Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Sko 10001520



*

nr 1000 1520


Sko

silver, length: 13 cm, height: 8 cm, 100g,


silver, längd: 13 cm, höjd: 8 cm, 100g


Estimate:

800

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday December 14 2015
at 18:02:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
11/12 17:01:39 1      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Dec 14

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Read more about Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sko ädelmetall
  • 6056 VANITY BAGS
    3 pcs, including med pärlor. Length: 16-19 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:17
  • 6356 DISH
    Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sweden. Kosta B..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:30
  • 6512 ARMCHAIRS
    one pair, Markku Pakkanen, "Harlekiini", Asko, eti..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:17
  • 6658 CARAFE
    Bengt Orup (1916-1996), Sweden. Johansfors Glasbru..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6720 OIL PAINTING
    Knut Valinder (1909-1987), Sweden. Skogsparti med ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:44
  • 6664 Papperskonst
    Zsuzsanna Larsson Gilicie. Signerad a tergo 2016-1..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:13




Ladda ner broschyr