Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / BÃ¥lskÃ¥l 8001103



*

nr 800 1103


Bålskål

10 del, England, Pläter


Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 januari 2013
kl 19:31:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/1 15:16:49 1      700 kr
7/1 16:27:04 2      1.000 kr
7/1 16:31:03 2      1.100 kr
7/1 16:58:33 3      1.200 kr
7/1 17:27:45 4      1.400 kr
7/1 19:19:04 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bålskål engelsk england europa nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr