KONST / Oljemålningar / Oljemålning 10434024
*
nr 1043 4024
Nils von Dardel
(1888-1943), Sverige
Oljemålning, Nils von Dardel (1888-1943), 'Damen med rosen', utställd på Moderna Museet 30 januari - 3 april 1988, Prov. Thora Dardel, signerad, duk, 41x33
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Utrop:
25.000 kr
Såld:
12.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 juni 2016
kl 19:54:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/6 19:49:58
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Nils von Dardel
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Nils von Dardel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils von dardel olja oljemålning oljemålningar prov svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thora dardel
-
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:13
-
6268 Oljemålning
A Fraugde, Marin. Signerad. Olja på duk, 64x98 cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:53
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:04
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:43
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:03
-
6308 Oljemålning
Anna -Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:19
*
Nils von Dardel
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Nils von Dardel
nr 1043 4024
Nils von Dardel
(1888-1943), Sverige
Oljemålning, Nils von Dardel (1888-1943), 'Damen med rosen', utställd på Moderna Museet 30 januari - 3 april 1988, Prov. Thora Dardel, signerad, duk, 41x33
Kondition: sprickor i färgen
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk målare och tecknare.
Utrop: | 25.000 kr |
---|---|
Såld: | 12.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 juni 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/6 19:49:58 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Nils von Dardel
Nils von Dardel, född 1888, död 1943, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Nils von Dardel
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nils von dardel olja oljemålning oljemålningar prov svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige thora dardel
-
6301 Olja & collage
Laila Prytz (1907-1982), Sverige. "Den stora stjär..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:13 -
6268 Oljemålning
A Fraugde, Marin. Signerad. Olja på duk, 64x98 cm,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:53 -
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:04
-
5295 Oljemålning
Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Landskapsmotiv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:43 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 19:03 -
6308 Oljemålning
Anna -Katarina Hermansson. Signerad, daterad -1, k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:19