KONST / Oljemålningar
Aktuella artister: Fred Andersson • Sten Ekendahl • Arup Jensen • Helge Johansson • Otto Mäkilä • Mats Mason • Gunnar Mossberg • Uno Vallman
-
6016 Oljemålning
Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Fiskeläge. Signe..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:55 -
1001 Oljemålning
Chales Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med r..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:29 -
1010 Oljemålning
Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Signerad, skriva..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:26
-
1001 Oljemålning
Chales Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med rött hårband, monogramsignerad. Olja på duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 64x54 cm
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
25 mars kl 18:29
-
4117 Oljemålning
Eugen Kampf (1861-1933), Bygata. Signerad. Olja på..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:51 -
6106 Oljemålning
Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, dat..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 20:13 -
6079 Oljemålning
Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, St..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:25
-
6080 Oljemålning
Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad,..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:27 -
1002 Oljemålning
Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Kvinnoporträ..//
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:13 -
6050 Oljemålning
Krachowskij, tillskriven, otydlig signerad och dat..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:02
-
6387 Oljemålning
Mats Mason (1894-1983), Sverige. "Vårsöndag, Sitje..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:42 -
6126 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från No..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:16 -
6283 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skogslandskap..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:55
-
6316 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Landskap med pilträd och b..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:31 -
6317 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, ej signerad,..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:33 -
6297 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1922, vi..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:43
-
1010 Oljemålning
Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Signerad, skrivande kvinna. Olja på duk, 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
25 mars kl 19:26
-
6097 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Signerad, Nürnberg. Olja p..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:33 -
6340 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Tidigt 1800-tal, otydlig s..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:04 -
1011 Oljemålning
Otto Mäkilä (1904-1955), Finland. St Jakobskyrkan,..//
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:08
-
5048 Oljemålning
Raimund Volanek, läsande man. Signerad. Olja på pa..//
Utrop: 1.500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:15 -
6115 Oljemålning
Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Fiskeläge. Sig..//
Utrop: 500 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:54 -
6113 Oljemålning
Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, mari..//
Utrop: 700 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:48
-
6405 Oljemålning
Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Sig..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:35
- Metropol Tipsar
-
1011 Oljemålning
Otto Mäkilä (1904-1955), Finland. St Jakobskyrkan,..//
Utrop: 7.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:08 -
1001 Oljemålning
Chales Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med r..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:29 -
1010 Oljemålning
Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Signerad, skriva..//
Utrop: 6.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:26
-
6050 Oljemålning
Krachowskij, tillskriven, otydlig signerad och dat..//
Utrop: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 19:02 -
1002 Oljemålning
Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Kvinnoporträ..//
Utrop: 4.000 kr
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:13 -
6405 Oljemålning
Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Sig..//
Utrop: 3.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:35
-
6340 Oljemålning
Oidentifierad konstnär. Tidigt 1800-tal, otydlig s..//
Utrop: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
25 mars kl 18:04