GLASS & CERAMICS / Ceramics / Uppläggningsfat 4914483
*
nr 491 4483
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday October 22 2007
at 17:35:03
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/10 14:46:10
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
-
8342 PUNCH BOWL
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:41
-
8243 BOX
with lid, Sèvresmärke. Length: 13 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:13
-
8068 DISH
+ egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:27
-
8090 DISH
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:29
-
8303 DISH
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:54
-
8082 FRUITS
stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:05
*
Uppläggningsfat
nr 491 4483
Uppläggningsfat
Lenght: ()
Pyro, Gefle, Dia31, (kantnagg på undersida)
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday October 22 2007 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/10 14:46:10 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Pyro
Wilhelm Kåge (1889-1960) och Gustavsberg presenterade Gustavsbergs första ugnssäkra servis Pyro på Stockholmsutställningen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle gustavsberg kantnagg på undersida keramik pyro svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat wilhelm kåge
-
8342 PUNCH BOWL
Imaridekor, Japan. Diameter: 28. 5 cm. Height: 12 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:41 -
8243 BOX
with lid, Sèvresmärke. Length: 13 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:13 -
8068 DISH
+ egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
Present: SEK 200
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:27
-
8090 DISH
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:29 -
8303 DISH
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Swede..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:54 -
8082 FRUITS
stoneware, miscellaneous, 18 pieces, length: 4-15 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:05



