SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matbestick 12321019
nr 1232 1019
Matbestick
silver, 36 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm. Modell Chippendale. 1900-talets andra hälft. 12 matskedar (20, 5 cm) + 12 matgafflar (20, 3 cm) + 12 matknivar (24,5 cm). Längd: 20,3-24,5 cm. Bruttovikt: 2000 g (knivar 700g)
Utrop:
6.000 kr
Såld:
5.400 kr
måndag 28 januari 2019
kl 19:32:47
28/1 19:27:47
28/1 19:31:13
- Klassiska
28 jan
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.