Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 12332291



*

nr 1233 2291


Alvar Outakka

(1897-1951), Finland


Alvar Outakka (1897-1951), Finland. Barnporträtt, signed, -50, 19, 5 x15,


WATERCOLOUR, Barnporträtt, signerad, -50,19,5 x15


Alvar Outakka (Alvar Lind), Finnish painter, born 1897, dead 1951.

Droit De Suite

Yes

Withdrawn

Auction date:

Monday February 4 2019
at 18:28:12



  • Artist/Designer

Alvar Outakka

Alvar Outakka (Alvar Lind), Finnish painter, born 1897, dead 1951.

Read more about Alvar Outakka
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alvar lind alvar outakka barnporträtt europa europeisk finland norden nordeuropa nordisk vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:57




Ladda ner broschyr