SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bordssurtout 13694094
nr 1369 4094
Bordssurtout
silver, år 1796, Gustaviansk, Mikael Nyberg (1781-1815), Stockholm. Längd: 32cm. Höjd: 33cm, lock tillverkade senare (1800-tal). Vikt: 1124g (exkl glas)
Kondition: saknar en flaska
Utrop:
6.500 kr
Såld:
5.200 kr
måndag 21 december 2020
kl 20:34:23
16/12 03:02:24
5.000 kr
21/12 20:29:23
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Den Gustavianska stilen