Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 7685018



*

nr 768 5018


WOOD ENGRAVING

Japan, 1950s, children, subject size: 38 x 25,


Japan, 50-tal, Barn, motivets mått: 38 x 25


Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday July 30 2012
at 17:18:06


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/7 15:10:34 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
All världens barn (Lisa Larson)
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien barn etsningar grafik japan japansk linoleumsnitt träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr