KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11991046
nr 1199 1046
Amalia Lindegren
(1814-1891), Sverige
Oljemålning, Porträtt, signerad 1883. Olja på duk, 61x50 cm
Kondition: slitage, krackeleringar
Amalia Lindegren, svensk bildkonstnär född 1814 i Stockholm, död 1891 i Stockholm.
måndag 27 augusti 2018
kl 19:55:40
- Klassiska
27 aug
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Amalia Lindegren
Läs mer om Amalia Lindegren