SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fruktfat 7347012
nr 734 7012
Fruktfat
på fot, nysilver, sent 1800-tal, höjd: 31
Utrop:
500 kr
Såld:
800 kr
måndag 16 januari 2012
kl 17:16:07
300 kr
400 kr
400 kr
400 kr
450 kr
500 kr
750 kr
6
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.