Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Mockaskedar 14497102



*

nr 1449 7102


Mockaskedar

12 st, silver, Georg Jensen, Etui, "kaktus. Längd: 10 cm, Vikt: ca 165 g


Kondition: gravyr

Utrop:

700 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 februari 2022
kl 18:07:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/2 21:25:18 1      700 kr
15/2 12:12:18 2      600 kr
15/2 12:12:18 1      700 kr (Budbetjänt)
15/2 12:12:40 2      Vinnande bud
16/2 21:34:15 1      1.000 kr
16/2 21:34:15 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt etui georg jensen kaffeskedar mockaskedar silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 3.200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr