bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Gerard Pieter Adolfs  Marianne Ågren  Sven Ahlgren  Anders Altzar  Alexis Ankarcrona  Yvonne Antoniou-Öhlund  Jordi Arkö  Margit Bergquist  Pära Bjurström  Maria Boczewska  Rut Brangmo  Reinhold Callmander  Eyvor Clewe  Pia Crafoord  Sigrid de Rougemont-Wahlström  Gerd Ehrensvärd  Ulla Ekman-Dahlbäck  Olle Eriksson  Anita Erséus  Greta Falk-Simon  Göta Fogler  Bengt Fransson  Greta Gerell  Susan Gillhög  Gotthard Gustafsson  Vanja Gyllensköld  Erik Hallström  Ulla-Britt Hede  Inga Hense  Else Hermansson  Robert Högfeldt  Sixten Holmgren  Maja Holtermann-Bergh  Julie Hullgren  Hans Johnfors  Josef Jungwirth  Alfhild Kallstenius-Åhman  Karin Karlsson  Gudrun Key-Åberg  Albert Krüger  Zoia Krukowskaja  Kerttu Kuikanmäki  Evy Låås  Anne-Lie Larsson Ljung  Viola Larsson-Allvar  Sven Lidberg  Amie Lindahl  Francisca Lindberg  Hjördis Lindblad  Monica Lorentzon  Jerzy Luczak-Szewczyk  Emma Malm  Elsa Mårtensson  Brita Nordenberg  Svea Nyman  Ingvar Olson  Gusty Olsson  Karin Olsson  Mai-Britt Palmroth  Madeleine Pyk  Barbro Runefelt-Taltavull  Gunilla Ryberg  Otto Rydelius  Inger Rydén  Elize Saxing  Siri Schotte  Elsa Schultz-Moberger  Lisa Sollander-Blomqvist  Siri Stening  Elsie Stenström  Marie-Louise Stolpe  Brita Streijffert  Eva Teorell  Anna-Lisa Thomson  Ingegerd Torhamn  Ellen Trotzig  Mirjam Vainio  Rune Wahlström  Margareta Wallin  Ingrid Wermelin  Leif Wideryd  Ana Wilhelmson-Lagerman  Bronislawa Wilimowska
  • 6547 Oljemålning
    A F Atkins, Signerad. Olja på duk, 57x76, yttermåt..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:36
  • 7700 Oljemålning
    A Hedlund, Signerad. Olja på duk, 29x59, yttermått..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:59
  • 7400 Oljemålning
    Albert Krüger (1885-1965), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:24

    1025 Oljemålning

    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 75x85 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 maj kl 20:46


  • 1002 Oljemålning
    Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Motiv med ..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:21
  • 8082 Oljemålning
    Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskap med s..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:18
  • 1006 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 2.600 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:08
  • 7422 Oljemålning
    E W Berggren, Signerad, Bakgata. Olja på pannå, 24..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:09
  • 8279 Oljemålning
    Efter Gustav Adolf Kuntz. Ej signerad. Olja på duk..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:52
  • 1003 Oljemålning
    Erik Hallström (1905-1993), Sverige. Signerad a te..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:14
  • 1025 Oljemålning
    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:46
  • 8123 Oljemålning
    Göte Johansson, Rävfamilj. Signerad. Olja på duk, ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:47
  • 1017 Oljemålning
    Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:11
  • 7679 Oljemålning
    Gust Johansson, Kustlandskap. Signerad, daterad 19..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:12
  • 8103 Oljemålning
    Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:30
  • 7189 Oljemålning
    Ingvar Olson (f. 1951), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:31

    1022 Oljemålning

    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tre gummor och banan. Signerad. Olja på duk, 35x27, yttermått inklusive ram: 38x30 cm

    Utrop: 7.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    31 maj kl 18:02


  • 7028 Oljemålning
    Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Blomst..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:23
  • 7031 Oljemålning
    Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Landsk..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:26
  • 7024 Oljemålning
    Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Landsk..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:15
  • 7029 Oljemålning
    Jerzy Luczak-Szewczyk (1923-1975), Sverige. Stadsm..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:25
  • 8035 Oljemålning
    Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, Kompositi..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:09
  • 6081 Oljemålning
    Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Tillskrive..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:58
  • 7690 Oljemålning
    Kellerman, Signerad, stall. Olja på duk, 41x33, yt..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:40
  • 7696 Oljemålning
    Kellerman. Signerad, daterad -49, fors. Olja på pa..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:53
  • 8033 Oljemålning
    Leif Wideryd (1945-2011), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:02
  • 1022 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tre gummor och b..//
    Utrop: 5.000 - 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 18:02
  • 7633 Oljemålning
    Margit Jansson. Signerad, daterad 1989. Olja på du..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:37
  • 1024 Oljemålning
    miniatyr, mansporträtt, 1600/1700-tal, plåtpannå. ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:11

    1005 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, påskrift a tergo 1871, kustlandskap. Olja på duk, 14x40, yttermått inklusive ram: 27x51 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    31 maj kl 19:09


  • 1013 Oljemålning
    miniatyr, porträtt av en dam, 1600/1700-tal, plåtp..//
    Utrop: 2.000 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:26
  • 1023 Oljemålning
    miniatyr, porträtt av en yngling, 1600/1700-tal, p..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 18:06
  • 1005 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, påskrift a te..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:09
  • 6124 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogram signerad, 1886-ta..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:50
  • 8095 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad 1920, "Fj..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:23
  • 8049 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad M Myra, solande k..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:37
  • 8114 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Sutcliffe, Landsk..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:34
  • 7697 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:55
  • 8051 Oljemålning
    Olle Eriksson (f. 1939), Sverige. Kust. Signerad, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:45
  • 7026 Oljemålning
    Otto Rydelius (1919-1957), Sverige. Landskap. Sign..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:20
  • 8085 Oljemålning
    Pära Bjurström, Sverige. Båthamnen i Hjo. Signerad..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:57
  • 1025 Oljemålning
    Reinhold Callmander (1840-1922), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:49

    1003 Oljemålning

    Erik Hallström (1905-1993), Sverige. Signerad a tergo, "på vedbacken". Olja på pannå, 52x64, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    31 maj kl 20:14


  • 6673 Oljemålning
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:10
  • 8115 Oljemålning
    Rune Wahlström (f. 1916), blomsterstilleben. Signe..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:29
  • 7432 Oljemålning
    Sixten Holmgren (f. 1906), Sverige. Signerad, land..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:27
  • 8038 Oljemålning
    Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:35
  • 6666 Oljemålningar
    ett par, Nils Nilsson. Signerad, daterad 18, fjäll..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:57
  • Metropol Tipsar
  • 1005 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, påskrift a te..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:09
  • 1023 Oljemålning
    miniatyr, porträtt av en yngling, 1600/1700-tal, p..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 18:06
  • 1013 Oljemålning
    miniatyr, porträtt av en dam, 1600/1700-tal, plåtp..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:26
  • 1024 Oljemålning
    miniatyr, mansporträtt, 1600/1700-tal, plåtpannå. ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 19:11
  • 1022 Oljemålning
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tre gummor och b..//
    Utrop: 7.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 18:02
  • 8103 Oljemålning
    Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:30
  • 1025 Oljemålning
    Gerard Pieter Adolfs (1897-1968), Nederländerna. S..//
    Utrop: 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:46
  • 1003 Oljemålning
    Erik Hallström (1905-1993), Sverige. Signerad a te..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:14
  • 1006 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 maj kl 20:08




Ladda ner broschyr