Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Tea set 7461199



*

nr 746 1199


TEA SET

5 parts. nickel silver, Germany,


5 delar. nysilver, Tyskland, 1950-tal


Estimate:

500

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday Mars 12 2012
at 18:39:11


  • Bid history
Time Bidder Bid
8/3 19:53:17 1      Vinnande bud
11/3 22:04:55 2      150 kr
12/3 17:19:12 3      250 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa nysilver pläter silver tekopp tekoppar teservis tyska tyskland tyskt ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr