Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 7267458



*

nr 726 7458


Jardiniere

Majolika, Jugend, längd: 30, höjd: 14


Kondition: smärre slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 17:01:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/11 00:29:40 1      Vinnande bud
21/11 16:23:40 2      450 kr


  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau blomkruka jardiniere jugend jugend-stil jugendstil keramik kruka majolika
  • 8026 Jardiniere
    Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dia 21. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:31
  • 8226 Jardiniere
    kristall. Längd: 40 cm, höjd: 24 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:31
  • 8220 Jardiniere
    mässing och kristall. Längd: 40 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:13
  • 8224 Jardiniere
    nysilver, glasinsats, A G Dufva. Längd: 31 cm, höj..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:51
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8227 Jardiniere
    nysilver, med glasinsats. Längd: 37 cm. Höjd: 37 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32




Ladda ner broschyr