Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10368056



*

nr 1036 8056


Sven Deurell

(1904-1967), Sverige


Akvarell, Sven Deurell (1904-1967), "Vid Stenbrottet", motivet: 18x26


Sven Deurell, svensk målare född 1904 i Stockholm, död 1967 i Paris.

Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 maj 2016
kl 20:10:34



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Sven Deurell

Sven Deurell, svensk målare född 1904 i Stockholm, död 1967 i Paris.

Läs mer om Sven Deurell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller sven deurell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr