GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tallrikar 3988247

nr 398 8247

Tallrikar

5 st. Def, Holland, 1800-tal, fajans, (skador)

Utrop:

300 kr

Såld:

350 kr

måndag 27 februari 2006

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.