LIGHTING / Table lamps / Table lamp 5806005
*
nr 580 6005
TABLE LAMP
Lenght: ()
Funkis, metall, (liten buckla)
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:37:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
25/4 21:06:48
1
150 kr
27/4 15:42:06
2
150 kr
27/4 15:42:39
2
200 kr
27/4 15:49:08
2
250 kr
27/4 18:29:41
1
250 kr
27/4 18:31:10
1
300 kr
27/4 18:32:35
2
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
6022 TABLE LAMP
Imariedekor, porcelain. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:59
-
6491 TABLE LAMP
brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:45
-
6086 TABLE LAMP
med plåtskärm, England. Height: 77 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:29
-
6385 TABLE LAMP
porcelain, med dekor av fåglar. Height: 35 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:06
-
6515 TABLE LAMP
metal base, glass top. Height: 41 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:45
-
6175 TABLE LAMP
+ jar, 2 parts, China. Height: 16-24, wear.
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:42
*
TABLE LAMP
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6005
TABLE LAMP
Lenght: ()
Funkis, metall, (liten buckla)
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 25/4 21:06:48 | 1 | 150 kr |
| 27/4 15:42:06 | 2 | 150 kr |
| 27/4 15:42:39 | 2 | 200 kr |
| 27/4 15:49:08 | 2 | 250 kr |
| 27/4 18:29:41 | 1 | 250 kr |
| 27/4 18:31:10 | 1 | 300 kr |
| 27/4 18:32:35 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor funkis liten buckla metall
-
6022 TABLE LAMP
Imariedekor, porcelain. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:59 -
6491 TABLE LAMP
brass. Diameter: 44 cm, height: 55 cm, lös skärm s..//
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:45 -
6086 TABLE LAMP
med plåtskärm, England. Height: 77 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:29
-
6385 TABLE LAMP
porcelain, med dekor av fåglar. Height: 35 cm,
Auction ends
this Monday
12 jan at 18:06 -
6515 TABLE LAMP
metal base, glass top. Height: 41 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
12 jan at 20:45 -
6175 TABLE LAMP
+ jar, 2 parts, China. Height: 16-24, wear.
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
12 jan at 19:42



