ART / Etchings etc / Etchings 6033369
*
nr 603 3369
ETCHINGS
+ litographs, 7 pcs. bland annat Hans Johansson/Gösta Ehrenberg/Lindström, unframed,
+ litografier, 7 st. bland annat Hans Johansson/Gösta Ehrenberg/Lindström, oramade
Estimate:
100
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 5 2009
at 17:14:06
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/10 17:09:06
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik gravyrer gösta ehrenberg lindström litografier
-
8290 ETCHINGS
2 pcs, Mas-Olle, outer dimensions including frame:..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:37
-
1007 COLOUR ETCHING
Zao Wou-Ki (b. 1921). Signed, numbered 189/200, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12
*
ETCHINGS
nr 603 3369
ETCHINGS
+ litographs, 7 pcs. bland annat Hans Johansson/Gösta Ehrenberg/Lindström, unframed,
+ litografier, 7 st. bland annat Hans Johansson/Gösta Ehrenberg/Lindström, oramade
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday October 5 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/10 17:09:06 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Lindström (1865-1936)
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
Porslinsmålare och keramiker. En av Rörstrands främsta konstnärliga medarbetare vid förra sekelskiftet. Anställd från 1878-1931.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik gravyrer gösta ehrenberg lindström litografier
-
8290 ETCHINGS
2 pcs, Mas-Olle, outer dimensions including frame:..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:37 -
1007 COLOUR ETCHING
Zao Wou-Ki (b. 1921). Signed, numbered 189/200, da..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:12



