ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7908512
*
nr 790 8512
Spegel
med lampetter, 1950-tal, höjd: 105 (ett lampglas saknas)
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 november 2012
kl 19:54:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/11 16:58:27
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 790 8512
Spegel
med lampetter, 1950-tal, höjd: 105 (ett lampglas saknas)
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 november 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 8/11 16:58:27 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07



