GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 5111047
nr 511 1047
Ursula Printz
(1920-1993), Sverige
Fat, Gustavsberg, Sverige 1940-tal, fajans, dekor dalamönster i gult och svart, längd 21cm, signerad med rött: hand på G och orm = Ursula Printz (1920-1993)
Ursula Printz, svensk tysk-svensk formgivare och keramiker född 1920, död 1993.
måndag 25 februari 2008
kl 16:03:59
Ursula Printz
Läs mer om Ursula Printz
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio