KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308038
*
nr 1230 8038
Sven Ernkvist
(1891-1978), Sverige
Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2019
kl 19:59:05
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Läs mer om Sven Ernkvist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: högalidskyrkan kyrkor motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sven ernkvist sverige södermalm södermalmsmotiv
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14
*
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Sven Ernkvist
nr 1230 8038
Sven Ernkvist
(1891-1978), Sverige
Oljemålning, Högalidskyrkan, signerad, 1942. Olja på duk, 61x48
Sven Ernkvist, svensk målare född i Skövde 1891, död 1978.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2019 |
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Sven Ernkvist
Sven Ernkvist, svensk mÃ¥lare född i Skövde 1891, död 1978.Läs mer om Sven Ernkvist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: högalidskyrkan kyrkor motiv från södermalm olja olja på duk oljemålning oljemålningar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sven ernkvist sverige södermalm södermalmsmotiv
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14



