tusch
    Sven Rydén (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad -..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:14

    9048 Blyerts

    Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. "Stockholm från Västerbrons södra del". Signerad, daterad 1939. Motivet: 15x19 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    26 oktober kl 19:47


  • 8002 Utställningsaf..
    PG Thelander på Galleri Mustad 1986. Färgoffset, o..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:06
  • 8278 Väggskulptur
    Åsa Melin (f. 1955), Sverige. Peppinge, Ansikte. S..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:06
  • 8334 Väggskulptur
    Metall, bemålat, ansikte, 33x24 cm
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:33
  • 8338 Väggskulptur
    Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:19
  • 8288 Vas
    Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Ikora. Höj..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:35
  • 8100 Vaser
    Ett par, förgyllt metall med glas, Jugend. Höjd: 23cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:32
  • Metropol Tipsar
  • 7076 Litografi
    Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Gillöga skä..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:12
  • 8100 Vaser
    Ett par, förgyllt metall med glas, Jugend. Höjd: 23cm
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:32
  • 8064 Oljemålning
    Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Signerad, por..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:14
  • 8268 Färglitografi
    Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, EA-uppl..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:35
  • 8193 Oljemålning
    Lars Stenman (f. 1954), Sverige. Monogramsignerad,..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:55
  • 8041 Blyerts
    Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad. Motive..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:42
  • 9031 Skulptur
    Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Flicka, terra..//
    Utrop: 1.500 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:34
  • 8551 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Amalia ur serien A..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:59
  • 8035 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Vy mot Riddarholmen. Sig..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:55




Ladda ner broschyr