SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nysilver 8652214
*
nr 865 2214
Nysilver
9 del. bland annat. kaffeservis
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 december 2013
kl 20:35:20
- Budhistorik
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34
-
8231 Salladier
Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:32
-
8032 Vinkaraff
Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:35
*
Nysilver
nr 865 2214
Nysilver
9 del. bland annat. kaffeservis
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 december 2013 |
- Budhistorik
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56 -
8258 Kandelaber
nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:34
-
8231 Salladier
Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:32 -
8032 Vinkaraff
Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor m..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:35



