Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11687561



*

nr 1168 7561


Herman Norrman

(1864-1906), Sverige


Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82


Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.

Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 mars 2018
kl 18:10:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/3 12:53:41 1      500 kr
12/3 18:00:27 2      450 kr
12/3 18:00:27 1      500 kr (Budbetjänt)
12/3 18:00:49 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Herman Norrman

Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.

Läs mer om Herman Norrman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29
  • 8070 Blandteknik
    4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:33
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr