MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel, 2713224
*
nr 271 3224
Spegel,
Lenght: ()
Förgylld, H.53
Estimate:
100
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday September 29 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/9 09:28:37
1
100 kr
28/9 05:35:30
2
500 kr
28/9 13:31:58
3
400 kr
28/9 13:32:25
3
500 kr
28/9 17:49:01
2
Vinnande bud
29/9 13:49:35
4
800 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gyllene spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
today
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
today
19 jan at 20:33
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
today
19 jan at 20:02
-
6668 MIRROR
rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 19:54
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Present: SEK 1700
Auction ends
today
19 jan at 19:49
*
Spegel,
nr 271 3224
Spegel,
Lenght: ()
Förgylld, H.53
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 800 |
| Auction date: |
Monday September 29 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 24/9 09:28:37 | 1 | 100 kr |
| 28/9 05:35:30 | 2 | 500 kr |
| 28/9 13:31:58 | 3 | 400 kr |
| 28/9 13:32:25 | 3 | 500 kr |
| 28/9 17:49:01 | 2 | Vinnande bud |
| 29/9 13:49:35 | 4 | 800 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld förgyllning guldfärgad gyllene spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
today
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
today
19 jan at 20:33 -
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
today
19 jan at 20:02
-
6668 MIRROR
rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 19:54 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Present: SEK 1700
Auction ends
today
19 jan at 19:49



