Höjdpunkter

    1009 Brickbord

    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mahogny med graverad bricka i tenn med motiv från Roslagen, juni 1953, Modellnummer 2110. Ej märkt. Diameter: 78,5 cm. Höjd: 45 cm

    Såldes för 254.000 kr

  • 1022 Färgkrita
    Såld: 8.400 kr

    Såldes den 8 januari 2024
  • 9123 Fotografibok
    Såld: 19.500 kr

    Såldes den 18 december 2023
  • 1021 Skulptur
    Såld: 72.000 kr

    Såldes den 11 december 2023
  • 2022 Pokal
    Såld: 28.000 kr

    Såldes den 11 december 2023
  • 1020 Bestick
    Såld: 36.000 kr

    Såldes den 30 oktober 2023
  • 1016 Teckning
    Såld: 27.500 kr

    Såldes den 30 oktober 2023
  • 1027 Skulptur
    Såld: 35.000 kr

    Såldes den 30 oktober 2023
  • 1017 Skulptur
    Såld: 14.000 kr

    Såldes den 30 oktober 2023
  • 1013 Konsolbord
    Såld: 46.000 kr

    Såldes den 30 oktober 2023

    1036 Röllakan

    Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Matta, "Salerno grön med enkel bård". AB Märta Måås-Fjetterström. Monogramsignerad AB MMF BN. Röllakan. Ca 240x340 cm. Mönstret komponerades 1948 till kapellet i Salerno, Italien

    Såldes för 222.000 kr

  • 1025 Skulptur
    Såld: 25.000 kr

    Såldes den 30 oktober 2023
  • 1018 Teckning
    Såld: 46.000 kr

    Såldes den 28 augusti 2023
  • 7380 Flakonger
    Såld: 21.500 kr

    Såldes den 28 augusti 2023
  • 1026 Krukor med fat
    Såld: 23.000 kr

    Såldes den 28 augusti 2023
  • 1003 Skulptur
    Såld: 21.000 kr

    Såldes den 28 augusti 2023
  • 1017 Teckning
    Såld: 42.000 kr

    Såldes den 28 augusti 2023

    5012 Ring

    18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 1x2,22ct, 10x0,07ct, totalt: 2,92ct. VS1, (F) TW. Bruttovikt: 8,1g. Ringmått: 17. Med intyg från CGL The certified Gemological Laboratory of Europe, etui

    Såldes för 180.000 kr

  • 1019 Akvarell
    Såld: 34.000 kr

    Såldes den 3 juli 2023
  • 1030 Fåtöljer
    Såld: 53.000 kr

    Såldes den 3 juli 2023
  • 1007 Skulptur
    Såld: 17.000 kr

    Såldes den 3 juli 2023
  • 1008 Lockurnor
    Kina, 1700-/1800-tal. Höjd: ca 45 cm
    Såld: 22.500 kr

    Såldes den 3 juli 2023
  • 1003 Soffbord
    Såld: 24.500 kr

    Såldes den 3 juli 2023
  • 1024 Skulptur
    Såld: 22.500 kr

    Såldes den 3 juli 2023
  • 1029 Tusch
    Såld: 104.000 kr

    Såldes den 31 oktober 2022
  • 1032 Skulptur
    Såld: 55.000 kr

    Såldes den 31 oktober 2022
  • 1003 Oljemålning
    Såld: 50.000 kr

    Såldes den 31 oktober 2022

    9015 Bordsur

    Hans Wessman, Stockholm. Sengustavianskt, porfyr, brännförgylld brons. Höjd: 49 cm

    Såldes för 178.000 kr

  • 3374 Skrivbord
    Såld: 23.500 kr

    Såldes den 6 juni 2022
  • 1022 Soffbord
    Såld: 26.500 kr

    Såldes den 30 maj 2022
  • 1054 Bänkar
    Såld: 18.000 kr

    Såldes den 30 maj 2022
  • 1009 Brickbord
    Såld: 254.000 kr

    Såldes den 30 maj 2022
  • 1016 Blandteknik
    Såld: 44.000 kr

    Såldes den 30 maj 2022
  • 1036 Röllakan
    Såld: 222.000 kr

    Såldes den 30 maj 2022

    4240 Bordspendyl

    Sengustavianskt stockholmsarbete av Ephraim Hedström (urmakare i Stockholm 1775-1816), brännförgylld och patinerad brons, höjd: 50 (total höjd: 54 cm)

    Såldes för 122.000 kr

  • 5242 Oljemålning
    Såld: 20.500 kr

    Såldes den 2 maj 2022
  • 5206 Vas
    Guido Gambone. Diameter: 25, höjd: 25 cm
    Såld: 16.000 kr

    Såldes den 2 maj 2022
  • 1052 Vas
    Såld: 33.000 kr

    Såldes den 25 april 2022
  • 1023 Karmstolar
    Såld: 25.000 kr

    Såldes den 25 april 2022
  • 1017 Oljemålning
    Såld: 48.000 kr

    Såldes den 25 april 2022
  • 3201 Armbandsur
    Såld: 16.500 kr

    Såldes den 18 april 2022
  • 8395 Soffa
    Sengustaviansk. Längd: 190 cm, djup 64 cm
    Såld: 26.000 kr

    Såldes den 4 april 2022
  • 8246 Matbord
    Såld: 20.500 kr

    Såldes den 4 april 2022
  • 8271 Fåtöljer
    Såld: 22.500 kr

    Såldes den 4 april 2022

    4030 Stolar

    6 st. 'Metropolitan chair', Aksel Bender-Madsen och Ejnar Larsen, monogrammärkta FH

    Såldes för 107.000 kr

  • 1014 Akvarell
    Såld: 20.000 kr

    Såldes den 28 mars 2022
  • 1010 Oljemålning
    Såld: 76.000 kr

    Såldes den 28 mars 2022
  • 4179 Glasservis
    Såld: 7.600 kr

    Såldes den 7 mars 2022
  • 1020 Skulptur
    Såld: 10.500 kr

    Såldes den 28 februari 2022
  • 1001 Fåtölj
    Såld: 46.000 kr

    Såldes den 28 februari 2022
  • 1042 Kamera
    Såld: 23.500 kr

    Såldes den 28 februari 2022
  • 1005 Vas
    Såld: 5.200 kr

    Såldes den 31 januari 2022
  • 1007 Taburett
    Såld: 44.000 kr

    Såldes den 31 januari 2022
  • 1026 Stop
    Såld: 21.000 kr

    Såldes den 31 januari 2022

    1029 Tusch

    John Bauer (1882-1918), Sverige. Illustration, troll på marknad. Signerad John Bauer 07. Bildmått: 23,5x16 cm, yttermått inklusive ram: 35x28 cm

    Såldes för 104.000 kr

  • 9271 Matta
    orientalisk, 204x328 cm
    Såld: 16.500 kr

    Såldes den 20 december 2021
  • 1031 Vas
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 13 december 2021
  • 1012 Vilstol
    Såld: 22.500 kr

    Såldes den 13 december 2021
  • 1007 Skulptur
    Såld: 8.200 kr

    Såldes den 13 december 2021
  • 1006 Skulptur
    Såld: 5.400 kr

    Såldes den 13 december 2021
  • 1050 Träskulpturer
    Såld: 25.000 kr

    Såldes den 13 december 2021

    5419 Akvarell

    Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Vintermotiv från Lofoten. Signerad, daterad -84. Bladets mått: 57x85 cm

    Såldes för 103.000 kr

  • 1014 Skulptur
    Såld: 36.000 kr

    Såldes den 25 oktober 2021
  • 1029 Skulptur
    Såld: 44.000 kr

    Såldes den 25 oktober 2021
  • 5031 Soffbord
    Såld: 15.500 kr

    Såldes den 25 oktober 2021
  • 8035 Kakelugnsskåp
    Såld: 30.000 kr

    Såldes den 25 oktober 2021
  • 1004 Oljemålning
    Såld: 23.000 kr

    Såldes den 25 oktober 2021
  • 2004 Vas
    Såld: 61.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2021
  • 2077 Vas
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 18 oktober 2021
  • 4061 Skålfat
    Såld: 50.000 kr

    Såldes den 27 september 2021
  • 1008 Litografi
    Såld: 31.000 kr

    Såldes den 27 september 2021

    1096 Schackspel

    Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

    Såldes för 100.000 kr

  • 4325 Takarmatur
    Höjd: 150, Oscariansk
    Såld: 28.500 kr

    Såldes den 23 november 2020
  • 5012 Ring
    Såld: 180.000 kr

    Såldes den 25 maj 2020
  • 1012 Matta
    Såld: 92.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1028 Röllakan
    Såld: 16.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 8020 Etui
    Såld: 12.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1045 Ljusstake
    Såld: 35.000 kr

    Såldes den 27 april 2020

    5124 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär, porträtt, 26x19, 1500/1600-tal

    Såldes för 96.000 kr

  • 1042 Fåtölj
    Såld: 40.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1046 Ljusstake
    Såld: 84.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1031 Ljuskrona
    Sengustaviansk, mässing, prismor. Höjd: ca 90 cm
    Såld: 53.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1033 Byrå
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 4047 Apoteksskåp
    Såld: 10.500 kr

    Såldes den 30 mars 2020
  • 8231 Skulptur
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 30 mars 2020

    1012 Matta

    Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Märta Måås Fjetterström, "Blåbär". Signerad ABMMF BN. Komponerad 1946, ca 220x286 cm

    Såldes för 92.000 kr

  • 9015 Bordsur
    Såld: 178.000 kr

    Såldes den 28 oktober 2019
  • 9013 Smörask
    Såld: 18.500 kr

    Såldes den 28 oktober 2019
  • 9014 Ljusstakar
    Såld: 66.000 kr

    Såldes den 28 oktober 2019
  • 6363 Akvarell
    Såld: 28.500 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 6361 Akvarell
    Såld: 21.000 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 6360 Oljemålning
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 9 september 2019

    1046 Ljusstake

    Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Höjd: 35 cm

    Såldes för 84.000 kr

  • 6411 Vitrinskåp
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 5419 Akvarell
    Såld: 103.000 kr

    Såldes den 15 juli 2019
  • 7040 Skulptur
    Såld: 18.500 kr

    Såldes den 25 februari 2019
  • 5118 Skulptur
    Såld: 12.000 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5017 Skulptur
    Såld: 15.500 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5064 Skulptur
    Såld: 27.500 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5006 Skulptur
    Såld: 8.200 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5004 Skulptur
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 6002 Färglitografi
    Såld: 38.000 kr

    Såldes den 10 december 2018

    5005 Blandteknik

    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Insjölandskap. Signerad, daterad 1909,23x43, yttermått inklusive ram: 26x46 cm

    Såldes för 82.000 kr

  • 9129 Skulptur
    Såld: 9.000 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 9037 Skulptur
    Såld: 7.200 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 9067 Golvlampa
    Såld: 13.500 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 9152 Golvlampa
    Såld: 37.000 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 1017 Resväska
    Såld: 26.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1028 Oljemålning
    Såld: 8.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1010 Skulptur
    Såld: 9.500 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1016 Handväska
    Såld: 26.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1040 Akvarell
    Såld: 65.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018

    4006 Oljemålning

    Carl Vilhelm Holsøe (1863-1935), Interiör med orientalisk skulptur, 73x66

    Såldes för 80.000 kr

  • 1018 Väska
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1014 Skulptur
    Såld: 20.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1030 Skulptur
    Såld: 24.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 3245 Herrarmbandsur
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 10 september 2018
  • 2170 Fotografi
    Såld: 6.000 kr

    Såldes den 3 september 2018
  • 1055 Skulptur
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 3 september 2018

    1035 Oljemålning

    Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad 1993. Olja på duk, 40x30, oramad

    Såldes för 77.000 kr

  • 9032 Oljemålning
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 27 november 2017
  • 9003 Skulptur
    Såld: 9.600 kr

    Såldes den 27 november 2017
  • 9037 Kandelabrar
    Såld: 16.500 kr

    Såldes den 27 november 2017

    Endel Köks (1912-1983), Estland. Kvinna med kor. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 80x64cm, yttermått inklusive ram: 95x80cm

    Såldes för 76.000 kr

  • 1012 Byrå
    Såld: 38.000 kr

    Såldes den 29 maj 2017
  • 9244 Oljemålning
    Greta Gerell (1898-1982), "Vid havet", motivet: 37x29
    Såld: 11.000 kr

    Såldes den 29 maj 2017
  • 5492 Oljemålning
    Såld: 21.500 kr

    Såldes den 8 maj 2017

    6014 Skulptur

    Lama, driven koppar och mässing, delvis förgylld, 1700-tal, höjd: 35 cm

    Såldes för 75.000 kr

  • 2006 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Längtan, 50x60
    Såld: 34.000 kr

    Såldes den 24 april 2017
  • 6033 Oljemålning
    Såld: 22.500 kr

    Såldes den 27 mars 2017
  • 6004 Byrå
    Såld: 41.000 kr

    Såldes den 27 mars 2017

    6030 Oljemålning

    Lars Norrman (1915-1979), Modell, 98x62 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

    Såldes för 73.000 kr

  • 3035 Akvarell
    Såld: 12.500 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 9038 Vas
    Såld: 7.000 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 7345 Skulptur
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 9014 Bokstöd
    Såld: 7.600 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 9008 Skål
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 5617 Matta
    orientalisk, semiantik Kashan, silke, 121x208
    Såld: 12.500 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 7310 Skulptur
    Såld: 56.000 kr

    Såldes den 20 februari 2017