KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14413025

nr 1441 3025

Våge Albråten

(1913-1995), Sverige

Oljemålning, Signerad, motiv från Brunsberg. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 55x64cm

Per Våge Albråten, svensk bildkonstnär född 1913 i Örebro, död 1995 i Arvika.

Utrop:

500 kr

måndag 10 januari 2022
kl 18:29:02

Våge Albråten

Läs mer om Våge Albråten