Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Graphite drawing 10313241



*

nr 1031 3241


Erik Tryggelin

(1878-1962), Sverige


Erik Tryggelin (1878-1962), innergård, signed, 1897, subject: 22x27,


GRAPHITE DRAWING, Erik Tryggelin (1878-1962), innergård, signerad, 1897, motivet: 22x27


Erik Tryggelin, Swedish painter and draughtsman, born 1878 in Stockholm, dead 1962 in Stockholm.

Estimate:

500

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday April 18 2016
at 18:17:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/4 20:47:56 1      Vinnande bud
18/4 18:05:29 2      200 kr
18/4 18:05:29 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Erik Tryggelin

Erik Tryggelin, Swedish painter and draughtsman, born 1878 in Stockholm, dead 1962 in Stockholm.

Read more about Erik Tryggelin
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts erik tryggelin innergård svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:52
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:26
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:57




Ladda ner broschyr