Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / Likörset 3088085



*

nr 308 8085


Likörset

12 del. glas/silver


Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 april 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 12:01:22 1      100 kr
2/4 12:20:09 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Johansfors glasbruk
Johansfors glasbruk är ett glasbruk i Johansfors i Småland där den första hyttan restes 1891. På samma plats som den första uppfördes sedan det nya bruket 1955.
Seltersglas
Seltersglas är ett mindre dricksglas för bland annat minelarvatten, för kallat seltersvatten.
Reijmyre Glasbruk
Reijmyre Glasbruk började tillverka munblåst glas redan 1810 och är Sveriges näst äldsta glasbruk som fortfarande är i drift. Glasbruket är beläget i Finspångs kommun, Östergötland.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas likörset silver ädelmetall
  • 8228 Bägare
    + vas + karaff med silvermontering, Böhmen. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:16
  • 8388 Brännvinsglas
    6 st. Höjd: 11,5-12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:57
  • 8013 Brännvinsglas
    på fot, 12 st, 1800-tal, slipad dekor. Höjd: 11,5 cm
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:17
  • 8229 Burkar
    ett par, med lock, Kristall. Diameter: 15,5 cm. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:23
  • 8015 Coupeglas
    8 st, diameter: 10,5. Höjd: 7,5 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:29
  • 8239 Glas
    3 delar, Böhmen. Höjd: 11-5-29 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:51




Ladda ner broschyr