Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Diverse / Rökutensilier 5806033



*

nr 580 6033


Rökutensilier

4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:24:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/4 12:13:29 1      100 kr
25/4 01:42:41 2      150 kr
25/4 23:49:12 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:05
  • 6543 Ask
    pietra dura, fågel, 14,5x10
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:53
  • 6789 Bordsprydnader
    2 st, Orientaliska. Längd: 20,5-29, höjd: 21-24 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:40
  • 6352 Champagnekylare
    Final Touch, rostfritt stål, rymmer 17 liter, Diam..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 19:30
  • 5305 Dörrhandtag
    7 par, mässing, med nyckelskylt. Höjd: 23,5 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 18:52
  • 6762 Espressobryggare
    Alessi, Aldo Rossi, Rostfritt stål. Höjd: 22 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    12 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr