Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nysilver 8652214



*

nr 865 2214


Nysilver

9 del. bland annat. kaffeservis


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 december 2013
kl 20:35:20


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/12 13:49:55 1      200 kr
16/12 13:53:44 2      200 kr
16/12 19:08:23 3      ledande budet*



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8231 Salladier
    Pläter, England, Snurrbar. Diameter: 53 cm, höjd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:32
  • 8032 Vinkaraff
    Sent 1800-tal, Kristall / Nysilver, Slipad dekor m..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:35




Ladda ner broschyr