Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 1731404



*

nr 173 1404


Pigtittare

björk, H50


Utrop:

100 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 september 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/9 09:13:58 1      150 kr
7/9 15:08:41 2      500 kr
7/9 15:40:44 3      300 kr
8/9 12:16:57 4      400 kr
9/9 14:54:57 4      450 kr
9/9 14:55:41 4      500 kr
9/9 15:09:15 5      Vinnande bud
9/9 15:14:39 6      1.200 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björk lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar trä
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr