Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar



Aktuella artister: Olle Ängkvist  Liisa Chaudhuri  Bengt Elde  Helga Henschen  Pia Hesselmark-Campbell  Tomasz Holuj  Evy Låås  Eva Laurell  Birger Ljungquist  Signe Löfgren  Lucie Lundberg  Lydia Mei  Svea Milton  Stellan Mörner  Jan Naliwajko  Ulla Nordenskjöld  Hans Norsbo  Anna-Lisa Nystedt  Oskari Paatela  Madeleine Pyk  Lennart Rodhe  Armand Rossander  Sigrid Sundborg  Gun-Britt Sundstedt  Max Walter Svanberg  Elsie Tapper  Solvei Teleman  Astrid Theselius  Hildegard Thorell  Else Uhlmann  Harald Wiberg
  • 6521 Akvarell
    1800-tal, "Hermann Ipsen". Akvarell, bildmått: 35x..//
    Utrop: 700 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:53
  • 3059 Akvarell
    Astrid Theselius (1927-2019), Sverige. Interiör, m..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:46
  • 7020 Akvarell
    Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, daterad..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:10

    1010 Blandteknik

    Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. "Romantisk bild". Signerad, daterad 1946, bildmått. 37x44 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 62x68 cm

    Utrop: 22.000 kr

    Auktionen avslutas
    11 december kl 20:27


  • 3078 Akvarell
    Else Uhlmann (f. 1949), Sverige. Blomster. Signera..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:27
  • 3074 Akvarell
    Elsie Tapper (f. 1931), Sverige. Grekiskt ljus, mo..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:55
  • 7070 Akvarell
    Frederick Earp (1828-1914), Signerad, "Chichester ..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:30
  • 3079 Akvarell
    Gun-Britt Sundstedt (f. 1950), Sverige. Signerad, ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:25
  • 3036 Akvarell
    Helga Henschen (1917-2002), Sverige. Figurer på ko..//
    Utrop: 600 kr
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:08
  • 3075 Akvarell
    Liidia Jürissons, stilleben av rosor. Signerad, da..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:06
  • 3061 Akvarell
    Liisa Chaudhuri (1920-2011), Sverige. "Uppklarnand..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:48
  • 3048 Akvarell
    Lydia Mei (1896-1965), Estland. Rosor i vas. Signe..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:13
  • 3021 Akvarell
    Signe Löfgren (1874-1964), Sverige. Blomsterstille..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:55
  • 7284 Akvarell
    Vitto Rezzonico. Signerad, akvarell, Kvinnoporträt..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 20:20
  • 7261 Akvareller
    2 st, Kina. Akvarell, bildmått: 21x17 cm, yttermåt..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 20:30
  • 3033 Blandteknik
    Akvarell / pastell, Mena Poopuyt (1902-1991), blom..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:55

    6462 Tempera

    Alexander Pilkov. Afrikanska kvinnor, "Teatermask" signerad 1997. Bildmått: 76x58 cm, yttermått inklusive ram: 102x81 cm

    Utrop: 5.000 kr

    Auktionen avslutas
    4 december kl 18:35


  • 3023 Blandteknik
    Anna-Lisa Nystedt (1920-2000), Sverige. Signerad. ..//
    Utrop: 300 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:26
  • 6212 Blandteknik
    Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. Två kvinno..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:29
  • 1017 Blandteknik
    Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, date..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:22
  • 3019 Blandteknik
    Inger Andersson (f. 1940, Sverige). Interiör. Sign..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:43
  • 7243 Blandteknik
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition, m..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:26
  • 7309 Blandteknik
    Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad och d..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:11
  • 3024 Blandteknik
    Lucie Lundberg (1908-1983), Sverige. Rosengull, fö..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:13
  • 3070 Blandteknik
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:41
  • 1010 Blandteknik
    Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. "Romanti..//
    Utrop: 22.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:27
  • 6211 Blandteknik
    Olle Ängkvist (1922-2006), Sverige. Monogramsigner..//
    Utrop: 700 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:27
  • 5175 Blandteknik
    Oskari Paatela (1888-1952), Finland. Signerad, dat..//
    Utrop: 1.500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:42
  • 7085 Blandteknik
    signerad, blandteknik, 13,5x9m rym: 26x20 cm
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 20:38

    3070 Blandteknik

    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1976, "sommarsaft". Blandteknik, bildmått: 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 30x34 cm

    Utrop: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    11 december kl 18:41


  • 1004 Blandteknik
    Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:12
  • 3041 Blandteknik
    Svea Milton (1917-2006), Sverige. "Sprattergubbe",..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:42
  • 4269 Blandteknik
    Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad. Olja på p..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:43
  • 3044 Blandteknik
    Ulla Nordenskjöld (f. 1949), Sverige. "Den gode", ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:06
  • 3020 Blyerts
    Eva Laurell (1921-1994), Sverige. Modell. Signerad..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:58
  • 3077 Blyerts
    Evy Låås (1923-1999), Sverige. Diptyk, Vintermotiv..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:45
  • 6488 Blyerts
    Sten Regnell, Skärgårdslandskap med båthus. Signer..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:58
  • 7263 Blyerts / kolt..
    Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Uppsala. Signera..//
    Utrop: 800 kr
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 20:24
  • 3055 Emaljmålning
    Solvei Teleman (f. 1941), Sverige. Monogramsignera..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:46
  • 6203 Kolteckning
    Armand Rossander (1914-1976), Sverige. Komposition..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:14
  • 6194 Kolteckning
    Armand Rossander (1914-1976), Sverige. Växt. Signe..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:47
  • 7198 Kolteckning
    med färg, Dagmar Arvidsson, ej signerad, påskrift ..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:37

    4269 Blandteknik

    Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad. Olja på pannå, 139xx225 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 157x244 cm

    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    4 december kl 18:43


  • 7173 Pastell
    Henry Schaf, Landskap med älg. Signerad, daterad 1..//
    Utrop: 600 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:27
  • 1012 Pastell
    Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:46
  • 3073 Pastell
    Sigrid Sundborg (1858-1933), Sverige. Blomsterstil..//
    Utrop: 500 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:24
  • 6066 Pasteller
    2 st, Oidentifierad konstnär. Motiv från Paris. Si..//
    Utrop: 500 kr
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:44
  • 3031 Pasteller
    2 st, Pia Hesselmark-Campbell (1910-2014), Sverige..//
    Utrop: 300 kr
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:02
  • 7072 Teckningar/akv..
    5 st, 3 st Ellen Jolin+ 1 st Mathilda Jolin+ 1 st ..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 19:07
  • 6462 Tempera
    Alexander Pilkov. Afrikanska kvinnor, "Teatermask"..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:35
  • 3043 Tusch
    Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. (tillskriv..//
    Utrop: 800 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:46
  • 3015 Tusch
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 1.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:06
  • Metropol Tipsar
  • 6462 Tempera
    Alexander Pilkov. Afrikanska kvinnor, "Teatermask"..//
    Utrop: 5.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:35
  • 4269 Blandteknik
    Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad. Olja på p..//
    Utrop: 3.000 kr
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    4 december kl 18:43
  • 3070 Blandteknik
    Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 3.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 18:41
  • 1004 Blandteknik
    Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Komposition. ..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:12
  • 1012 Pastell
    Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, datera..//
    Utrop: 2.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 19:46
  • 3024 Blandteknik
    Lucie Lundberg (1908-1983), Sverige. Rosengull, fö..//
    Utrop: 1.000 kr
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:13
  • 1010 Blandteknik
    Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. "Romanti..//
    Utrop: 22.000 kr
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    11 december kl 20:27




Ladda ner broschyr