Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 6903088



*

nr 690 3088


Carl-Harry Stålhane

(1920-1990), Sverige


Skål, keramik, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), dia 20, höjd: 8


Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 april 2011
kl 18:59:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/3 14:46:03 1      100 kr
1/4 19:39:54 2      150 kr
2/4 11:39:31 3      200 kr
4/4 18:30:02 4      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Carl-Harry Stålhane

Carl-Harry Stålhane, född 1920 i Mariestad, död 1990, svensk keramiker, formgivare, skulptör och målare.

Läs mer om Carl-Harry StÃ¥lhane
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl-harry stålhane keramik rörstrand skandinavien skål svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 6751 Bägare
    + skål, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-12, vikt: 200 g..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:41
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6122 GrötskÃ¥l
    + muggar, 5 delar, "Hej Tomtegubbar", Upsala-Ekeby..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:49
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6583 Kuriosa
    3 delar, bland annat brödkorg + skål, (omkring 190..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:05
  • 3519 Servisdelar
    68 delar, Royal Doulton, "Bunnykins" porslin med d..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr