KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12861486
nr 1286 1486
Veikko Vionoja
(1909-2001), Finland
Oljemålning, "Sittande Kvinna". Signerad V Laine -42. Proveniens Galleri Hörhammer Oy. Olja på duk, 61x47 cm
Veikko Vionoja (till 1943 Laine), finländsk bildkonstnär född 1909 i Ullava, död 2001 i Esbo.
Utrop:
5.000 kr
Såld:
3.200 kr
måndag 4 november 2019
kl 19:09:02
30/10 17:15:31
3.000 kr
4/11 18:55:47
Veikko Vionoja
Läs mer om Veikko Vionoja