Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Kakelugnsdelar 10289009



*

nr 1028 9009


Kakelugnsdelar

2 st, majolika, längd: 33 st


Utrop:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2016
kl 19:49:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/3 13:05:53 1      200 kr
28/3 14:44:30 2      150 kr
28/3 14:44:30 1      200 kr (Budbetjänt)
28/3 14:49:00 2      250 kr
28/3 19:34:09 1      400 kr
28/3 19:38:24 2      350 kr
28/3 19:38:24 1      400 kr (Budbetjänt)
28/3 19:41:04 2      450 kr
28/3 19:44:46 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kakelugnsdelar majolika
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:33
  • 7022 Bokstöd
    ett par, 1920-tal. Längd: 13 cm, höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:09
  • 7047 Bordstabletter
    Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Öster..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr