Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 7143615



*

nr 714 3615


Alfred Thörne

(1850-1916), Sverige


Akvarell, Alfred Thörne (1850-1916), 1908, sjölandskap med roende män, 14x23


Alfred Thörne, svensk målare född 1850, död i Stockholm 1916.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 september 2011
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/9 00:02:12 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Alfred Thörne

Alfred Thörne, svensk målare född 1850, död i Stockholm 1916.

Läs mer om Alfred Thörne
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alfred thörne svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr