bakg

KONST / Oljemålningar



Aktuella artister: Eva Acking  Marianne Ågren  David Ahlqvist  Holger Almqvist  Yvonne Antoniou-Öhlund  Kristina Assarsson  Almar Bech  Hertha Bengtson  Margit Bergquist  Ingegerd Beskow  Åke Bjurhamn  Maria Boczewska  Rut Brangmo  Nils Byman  Gustaf Carleman  Melina Catoni  Anette Claesson  Eyvor Clewe  Cora Cohen  Pia Crafoord  Sigrid de Rougemont-Wahlström  Gerd Ehrensvärd  Susi Ekfeldt-Dackheim  Ulla Ekman-Dahlbäck  Naemi Eriksson  Sverre Erixson  Anita Erséus  Greta Falk-Simon  Marie Louise Fundahn Kuylenstierna  Susan Gillhög  Rudolf Gitsler  Agneta Granstad  Vanja Gyllensköld  Ella Hägg-Bolin  Ulla-Britt Hede  Emil Hellbom  Inga Hense  Else Hermansson  Hilda Heyman  Fanny Hjelm  Robert Högfeldt  Gerda Höglund  Gudrun Holm  Maja Holtermann-Bergh  Julie Hullgren  BrittMari Jacobson  Filiph Jakobsson  Sven Erik Johansson  Gunnar Johnsson  Kristina Jöred  Alfhild Kallstenius-Åhman  Folke Karlsson  Karin Karlsson  Gudrun Key-Åberg  Björn Krestesen  Zoia Krukowskaja  Kerttu Kuikanmäki  Gurli Kuylenstierna  Alice Kvist  Evy Låås  Olavi Laine  Anne-Lie Larsson Ljung  Viola Larsson-Allvar  Amie Lindahl  Birger Lindberg  Francisca Lindberg  Hjördis Lindblad  Georg Lindström  Monica Lorentzon  Gordon Macfie  Emma Malm  Elsa Mårtensson  Sven Moell  Severin Nilson  Kjell Nilsson  Olle Nordberg  Brita Nordenberg  Svea Nyman  Karin Ögren  Gusty Olsson  Karin Olsson  Bernhard Oscarsson  Johan Ossian-Andersson  Mai-Britt Palmroth  Peter Adolf Persson  Madeleine Quist Odgren  Jette L Ranning  Siri Rathsman  Folke Ricklund  Leida Rives  Wiveca Rubinow  Märta Rudbeck  Barbro Runefelt-Taltavull  Maria Ruth  Gunilla Ryberg  Inger Rydén  Maj Sandmark-Liefwendal  Marjatta Sarasalo  Elize Saxing  Otto Schloss  Siri Schotte  Elsa Schultz-Moberger  Curt Sjöberg  Ruth Sjögren  Lisa Sollander-Blomqvist  Siri Stening  Elsie Stenström  Jan Stenvinkel  Marie-Louise Stolpe  Hedvig Strandberg  Brita Streijffert  Elena Struwe  Eva Teorell  Anna-Lisa Thomson  Nina Thorgeirsdottir  Emma Toll  Elvi Tondén  Ingegerd Torhamn  Stig Trägårdh  Ellen Trotzig  Erik Tryggelin  Dominyka Usvaiskaya  Mirjam Vainio  Lykke Vigen  Bo von Schwerin  Dora Wahlroos  David Wallin  Edgar Wallin  Margareta Wallin  Gill Watkiss  Ingrid Wermelin  Åke Wickström  Ana Wilhelmson-Lagerman  Bronislawa Wilimowska  Beth Zeeh  Torbjörn Zetterholm
  • 2060 Akryl
    Emma Malm (f. 1987), Sverige. Kvinnostudie. Signer..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:43
  • 6182 Akryl
    Hans Sandell. Signerad, daterad 91, yttermått inkl..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:40
  • 6138 Bemålat tryck
    Ikon, triptyk, yttermått inklusive ram: 57x83 cm, ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:52

    2070 Oljemålning

    Ellen Trotzig (1878-1949), Sverige. Signerad, daterad 1945. Olja på duk, 64x65, yttermått inklusive ram: 74x76 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:50


  • 2077 Blandteknik/co..
    Ulla-Britt Hede (f. 1946), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:58
  • 2214 Olja / collage
    Jette L Ranning (f. 1954), Danmark. "Notes on Louv..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:06
  • 6224 Oljemålning
    + ETSNINGAR, 1 + 9 st, Selma Daffré (1951), Brasil..//
    Utrop: 2.400 - 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:20
  • 6097 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Fiolspelande kvinna, ej signerad. ..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:11
  • 6156 Oljemålning
    1800-tal, Oidentifierad konstnär. Religiöst motiv...//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:33
  • 2211 Oljemålning
    2 st, Eva Acking (f. 1943), Sverige. Signerad, dat..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:43
  • 2213 Oljemålning
    Agneta Granstad (f. 1949), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:50
  • 4506 Oljemålning
    Åke Bjurhamn (f. 1945), Sverige. "Fin utsikt över ..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:16
  • 6268 Oljemålning
    Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Vinterlandskap. ..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:33
  • 2132 Oljemålning
    Alfhild Kallstenius-Åhman (1921-2013), Sverige. Bl..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:37
  • 2158 Oljemålning
    Alice Kvist (f. 1906), Sverige. "Cassis fiskarhamn..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:30
  • 6193 Oljemålning
    Almar Bech (1876-1950), Sverige. Landskap med hus,..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:45

    2119 Oljemålning

    Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "Om sommaren". Signerad. Olja på duk, 24x24 cm, yttermått inklusive ram: 28x28 cm

    Utrop: 2.000 kr
    Pris just nu 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:26


  • 2035 Oljemålning
    Amie Lindahl (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:57
  • 2016 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Ej s..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:59
  • 2017 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:17
  • 2018 Oljemålning
    Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Sign..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:27
  • 2009 Oljemålning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Blomsteräng. Sign..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:52
  • 2069 Oljemålning
    Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Blomster. ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:32
  • 2022 Oljemålning
    Anne-Lie Larsson Ljung (f. 1957), Sverige. "Transi..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:35
  • 2117 Oljemålning
    Barbro Runefelt-Taltavull (f. 1938), Sverige. "Sti..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:12
  • 6394 Oljemålning
    Bengt Andersson. Signerad, daterad 66, "Sommarland..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:53
  • 6363 Oljemålning
    Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Riddarhol..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:18
  • 2154 Oljemålning
    Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Kvinna i landskap...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:19
  • 2170 Oljemålning
    Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. Signerad. Olja på ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:41

    6165 Oljemålning

    P V Yavtushenko, vandrare. Signerad och daterad. Olja på pannå, 40x18 cm, yttermått inklusive ram: 55x32 cm

    Utrop: 12.000 kr
    Pris just nu 7.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 20:59


  • 6064 Oljemålning
    Birger Lindberg (1901-1991), Sverige. "Bretagnefli..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:12
  • 5366 Oljemålning
    Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:32
  • 6328 Oljemålning
    Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Signerad, må..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:01
  • 2108 Oljemålning
    Brita Nordenberg (f. 1943), Sverige. "Molnet-Ingar..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:47
  • 2121 Oljemålning
    Brita Streijffert (1917-2006), Sverige. "Tekopp oc..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:47
  • 2013 Oljemålning
    Brita Wallin, "Mitt fönster". Monogramsignerad. In..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:08
  • 2127 Oljemålning
    Britta Bjerfalk. Skärgårdsbrygga. Signerad, datera..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:59
  • 2204 Oljemålning
    BrittMari Jacobson (1918-1992), Sverige. "Hetta", ..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:22
  • 2133 Oljemålning
    Bronislawa Wilimowska (1909-2006), Polen. "Mjölkgl..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:46
  • 6285 Oljemålning
    Bruno Lindqvist, Stilleben, Stilleben. Signerad, d..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:41
  • 2240 Oljemålning
    Cora Cohen (f. 1943), USA. Signerad a tergo, 1989...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:40
  • 6187 Oljemålning
    Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, Kyrkg..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:10

    2228 Oljemålning

    Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Naken modell, "Accord eheint". Signerad. Olja på duk, 145x114, yttermått inklusive ram: 168x137 cm

    Utrop: 10.000 kr
    Pris just nu 6.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:58


  • 6438 Oljemålning
    D Wallin. Signerad. Olja på pannå, 29x36cm, ytterm..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:50
  • 6376 Oljemålning
    David Ahlqvist (1900-1988), Sverige. Kust. Signera..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:49
  • 5373 Oljemålning
    David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:42
  • 2245 Oljemålning
    Dora Wahlroos (1870-1947), Signerad, kustmotiv. Ol..//
    Utrop: 5.000 - 8.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:28
  • 5455 Oljemålning
    Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:38
  • 2136 Oljemålning
    Elena Struwe (f. 1957), Sverige. Signerad. Olja på..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:55
  • 2041 Oljemålning
    Elize Saxing (1912-1994), Sverige. "Egersund". Sig..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:13
  • 2249 Oljemålning
    Ella Hägg-Bolin (1872-1954), Sverige. Blomsterstil..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:56
  • 6365 Oljemålning
    Ella Hägg-Bolin (1872-1954), Sverige. Ljugarn, Got..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:01
  • 2070 Oljemålning
    Ellen Trotzig (1878-1949), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:50
  • 2076 Oljemålning
    Elsa Mårtensson (f. 1918), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:45
  • 2019 Oljemålning
    Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Ung he..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:17

    6304 Oljemålning

    Sven Erik Johansson (1925-2020), Sverige. "Fjärran alla". Signerad, daterad -59. Olja på pannå, 24,5x28,5, yttermått inklusive ram: 33x37 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 20:56


  • 2163 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Sjö i vinter..//
    Utrop: 500 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:44
  • 2037 Oljemålning
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Väg i vinter..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:42
  • 2004 Oljemålning
    Elsie Stenström (1919-2003), Sverige. Eka. Signera..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:11
  • 2207 Oljemålning
    Elvi Tondén (1886-1971), Sverige. Hus. Signerad. O..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:17
  • 6369 Oljemålning
    Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Fyrisån Uppsala..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:30
  • 2176 Oljemålning
    Emma Toll (1847-1917), Sverige. "stilleben". Signe..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:22
  • 6364 Oljemålning
    Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Dombron Uppsa..//
    Utrop: 5.000 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:40
  • 2011 Oljemålning
    Eva Teorell (f. 1943), Sverige, "Hamnen". Osignera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:21
  • 2034 Oljemålning
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad a tergo. O..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:18
  • 2073 Oljemålning
    Eyvor Clewe (1910-2006), Sverige. "Årstadal". Sign..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:46
  • 2182 Oljemålning
    Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. Landskap med bet..//
    Utrop: 4.000 kr
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:54
  • 6056 Oljemålning
    Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Sagomotiv. Si..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:06

    6363 Oljemålning

    Bernhard Oscarsson (1894-1977), Sverige. Riddarholmskanalen. Signerad. Olja på duk, 22x27, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 19:18


  • 2125 Oljemålning
    Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Häst. Signe..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:49
  • 2152 Oljemålning
    Francisca Lindberg (f. 1944), Sverige. Komposition..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:39
  • 2046 Oljemålning
    Gerd Ehrensvärd (1903-1998), Sverige. Stilleben. S..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:20
  • 2229 Oljemålning
    Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. (tillskriven),..//
    Utrop: 1.000 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:50
  • 2228 Oljemålning
    Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Naken modell, ..//
    Utrop: 7.000 - 10.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:58
  • 2209 Oljemålning
    Gerda Höglund (1878-1973), Sverige. Signerad. Olja..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:54
  • 6084 Oljemålning
    Gordon Macfie (1919-1971), Hamburgsund, 1953. Sign..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:28
  • 2012 Oljemålning
    Greta Falk-Simon (1907-2005), Sverige. "Skymning i..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:19
  • 2175 Oljemålning
    Gudrun Holm (f. 1913), Sverige. Landskap med hästa..//
    Utrop: 400 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:23
  • 2007 Oljemålning
    Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. Två figurer. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:21
  • 2036 Oljemålning
    Gunilla Kjäll. Signerad, daterad 2003 a tergo. Olj..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:44
  • 2093 Oljemålning
    Gunilla Ryberg (f. 1941), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:25

    6364 Oljemålning

    Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Dombron Uppsala. Signerad, daterad 2/8 1926. Olja på duk, 31x23, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

    Utrop: 6.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 19:40


  • 6066 Oljemålning
    Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. "Från Atelie..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:07
  • 6071 Oljemålning
    Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition...//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:06
  • 2206 Oljemålning
    Gurli Kuylenstierna (1866-1957), Sverige. Signerad..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:16
  • 4527 Oljemålning
    Gustaf Carleman (1821-1911), Sverige. Landskap. Si..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:18
  • 2049 Oljemålning
    Gusty Olsson (1902-1976), Sverige. Motiv från Jönk..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:07
  • 2178 Oljemålning
    Hedvig Strandberg (1842-1931), Sverige. Skogslands..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:32
  • 2169 Oljemålning
    Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Signerad, da..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:25
  • 2222 Oljemålning
    Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, he..//
    Utrop: 300 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:38
  • 2217 Oljemålning
    Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, po..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:15
  • 2221 Oljemålning
    Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, po..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:23
  • 2220 Oljemålning
    Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Ej signerad, Ro..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:56
  • 2216 Oljemålning
    Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Monogramsignera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:52

    2245 Oljemålning

    Dora Wahlroos (1870-1947), Signerad, kustmotiv. Olja på pannå, 28x45cm, yttermått inklusive ram: 38x55cm

    Utrop: 8.000 kr
    Pris just nu 4.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:28


  • 2215 Oljemålning
    Hilda Heyman (1872-1955), Sverige. Porträtt. Signe..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:58
  • 2048 Oljemålning
    Hjördis Lindblad (1909-1971), Sverige. "Glöd". Kom..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:05
  • 6431 Oljemålning
    Holger Sandén, 1978. Signerad. Olja på duk, 45x41c..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:11
  • 6434 Oljemålning
    Holger Sandén. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:28
  • 6433 Oljemålning
    Holger Sandén. Signerad. Olja på duk, 45x53cm, ytt..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:52
  • 6368 Oljemålning
    I E Ersson, pojke med tjurar. Signerad, daterad 18..//
    Utrop: 2.000 - 2.600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:41
  • 2102 Oljemålning
    Inga Hense (1919-1999), Sverige. Komposition med r..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:11
  • 6192 Oljemålning
    Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. (tillskrive..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:27
  • 2023 Oljemålning
    Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. Monogramsig..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:18
  • 2082 Oljemålning
    Inger Rydén (f. 1944), Sverige. "Kvinnligheten". S..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:05
  • 2139 Oljemålning
    Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:37
  • 2138 Oljemålning
    Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:16

    2021 Oljemålning

    Pia Crafoord (1967-2009), Sverige. "Ridå, ge mig tid". Signerad a tergo, 2008. Olja på duk, 121x134 cm, oramad

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 20:50


  • 2089 Oljemålning
    Ingrid Wermelin (f. 1941), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:57
  • 2090 Oljemålning
    Ingrid Wermelin (f. 1941), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:36
  • 2027 Oljemålning
    Irene Annevad. Signerad, komposition. Olja på duk,..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:01
  • 6195 Oljemålning
    Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, "Fr..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:06
  • 4084 Oljemålning
    Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Fiske..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:06
  • 2071 Oljemålning
    Julie Hullgren (1879-1963), Sverige. "När solen gå..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:43
  • 2064 Oljemålning
    Karin Karlsson (1897-1979), Sverige. Stilleben. Si..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:19
  • 2192 Oljemålning
    Karin Mattsson Nordin, Stilleben med liljekonvalj...//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:17
  • 2233 Oljemålning
    Karin Ögren (f. 1956), Sverige. Komposition. Signe..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:37
  • 2232 Oljemålning
    Karin Ögren (f. 1956), Sverige. Signerad a tergo, ..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:03
  • 2119 Oljemålning
    Karin Olsson (1928-2006), Sverige. "Om sommaren". ..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 8.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:26
  • 6179 Oljemålning
    Karl Larsen, Monogramsignerad KL, strandkant. Olja..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:01

    2182 Oljemålning

    Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. Landskap med betande kor. Signerad, daterad 1885. Olja på duk, 32x44, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 19:54


  • 2110 Oljemålning
    Kerstin Eriksson, "Sommar". Monogramsignerad, date..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:15
  • 2160 Oljemålning
    Kerstin Lundberg Lantbrukare. Signerad. Olja på pa..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:13
  • 2161 Oljemålning
    Kerstin Lundberg. Flicka med kruka. Signerad. Olja..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:17
  • 2038 Oljemålning
    Kerttu Kuikanmäki (f. 1928), Finland. Signerad. Ol..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:34
  • 4264 Oljemålning
    Kopia efter Franz Xaver Winterhalter. Dam med pärl..//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:40
  • 6281 Oljemålning
    Kopia, Kustbild. Signerad. Olja på duk, 92x71, ytt..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:06
  • 6137 Oljemålning
    kopia, Monogramsignerad, Religiöst motiv. Olja på ..//
    Utrop: 1.500 - 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:25
  • 2242 Oljemålning
    Kristina Assarsson (f. 1957), Sverige. Gårdsmotiv...//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:49
  • 2236 Oljemålning
    Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "Siestadags"...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:44
  • 2247 Oljemålning
    Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, kompos..//
    Utrop: 5.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:11
  • 2226 Oljemålning
    Lena Vishutkina, "Båtar vid stranden". Signerad. O..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:33
  • 2227 Oljemålning
    Lena Vishutkina, Stilleben med samovar. Signerad. ..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:19

    2023 Oljemålning

    Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. Monogramsignerad it. Olja på pannå, 19x73, yttermått inklusive ram: 24x78 cm

    Utrop: 1.500 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 20:18


  • 2043 Oljemålning
    Lisa Sollander-Blomqvist (f. 1910), Sverige. Bloms..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:32
  • 2237 Oljemålning
    Lykke Vigen (f. 1927), Danmark. "Mallorca". Signer..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:33
  • 2190 Oljemålning
    Madeleine Quist Odgren (f. 1940), Sverige. "Blyg o..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:25
  • 2006 Oljemålning
    Mai-Britt Palmroth (1930-2020), Sverige. Monograms..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:42
  • 2001 Oljemålning
    Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Alvare..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:43
  • 2002 Oljemålning
    Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Stille..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:45
  • 2123 Oljemålning
    Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:16
  • 2078 Oljemålning
    Margit Bergquist (1903-1987), Sverige. Badande kvi..//
    Utrop: 400 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:17
  • 2106 Oljemålning
    Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Sommar vid Sofi..//
    Utrop: 1.500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:22
  • 2145 Oljemålning
    Maria Ruth (1922-1977), Sverige. Komposition. Sign..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:11
  • 2118 Oljemålning
    Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signera..//
    Utrop: 3.000 - 4.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:35
  • 2155 Oljemålning
    Marianne Blaesild, kustmotiv. Signerad M Blaesild...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:22

    6367 Oljemålning

    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 32x75, yttermått inklusive ram: 44x88 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:26


  • 2186 Oljemålning
    Marie Louise Fundahn Kuylenstierna (1847-1940), Sv..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:04
  • 2100 Oljemålning
    Marie-Louise Stolpe (1835-1915), Sverige. Blomster..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:47
  • 2235 Oljemålning
    Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. "Paradiset"...//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:43
  • 2147 Oljemålning
    Märta Esseen, Sverige. Prästkragar. Signerad. Olja..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:37
  • 2040 Oljemålning
    Märta Gustafson Wennlund. Sjömack. Signerad, dater..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:39
  • 2189 Oljemålning
    Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige, tillskriven. K..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:36
  • 2188 Oljemålning
    Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. "Fontenay-aux-..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:18
  • 2045 Oljemålning
    Mirjam Vainio (1915-1977), Sverige. "Samtal". Sign..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:57
  • 2010 Oljemålning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. På parkbänken..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:33
  • 2208 Oljemålning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olj..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:14
  • 2177 Oljemålning
    Naemi Eriksson (1920-2002), Sverige. "Längtans blå..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:08
  • 6127 Oljemålning
    Natalie Bazhenova, "Minne". Signerad. Olja på duk,..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:58

    4264 Oljemålning

    Kopia efter Franz Xaver Winterhalter. Dam med pärlcollier. Bär signatur. Olja på duk, 71x57 cm, yttermått inklusive ram: 90x78 cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 20:40


  • 6269 Oljemålning
    Nils Byman (1906-1996), Sverige. "vårdag". Signera..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:10
  • 2193 Oljemålning
    Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. Signerad...//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:17
  • 2054 Oljemålning
    Ninni Svensson, Stilleben, monogramsignerad, dater..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:58
  • 2230 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. "Mannen från Nasaret", ej ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:30
  • 6305 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal. Ej signera..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:36
  • 6037 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Bali. Olja på..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:07
  • 6020 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kopia, kvinno..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:40
  • 6015 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kvinnoporträt..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:53
  • 6333 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Man med stop...//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:08
  • 6014 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansportätt. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:27
  • 6016 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansportätt. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:08
  • 6019 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansporträtt...//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:09

    2019 Oljemålning

    Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Ung herre i uniform och gevär. Signerad, Olja på duk, 128x56, yttermått inklusive ram: 140x67 cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 19:17


  • 6393 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skånegård. Ol..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:42
  • 6330 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, tempel. Olja ..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:08
  • 6255 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Marin. Monogramsignerad HG..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:34
  • 6063 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Modell. Ej signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:40
  • 6050 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad IR, Portr..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:41
  • 6046 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad IR, Skogs..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:32
  • 6454 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, PB, Stad..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:06
  • 6257 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, vinterla..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:46
  • 6455 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Pointilistiskt motiv, pann..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:22
  • 6141 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Religiös, ej signerad. Olj..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:39
  • 6446 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad Edling, yttermått..//
    Utrop: 100 - 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:10
  • 6332 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad GP, 1800-tal. Olj..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:51

    2247 Oljemålning

    Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 43x64cm, yttermått inklusive ram: 54x75cm

    Utrop: 5.000 kr
    Pris just nu 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:11


  • 6121 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad RoMa. Olja på pan..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:20
  • 6266 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, bergslandskap. O..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:54
  • 6264 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstillebe..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:46
  • 6430 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, interiör. Olja p..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:14
  • 6047 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, man på stol, -45..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:34
  • 6262 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 44x..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:58
  • 6260 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 2..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:54
  • 6437 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Skogsstig. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:54
  • 6265 Oljemålning
    Olavi Laine (f. 1922), Signerad, hamn. Olja på duk..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:43
  • 6395 Oljemålning
    Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:12
  • 4505 Oljemålning
    Otto Schloss (1884-1950), Sverige. Gatumusikanter...//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:14
  • 5378 Oljemålning
    P Kurbatov. Signerad, daterad 45, sjömotiv, 52x64,..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:49

    2235 Oljemålning

    Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. "Paradiset". Signerad, daterad 1984. Olja på duk, 84x84 cm, yttermått inklusive ram: 88x88 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:43


  • 6165 Oljemålning
    P V Yavtushenko, vandrare. Signerad och daterad. O..//
    Utrop: 8.000 - 12.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:59
  • 2021 Oljemålning
    Pia Crafoord (1967-2009), Sverige. "Ridå, ge mig t..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 4.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:50
  • 6297 Oljemålning
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Ol..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:12
  • 6164 Oljemålning
    Rudolf Gitsler (1873-1906), Sverige. Motiv från Tj..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:28
  • 2109 Oljemålning
    Rut Brangmo (f. 1926), Sverige. Berså. Signerad. O..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:46
  • 3371 Oljemålning
    Ruth Sjögren (1885-1978), Sverige. Signerad, dater..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:14
  • 2103 Oljemålning
    Seija Kajalo. Signerad. Olja på duk, 32x24cm, ytte..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:15
  • 6367 Oljemålning
    Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Fjällandskap...//
    Utrop: 4.000 - 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:26
  • 5381 Oljemålning
    sign Landelius, 1939, träd. Olja på duk, 58x73, yt..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:54
  • 2238 Oljemålning
    Signe Stening, stilleben. Signerad. Olja på duk, y..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:09
  • 6017 Oljemålning
    Signerad, M Hubrecht, 1909, kvinnoporträtt. Olja p..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:30
  • 6427 Oljemålning
    Signerad. Olja på pannå, 26x34cm, yttermått inklus..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:08

    2206 Oljemålning

    Gurli Kuylenstierna (1866-1957), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 17x13, yttermått inklusive ram: 25x20 cm

    Utrop: 1.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 19:16


  • 2248 Oljemålning
    Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:37
  • 2081 Oljemålning
    Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:23
  • 2179 Oljemålning
    Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:03
  • 2101 Oljemålning
    Siri Schotte (1867-1951), Sverige. Motiv från Strö..//
    Utrop: 100 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:09
  • 2112 Oljemålning
    Siri Stening (1918-2020), Sverige. Signerad. Olja ..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:47
  • 6099 Oljemålning
    Sivert Jonsson, "Dialog". Signerad. Olja på duk, 5..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:08
  • 2061 Oljemålning
    Sonja Nonné, "Tulpanbukett", blomsterstilleben. Si..//
    Utrop: 300 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:58
  • 5515 Oljemålning
    Stephen Kaye, Manhattan. Signerad. Olja på duk, 12..//
    Utrop: 100 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:51
  • 6392 Oljemålning
    Stig Trägårdh (1914-1997), Sverige. "Rött berg". S..//
    Utrop: 600 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:38
  • 2122 Oljemålning
    Susan Gillhög (f. 1950), Sverige. "Fladdrande vind..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:10
  • 3344 Oljemålning
    Susi Ekfeldt-Dackheim (f. 1954), Sverige. "Månsken..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:45
  • 2008 Oljemålning
    Svea Nyman (1902-1986), Sverige. Stilleben. Signer..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:28

    2118 Oljemålning

    Marianne Ågren (f. 1943), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på duk, 73x64 cm, oramad

    Utrop: 4.000 kr
    Pris just nu 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 18:35


  • 6304 Oljemålning
    Sven Erik Johansson (1925-2020), Sverige. "Fjärran..//
    Utrop: 5.200 - 6.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:56
  • 4399 Oljemålning
    Sven Moell (1894-1974), Sverige. ”Trädgårdsförenin..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:24
  • 4498 Oljemålning
    Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. Komposition. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:56
  • 5074 Oljemålning
    Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:44
  • 2025 Oljemålning
    Ulla Ekman-Dahlbäck (1924-2011), Sverige. "Imaginä..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:26
  • 2059 Oljemålning
    Vanja Gyllensköld (f. 1962), Sverige. Signerad a t..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:09
  • 2062 Oljemålning
    Viola Larsson-Allvar (1918-2004), Sverige. "Frukte..//
    Utrop: 300 - 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:51
  • 2162 Oljemålning
    Wiveca Rubinow (1920-1994), "Norrlandsträd". Signe..//
    Utrop: 300 - 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:24
  • 2015 Oljemålning
    Yvonne Antoniou-Öhlund (1927-2005), Sverige. Hamn...//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:41
  • 2039 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Bazarscen. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:32
  • 2083 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Blomstersti..//
    Utrop: 700 - 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:12
  • 2142 Oljemålning
    Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Signerad, p..//
    Utrop: 1.000 - 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:47

    6097 Oljemålning

    1700-/1800-tal, Fiolspelande kvinna, ej signerad. Olja på pannå, 36x25, yttermått inklusive ram: 53x41 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Pris just nu 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    21 juni kl 20:11


  • 2057 Oljemålningar
    2 st, Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landsk..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:10
  • 2234 Oljemålningar
    2 st, Maria Johansson. Signerad A tergo, yttermått..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:04
  • 6336 Oljemålningar
    2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, hus vid s..//
    Utrop: 100 - 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:46
  • 2224 Oljemålningar
    Greta Falk-Simon (1907-2005), Sverige. 4 st. Motiv..//
    Utrop: 800 - 1.200 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:24
  • 2174 Vaxmålning
    Maj Sandmark-Liefwendal (1908-1961), Sverige. Sign..//
    Utrop: 500 - 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:38
  • Metropol Tipsar
  • 2179 Oljemålning
    Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Komposition. S..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:03
  • 6016 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansportätt. ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:08
  • 2060 Akryl
    Emma Malm (f. 1987), Sverige. Kvinnostudie. Signer..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:43
  • 2109 Oljemålning
    Rut Brangmo (f. 1926), Sverige. Berså. Signerad. O..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:46
  • 2123 Oljemålning
    Margareta Wallin (1912-1992), Sverige. Signerad. O..//
    Utrop: 2.000 kr
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:16
  • 6137 Oljemålning
    kopia, Monogramsignerad, Religiöst motiv. Olja på ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:25
  • 6195 Oljemålning
    Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, "Fr..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 19:06
  • 2138 Oljemålning
    Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 20:16
  • 2139 Oljemålning
    Inger Rydén (f. 1944), Sverige. Vinterlandskap med..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    21 juni kl 18:37




Ladda ner broschyr