Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 8616612



*

nr 861 6612


Bestickuppsättning

119 del, nysilver, Chippendal


Utrop:

1.200 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 november 2013
kl 20:02:17


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/11 15:36:42 1      500 kr
22/11 11:38:00 2      600 kr
22/11 22:45:39 3      700 kr
23/11 18:28:42 2      800 kr
24/11 18:45:53 4      1.000 kr
25/11 08:45:53 3      1.000 kr
25/11 08:46:45 3      1.100 kr
25/11 10:48:17 1      1.200 kr
25/11 12:47:25 3      1.300 kr
25/11 15:15:57 2      1.400 kr
25/11 17:03:09 3      1.500 kr
25/11 19:03:19 5      2.000 kr
25/11 19:54:03 3      1.700 kr
25/11 19:54:31 3      1.900 kr
25/11 19:55:02 3      2.200 kr
25/11 19:55:24 5      2.600 kr
25/11 19:56:56 3      2.600 kr
25/11 19:57:18 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning chippendal matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr