KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16251007
*
nr 1625 1007
Einar Nerman
(1888-1983), Sverige
Oljemålning, "Gammal dam". Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 3 juni 2024
kl 19:36:43
- Konstnär/Designer
Einar Nerman
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Läs mer om Einar Nerman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14
*
Einar Nerman
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Läs mer om Einar Nerman
nr 1625 1007
Einar Nerman
(1888-1983), Sverige
Oljemålning, "Gammal dam". Signerad. Olja på duk, 48x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x78, proveniens medföljande intyg skrivet/signerad av konstnären om att målningen har varit med på utställning i Sundsvall ´69
Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juni 2024 |
- Konstnär/Designer
Einar Nerman
Einar Nerman, svensk mÃ¥lare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.Läs mer om Einar Nerman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2147 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:37
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14